Müzik

En İyi Türk Rock Grupları

En İyi Türk Rock Grupları

Ülkemizde çoğu zaman yerel Anadolu ezgileriyle harmanlanarak yapılan rock müziği, bazıp gruplar tarafından geleneksel batı tarzlarını takip ederek de icra edilmektedir. Kendi tarzını ve imzasını ülkemizin müzik tarihine kazıyabilmiş en iyi Türk rock grupları listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Almôra

Almôra
Almôra

Almôra, Soner Canözer tarafından 2001 yılında hayata geçirilen bir senfonik rock projesidir. Türk müzik tarihinde rock-opera sentezi müzik üreten ilk sanatçılardan birisi olmayı başarmış, besteleri Japonya’nın efsane müzikal topluluklarında sahnelenmiştir. Hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük başarı elde eden albümler, yayınlandıkları yılların en iyi albümleri olarak ödüllendirildiler.

Soner Canözer, 2008’de yayın hayatına kavuşan Kıyamet Senfonisi albümüyle, ilk Türkçe sözlü gotik rock müziğini piyasaya kazandırmıştır. Aynı albümdeki Tılsım şarkısı senfonik rock türünde “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkısı” arasında yerini gururla almıştır. Albüm haftalarca en çok satanlar listesinin başında yerini korumuş ve müzikal çevrelerde övgüyle bahsedilmiştir.

Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi
Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi, 1995 yılının Ocak ayında İstanbul’da kurulmuş olan bir Türk alternatif rock grubudur. Hem yerel, hem de yurt dışı rock müzik piyasasında mühim bir başarı olarak görülen Mor ve Ötesi, temellerini 90’lara dayandırmaktadır. Grubun kurucu üyeleri olan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı, Alman Lisesi’nde okurken kurdukları Decision grubu ile Mor ve Ötesi’nin müzikal tarzının temellerini atmıştır. Çeşitli konularda aktivist geçmişleri vardır; barışı ve sevgiyi hedef alan söylemlerde bulunmuşlardır. En bilinen şarkıları 2004 yılında yayınlanan “Dünya Yalan Söylüyor” albümlerinden “Bir Derdim Var” şarkısıdır.

maNga

maNga
maNga

Ankara kökenli grup maNga, genel olarak alternatif rock türünde müzik yapan bir Türk rock müzik grubudur. 2001 yılından günümüze aktifliğini sürdürmeye devam etmektedir. Müzikal başarıları takdir edilesi olan bu grup, ülkemizde en çok 2010 yılının Norveç’te yer alan Eurovision’unda sergiledikleri “We Could Be The Same” şarkılarıyla bilinmektedirler.

Grubun müzikal tarzı, genel olarak yerel anadolu öğeleriyle elektronik tonlamaların sentezlenişiyle kendini göstermektedir. Yurt dışında da büyük başarılara imza atmış olan bu grup, MTV ödüllü olup, ülkemizin öncü rock gruplarından birisidir. 2009 yılında MTV’nin “Avrupa’nın En İyi Performansı” ödülünü kazanarak müzik tarihimize gururlu bir imza bırakmıştır.

Duman

Duman
Duman

Duman, pek çok rock müzik türünde eserler üretmiş, 1999 yılında kurulmuş bir Türk rock grubudur. Grubun ismi, ekip ilk albüm çalışmalarına başladığında dahi netlikle kararlaştırılabilmiş değildi. Ardından “Halimiz Duman” ismindeki parçadan aldıkları esin ile “Duman” ismini kararlaştırmışlardır. Ülkemizde hayli meşhur olan grup Duman, büyük çıkışını ikinci albümü “Belki Alışman Lazım” ile yapmış ve müzik tutkunlarının dikkatini hayli çekmiştir.

“Seni Kendime Sakladım” adlı albümleriyle elde ettikleri büyük başarı neticesiyle Altın Kelebek Ödülleri’ne aday gösterilip ödülü kazanmışlardır. Bunun üzerine grup üyeleri, “biz bu ödüle layık değiliz, siz layıksınız.” diyerek ödüllerini meşhur usta Erkin Koray’a vermişlerdir. Grup psikedelik rock’tan folk rock’a pek çok senteze imzasını attı ve Türk müzik tarihine adını altın harflerle kazıdı.

Kurban

Kurban
Kurban

90’lı yılların sonundan 2000’lerin başına kadar Türk rock müziğinde fırtınalar estiren grup Kurban, 1997 yılında kuruldu. Onları kısa zamanda zirveye taşıyan ve dönemin diğer rock müzik gruplarından ayıran şey 1999 yılında Metallica’nın İstanbul’da verdiği konserde alt grup olarak çıkmış olmalarıydı.

Grubun ilk albümü 1999 yılında yine “Kurban” adı ile piyasaya sürüldü. Sonra yıllar içinde birçok başarıya imza atacak yeni albümler de çıkardılar. 2010’da yayınlanan “Sahip” adlı albümleri ile tekrar etkin olmaya başlayan grup, hard rock, punk rock ve heavy metal türünü seven Türkiye gençliği için ana dillerinde bu türden örnekler sunan özel bir kurup olarak hafızalarda yer edinmeyi başardı.

Pentagram

Pentagram
Pentagram

Aslında tür olarak “heavy metale” daha yakın sayılabilecek müzik grubu Pentagram, 1986 yılında Hakan Utangaç ve Cem Ünnü tarafından kuruldu. 1997 yılında çıkardıkları “Anatolia” albümü ile eskiden benimsedikleri “trash metal” türünü yavaşça terk eden grup Anadolu ezgileri ve Doğu ritimlerini batı tarzı rock müziğe entegre ederek farklı bir müzikal türe geçiş yaptı.

Temelleri grup üyelerinin lise yıllarındaki metal müzik tutkusuna dayanan Pentagram, “Anatolia” albümlerinden sonraki müzikal değişmeler ile yurtdışında da büyük bir üne kavuştu. Birçok Avrupa ülkesinde konser veren grubun biletleri satışa çıkar çıkmaz “sold out” olmayı başardı. Demir Demirkan ve Ogün Sanlısoy gibi Türk rock müzik tarihinde önemli bir sahibi olan müzisyenler de grubun eski üyeleriydi. Bu bağlamda Pentagram’ın Türk rock müzik tarihine yön veren bir grup olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

MFÖ

MFÖ
MFÖ

İşte sadece Türk rock müziğinde değil, genel olarak modern Türk müzik tarihinde adeta çağ açıp kapatan bir grup: MFÖ. 1971 yılında Mazhar Alanson, Özkan Uğur ve Fuat Güner tarafından kurulan grup, ismini de üyelerinin isimlerinin baş harflerinden alıyor. Türk tasavvuf müziği ile rock müzik geleneğinin harika bir sentezini ortaya koyan MFÖ, müzik hayatına 1984 yılında çıkardıkları “Ele Güne Karşı Yapayalnız” ile başladı. Dönemin teknolojik koşulları ile şarkı radyolarda uzun bir süre en çok çalan parça oldu ve “Ele Güne Karşı Yapayalnız” satış rekorları kırdı.

Kariyerinde Eurovision şarkı yarışmasına da yer veren MFÖ, 1984’ten günümüzde birçok albüm ve single çıkardı. Müzikal anlamdaki yetenek ve bilgiyi buluşturan grup üyeleri ayrı ayrı solo çalışmalar da yapmış olsalar da MFÖ, akıllarda her zaman Mazhar Fuat ve Özkan olarak kaldı.

Altın Gün

Altın Gün
Altın Gün

Aslında Hollanda’da 2017 yılında kurulan müzik grubu Altın Gün hem grup üyelerinin Türk asıllı olması sebebiyle hem de albümlerinde Türk Halk Müziği eserleri vermeleri sebebiyle Türk Rock Müzik Grubu olarak adlandırılmaktadır. Oldukça yeni olan grup, psyhcedelic türünü Türk Halk Müziği tınıları ile modern bir şekilde buluşturuyor. 2019 yılında Grammy ödüllerine dahi aday gösterilen grubun dünya psyhcedelic müzik türünde oldukça hatırı sayılır bir yeri bulunuyor. Çeşitli festivallerde sahne alan grubun şarkıları genellikle Türk Halk Müziği eserlerinin modern coverları. Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a kadar geleneksel Türk müziğini rock ezgileri ile dünyaya tanıtmaya devam eden grubun Türk rock müzik tarihinde çok daha iyi yerler edineceğinden şüphe yok.

Vega

Vega
Vega

Adını Vega yıldızından alan müzik grubu Vega, 2000’li yılların en çok dinlenilen müzik gruplarından birisi. 1996 yılında kurulan grup “Tatlı Sert” albümleri ile büyük bir başarı yakaladı. “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı”, “Elimde Değil”, “İz Bırakanlar Unutulmaz” gibi insanların diline pelesenk olmayı başarmış zamansız şarkıları üreten grup, 2005’te çıkardıkları “Hafif Müzik albümünden sonra uzun bir süre üretime ara verdiler. 2017 yılında “Delinin Yıldızı” ile tekrar müzik hayatına dönen Vega, eski formunu aynen korudu ve yine birçok insan tarafından albüm beğeni ile karşılandı. 11 konserlik bir turne sonrasında yine bir durgunluk dönemine giren Vega’nın yeni projeleri hayranları tarafından dört gözle bekleniyor.

Güzel bir liste daha incelemeye ne dersiniz? Rock müziğe ilginiz varsa bir de En İyi Türkçe Rock Şarkıları yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir