Sinema

En İyi Animasyon Filmleri

En İyi Animasyon Filmleri

Sinema tarihinde düşünüldüğünden daha eski bir yere sahip olan animasyon filmleri, hem çocukların hem de yetişkinlerin vazgeçilmezidir. Sinemadan önce ilk hareketli resimler de bir noktada animasyon filmlerinin atası konumundaydı denilebilir. Çizgi filmlerle başlayan ve özellikle fabl anlatı türünün en önemli taşıyıcıları olan animasyonlar, renkli dünyalarıyla her zaman bizi eğlendirecek bir forma bürünebiliyor. Özellikle 2000’li yıllar yeni teknolojik gelişmelerle beraber animasyon filmleri için yepyeni soluklar getirdi. Biz de son yılların en iyi animasyon filmleri içinde öne çıkanları sizin için derledik. Gelin beyaz perdenin renkli dünyasına beraber bir yolculuk yapalım.

Garfield

Garfield
Garfield

Önce çizimleriyle sonra da çizgi filmleriyle efsaneleşen Garfield, 2000’li yıllarda sinema perdesine de yansımaya başladı. Başlangıçta Jim Davis çizimleriyle 1978 yılında ortaya çıkan Garfield, tombik, lazanya aşığı, yaramaz ve zıpır bir sarman kedi. Yaramazlıklarıyla önce okurları sonra çocukları derken şimdi de 7’den 70’e bütün sinema seyircilerini eğlendirmeye devam ediyor. Garfield’ın ilk kez beyaz perdeye yansıdığı 2004 yapımı filmde bütün prodüksiyon gerçek insanlar ve hayvanlardan oluşurken, yalnızca Garfield animasyon bir karakter olarak o bilindik formda karşımıza çıkıyor.

Filmde Garfield’ın, yaşadığı eve ikinci bir ev hayvanı olarak gelen Odie’ye karşı başlangıçta düşmanca tavırlarla yaklaşırken daha sonra kaçırılan dostunu kurtarmaya çalışması konu ediliyor. Odie ünlü bir şovmen tarafından kaçırılıp şok tasmasıyla çalıştırılmaya başlar. Garfield, arkadaşını bu kötü niyetli adamlardan kurtarıp bir kahraman olacaktır.

Ölü Gelin

Ölü Gelin
Ölü Gelin

2005 yapımı yetişkin animasyon filmi Tim Burton tarafından yönetilmiştir. Film animasyon türünün stop motion tekniğiyle sinemaya aktarılmıştır. Stop motion tekniğini oldukça profesyonel bir şekilde uygulamasından dolayı da en iyi animasyon filmleri arasında giriyor. Perdeye gotik bir atmosferle yansıyan Ölü Gelin, 1800’lü yıllarda geçen bir evlilik hikayesine dayanır.

Victor Van Dort ve Victoria Everglot nişanlı iki gençtir. Evlilik günü yaklaşmıştır ve düğün provası yapılmaktadır. Provanın yapıldığı gün Victor, bir iskeletle karşılaşır ve parmağındaki yüzüğü yanlışlıkla kendi parmağına takar. Ortaya Emily adındaki ölü gelin çıkar ve Viktor onunla evlenmiştir. Victoria’nın artık ölü bir rakibi vardır.

Beyaz Diş

Beyaz Diş
Beyaz Diş

2018 yapımı animasyon çocuk filmi Beyaz Diş, Jack London’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Çocuklar için eğitici bir kurguya sahip olan film, hayatın acımasız yanlarına dikkat çekiyor.

Film yarı kurt yarı köpek bir hayvanın yaşam mücadelesini konu alıyor. Beyaz Diş adlı bu garip yaratık herkesten farklıdır ve gerçeklerle yüzleşmek onun için oldukça zor olacaktır. Farklılıklarla mücadele etmenin ve kabullenerek yaşamanın sırrını anlatan film hem duygusal ham de etkileyici bir mesaj veriyor.

Buz Devri

Buz Devri
Buz Devri

2002 yılında ilki yayınlanan Buz Devri, oldukça eğlenceli ve anlattığı dönem açısından oldukça eğitici bir film serisidir. Film, 20th Century Fox Animation şirketinin ortaya çıkardığı bir animasyondur. Toplamda beş filmden oluşan serinin bütün filmleri izlenmeye değer.

Film bir mamut, bir kaplan ve miskinliğiyle bilinen Sid’in yolculuklarını konu alıyor. Hava şartlarından dolayı göç etmeye hazırlanan bu hayvanlar yolda bir insan yavrusu bulurlar. Kaplanın sinsi bir planı varken mamut bebeği korumaktan yana tavır alır. Sid ise bebekle bambaşka bir bağ kuracaktır. Ailesinden uzak kalan Sid bebekten ayrılmak zorunda olduğunu kabullenemez.

Ratatuy

Ratatuy
Ratatuy

Jan Pinkaya ve Brad Bird tarafından yazılıp yönetilen film 2007 yılında Pixar tarafından yapılmıştır. Çekildiği yıl da “En İyi Animasyon Filmi” Oscar ödülünü alan film oldukça eğlenceli bir hikâyeye sahip.

Remy adlı fare aşçı olma hayalleri kuran obur ve şişman bir hayvandır. Hayallerini gerçekleştirmek için büyük bir tutku duyan Remy Paris’e doğru yola koyulur. Tesadüfen şehrin en iyi restoranının kanalizasyonuna giden Remy sağlam bir anlaşma yapar ve idealleri için çalışmaya başlar. Ama insanlarla bu hayaline ulaşmak oldukça zordur çünkü farelerden iğrenmektelerdir.

Moana

Moana
Moana

Prenses Moana’nın hikâyesini anlatan film, oldukça beğenilen ve çocukların vazgeçilmez eğlencelerinden biridir. 2016 yılında vizyona giren film, bir Walt Disney Pictures yapımıdır ve aynı zamanda müzikal özelliği de taşır.

Yaşadıkları adanın başı bir lanetle belada olan prenses Moana bu durumu değiştirmek ve adayı kurtarmak ister. Moana kabile reisinin kızıdır ve adasıyla ilgili sorumluluk üstlenmeyi hedefler. Moana’nın bu arzusu oldukça eğlenceli olaylara yol açar.

Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi
Oyuncak Hikayesi

Pixar tarafından yapılan 1995 yapımı animasyon filmi Oyuncak Hikayesi, tüm zamanların en sevilen animasyon yapımlarından biri. Film, 2005 yılında ABD Ulusal Film Arşivi içerisinde koruma altına alınan eve kültürel ve estetik bakımdan tarihi öneme sahip eserler arasında sayıldı. Bu nedenle en iyi animasyon filmleri arasında yer almayı en çok hak eden eserler arasında da yer alıyor.

Filmin hikayesi, bir çocuğun oyuncakları arasında geçiyor. Bir oyuncak kutusunun içinde yaşanan maceralarsa oldukça heyecanlı ve dikkat çekicidir. Woody adlı kovboy, Bo Peep, Buzz Lighter, Slinky Dog, ve Mr. Potato ve çok daha fazla oyuncak zaman zaman birbirleriyle çatışan ama birbiri seven arkadaşlardır. Bu geçimsiz ama sevecen dostlar sürekli yeni maceralara atılır. Oyuncak Hikayesi’ne ait her 4 film de en iyi animasyon filmleri listesine rahatlıkla girebilir. Bizler de hayranları olarak tam da bu nedenle 5. filmi de sabırsızlıkla bekliyor.

Sevimli Canavarlar

Sevimli Canavarlar
Sevimli Canavarlar

Toy Story yapımcı ekibinin 2001 yılında 3D animasyon olarak tasarladığı film, Pixar tarafından desteklenmiş ve dağıtılmıştır. Sevimli Canavarlar yine eski olmasına rağmen tazeliğini koruyan ve sevilen bir yapımdır.

Canavarlar dünyasında yaşayan sevimli yaratıklar, yaşamlarını sürdürmek için insanlara ihtiyaç duyarlar. Canavarlar dünyası ve insanların dünyası bir noktada birbirine girer ve ilginç olaylar gelişir. Bu sevimli canavarlar bir taraftan yaşamak için insanlara ihtiyaç duyarlar ama onları gören insanlar bağırdıkça da enerjileri ve canları artar. Canavarlar küçük bir kız çocuğuyla karşılaşır ve olayların seyri değişir. Canavarların yaşamı tehdit altındadır.

Yukarı Bak

Yukarı Bak
Yukarı Bak

Yukarı Bak genellikle ilk on dakikasındaki hüzünlü dünyasıyla bilinir ve sosyal mecralarda sıkça dolaşır. Ancak filmin devamı oldukça eğlenceli ve renklidir. Film 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmıştır. Pixar’ın yapımını üstlendiği filmi Walt Disney Pictures dağıtmıştır. Film, “En İyi Animasyon Filmi” ve “En İyi Film Müziği” Oscar’larını almıştır. Tüm bu ödüller bu yapımın neden en iyi animasyon filmler arasında yer aldığını da açıklıyor.

Yaşlı Carl, hayatını çok sevdiği karısıyla geçirmiştir ve onu kaybedince büyük bir umutsuzluk içine düşmüştür. Evinin çevresinde sürekli değişen şeylere direnen Carl bir gün evine bağladığı balonlarla oradan uzaklaşır. Peşine takılan bir davetsiz misafiri de vardır.

Minyonlar

Minyonlar
Minyonlar

2015 yılında Illumination Enternteinment ve Universal Pictures ortaklığıyla yapılan film çocuk yetişkin herkesin ilgisini çekmiş eğlenceli bir animasyon filmidir. Kurgusuyla da bir hayli dikkat çeken Minyonlar, tarihi hikâyeleri de içine alıyor.

Tarih öncesi dönemlerden beri kendilerine çılgın bir yönetici arayan Minyonlar bu arayışlarının sonuçlarını 1960’lı yıllarda alırlar. Daha önce buzul mağaralarda hapsolan bu minik kahramanlar, üç kişilik çılgın bir ekip tarafından yeniden renkli bir hayata kavuşurlar.

Madagaskar

Madagaskar
Madagaskar

2005 yılında DreamWorks Animation şirketi tarafından yapılan film devam filmleriyle de oldukça dikkat çeken ve sevilen animasyonlardan. Yönetmenliğini Tom McGrath ve Eric Darnell’in paylaştığı filmin senaryosunu iki yönetmenle beraber, Billy Frolick ve Mark Burton yazmıştır.

Hayvanat bahçesinden sıkılan bir grup hayvanın kaçışlarını konu alan filmde bir zebra kaçma planları yapmaya başlar. Alex adındaki aslan, Melman adlı zürafa ve Gloria adlı hipopotam, kaçmak isteyen Martı adlı zebrayı durdurmaya çalışsa da kendilerini onunla beraber dışarıda bulurlar. Gemiyle kaçarken kafesinden kurtulan penguenlerin gemiyi kaçırması sonucu yaşanan kazayla Madagaskar adasına sürüklenirler. Burada da macera sürecektir.

Komşum Totoro

Komşum Totoro
Komşum Totoro

Listemizdeki en eski animasyon film olan Komşum Totoro, 1988 yapımı bir Japon animasyon filmidir. Filmin yönetmenliğini Hayao Miyazaki yapmıştır. Studio Ghibli adlı şirket tarafından yapılan Totoro, daha sonra bu şirketin maskotu olmuştur.

Mei ve Satsuki adlı iki kız kardeş, hasta annelerine daha yakın olmak için hastane yakınlarında bir yere taşınmak konusunda babalarını kandırırlar. Ancak evde garip şeyler olur ve başka varlıkların da onlarla beraber yaşadığını anlarlar. Totoro artık hayatlarının bir parçası olur.

Ters Yüz

Ters Yüz
Ters Yüz

Ters Yüz 2015 yılında Pixar tarafından yapılan kült yapımlardan biridir. Seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği filmin yönetmenliğini, Pete Docter yapmıştır. Ayrıca kurgusuyla ve özgünlüğüyle oldukça beğenilen film, 73. Altın Küre Ödülleri kapsamında sunulan “En İyi Animasyon Filmi” ödülüne layık görülmüştür.

Filmin hikayesi oldukça dikkat çekicidir. İnsanların duygu durumları üzerine inşa edilen filmde duygular karakterleştirilmiş ve insanların zihinlerinin içindeki içsel çatışmalarını farklı bir bakış açısıyla sergiler. Riley adlı karakterin doğduğu zamandan beri taşıdığı duyguların hayatının her anındaki tepkilerini izlediğimiz film, daha çok duygular üzerinden ilerliyor. Ridley’in taşındığı yeni şehirde yaşadıklarını duyguları üzerinden takip ediyoruz. Korku, sevinç, üzüntü, öfke ve iğrenme gibi duyguların başlı başına bir karakter olduğu film oldukça eğlenceli olaylar içeriyor.

Soul

Soul
Soul

2020 yapımı film Pixar’ın yaptığı şüphesiz en iyi yapımlardan olan Soul, son yılların en iyi animasyon filmi olma özelliğini de taşıyor. Hikâyesini Pete Docter’in insan ilişkileri ve yönlendirmeci, baskıcı toplumu irdeleyerek yazdığı Soul, çocuk – yetişkin herkese hitap eden bir kurguya sahip.

Film bir caz piyanisti olma hayalleriyle gece gündüz çalışan ve okulda müzik öğretmenliği yapan Joe Gardner’ın maceralarını konu alıyor. Joe, New York sokaklarında dolaştığı bir sırada aniden kanalizasyona düşer ve orada kapalı kalır. Çıkış yolu bulamayan Joe bambaşka dünyalara doğru yol almıştır.

Kötü Kedi Şerafettin

Kötü Kedi Şerafettin
Kötü Kedi Şerafettin

Ünlü karikatürist Bülent Üstün tarafından çizilen çizgi karakterin sinema perdesiyle buluştuğu ve Türkiye’nin ilk animasyon filmi olarak 2016’da vizyona giren Kötü Kedi Şerafettin, Ayşe Ünal ve Mehmet Kurtuluş tarafından yönetilmiştir. Film bir Türk klasiği olarak, çocukların kötü etkileneceği gerekçesiyle televizyonda yasaklanmış ve para cezası almıştır.

Kötü kedimiz Şerafettin, akşama rakı balık hazırlıkları için fare Rıza ve martı Rıfkı ile beraber organize olmuştur. Ama Şero, sürekli başını bir belaya sokar. Tonguç’un evden kovduğu Şero, aşık olduğu dişi kediyi ölüme sürükleyen bir hata yapar ve daha birçok macerayla akşamki rakı sofrasına doğru yuvarlanır. Şero’nun efsane kadroyla seslendirilmiş bu muzip macerasını izlemediyseniz hemen izlemelisiniz.

Kısa Animasyonlar

Kısa animasyon
Kısa animasyon filmlerini izlemek de oldukça keyifli olabiliyor.

Animasyon filmlerinin şüphesiz ki en lezzetli ve tadı damakta bırakan yapımları kısa ve etkili filmlerdir. En iyi kısa animasyon filmlerini de sizin için çerez niyetie sıraladık:

 • The Skeleton Dance
 • Paperman
 • Bear Story
 • Alike
 • Tin Toy
 • Blind Mice
 • Thermostat
 • Brain Dvided
 • Sebastians WooDoo
 • Oh Sheep!
 • Tweet Tweet
 • El Empleo
 • Mickey Mouse – Steamboat Willie
 • The Blue Umbrella
 • Borrowed Time
 • Vincent
 • Feast
 • Luxo Jr.
 • We Can’t Live Without Cosmos
 • The Humpty Dumpty Circus (1898 yapımı en eski animasyon)

Çocuk yetişkin demeden keyifle izlenecek, en iyi animasyon filmleri arasındaki 15 uzun 20 kısa metrajlı filmi beğenilerinize sunduk. Aralarında izlemedikleriniz varsa mutlaka izlemeli, zaten gördüklerinize dönüp bir daha bakmanızı öneririz. Renkli hikâyelere her zaman ihtiyacımız var sonuçta.

Eğer bu tarz eğlenceli yapımları izlemekten keyif alıyorsanız Tüm Zamanların En İyi 7 Çizgi Filmi adlı içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir