Ne, Ne Değildir?

En İyi Türk Rock Grupları

Rock müziği, Türkiye müzik piyasasında uzun yıllardır varlığını sürdürmekte olan bir türdür. Şebnem Ferah’tan Palmiyeler’e, Almora’dan Teomon’a pek çok farklı isim ve grup Türkiye rock tarihine imzasını bırakmıştır.

Ülkemizde çoğu zaman yerel Anadolu ezgileriyle harmanlanarak yapılan rock müziği, bazıp gruplar tarafından geleneksel batı tarzlarını takip ederek de icra edilmektedir. Kendi tarzını ve imzasını ülkemizin müzik tarihine kazıyabilmiş en iyi Türk rock grupları listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Almôra

Almôra

Almôra, Soner Canözer tarafından 2001 yılında hayata geçirilen bir senfonik rock projesidir. Türk müzik tarihinde rock-opera sentezi müzik üreten ilk sanatçılardan birisi olmayı başarmış, besteleri Japonya’nın efsane müzikal topluluklarında sahnelenmiştir. Hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük başarı elde eden albümler, yayınlandıkları yılların en iyi albümleri olarak ödüllendirildiler.

Soner Canözer, 2008’de yayın hayatına kavuşan Kıyamet Senfonisi albümüyle, ilk Türkçe sözlü gotik rock müziğini piyasaya kazandırmıştır. Aynı albümdeki Tılsım şarkısı senfonik rock türünde “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkısı” arasında yerini gururla almıştır. Albüm haftalarca en çok satanlar listesinin başında yerini korumuş ve müzikal çevrelerde övgüyle bahsedilmiştir.

Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi, 1995 yılının Ocak ayında İstanbul’da kurulmuş olan bir Türk alternatif rock grubudur. Hem yerel, hem de yurt dışı rock müzik piyasasında mühim bir başarı olarak görülen Mor ve Ötesi, temellerini 90’lara dayandırmaktadır. Grubun kurucu üyeleri olan Harun Tekin ve Kerem Kabadayı, Alman Lisesi’nde okurken kurdukları Decision grubu ile Mor ve Ötesi’nin müzikal tarzının temellerini atmıştır. Çeşitli konularda aktivist geçmişleri vardır; barışı ve sevgiyi hedef alan söylemlerde bulunmuşlardır. En bilinen şarkıları 2004 yılında yayınlanan “Dünya Yalan Söylüyor” albümlerinden “Bir Derdim Var” şarkısıdır.

maNga

maNga

Ankara kökenli grup maNga, genel olarak alternatif rock türünde müzik yapan bir Türk rock müzik grubudur. 2001 yılından günümüze aktifliğini sürdürmeye devam etmektedir. Müzikal başarıları takdir edilesi olan bu grup, ülkemizde en çok 2010 yılının Norveç’te yer alan Eurovision’unda sergiledikleri “We Could Be The Same” şarkılarıyla bilinmektedirler.

Grubun müzikal tarzı, genel olarak yerel anadolu öğeleriyle elektronik tonlamaların sentezlenişiyle kendini göstermektedir. Yurt dışında da büyük başarılara imza atmış olan bu grup, MTV ödüllü olup, ülkemizin öncü rock gruplarından birisidir. 2009 yılında MTV’nin “Avrupa’nın En İyi Performansı” ödülünü kazanarak müzik tarihimize gururlu bir imza bırakmıştır.

Duman

Duman

Duman, pek çok rock müzik türünde eserler üretmiş, 1999 yılında kurulmuş bir Türk rock grubudur. Grubun ismi, ekip ilk albüm çalışmalarına başladığında dahi netlikle kararlaştırılabilmiş değildi. Ardından “Halimiz Duman” ismindeki parçadan aldıkları esin ile “Duman” ismini kararlaştırmışlardır. Ülkemizde hayli meşhur olan grup Duman, büyük çıkışını ikinci albümü “Belki Alışman Lazım” ile yapmış ve müzik tutkunlarının dikkatini hayli çekmiştir.

“Seni Kendime Sakladım” adlı albümleriyle elde ettikleri büyük başarı neticesiyle Altın Kelebek Ödülleri’ne aday gösterilip ödülü kazanmışlardır. Bunun üzerine grup üyeleri, “biz bu ödüle layık değiliz, siz layıksınız.” diyerek ödüllerini meşhur usta Erkin Koray’a vermişlerdir. Grup psikedelik rock’tan folk rock’a pek çok senteze imzasını attı ve Türk müzik tarihine adını altın harflerle kazıdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu