GündemSeyahat

Ermenistan Vizeleri Nelerdir? Başvuru Şartları

Ermenistan Vizeleri Nelerdir

Ortadoğu bölgesinin uğrak noktalarından biri olan Ermenistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşları için birtakım vize şartları vardır. Durum böyleyken “Ermenistan vizeleri nelerdir?” sorusunun yanıtı merak edilebilir.

Umumi, yani bordo renkli pasaporta sahip Türk vatandaşları, uçakla gidilmesi kaydıyla, havalimanından doğrudan Ermenistan vizesi alabilir. Yeşil-hususi, diplomatik-siyah ve gri pasaport sahiplerinin ise ülkeye gitmeden önce ilgili Ermenistan konsolosluklarından vize başvurusu yapması gerekir.

Ermenistan Vize Kategorileri Nelerdir?

Ermenistan Vize Kategorileri
Ermenistan vize kategorileri 5 başlık altında incelenebilir.

Ermenistan’ın Türk vatandaşları için vize uygulaması, belirli kategoriler çerçevesinde düzenlenir. Ülkeye gidecek olan kişilerin bu kategorilere uygun olan şartları yerine getirmesi lazımdır. Buna bağlı olarak Ermenistan vize kategorileri ise şu şekilde sıralanır:

 • Resmi görev vizesi
 • Eğitim vizesi
 • Çalışma vizesi
 • Turistik vize
 • İş adamı vizesi

Görüldüğü üzere, bu kategorilere dikkat edilerek Ermenistan konsolosluklarına vize başvurusu yapmak mümkündür. Ermenistan konsoloslukları, cumartesi ve pazar günleri hariç olmak üzere hizmet verir.

Ermenistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

“Ermenistan vizeleri nelerdir?” sorusundan sonra vize başvuru koşullarını ve yollarını merak edebilirsiniz. Ermenistan vize başvurusu yapmak için öncelikle seyahat amacının iyi belirlenmesi gerekir. Çünkü belirlenen amaca göre vize evrakları eksiksiz ve doğru hazırlanır. Ülkeye gitmek için konsolosluklarının yanı sıra, Ermenistan büyükelçilikleri ya da başkonsolosluğa başvurulabilir. Aynı zamanda vize başvurusu, Ermenistan’a ait olan resmî web sitesinden de online olarak kolaylıkla yapılır. Online Ermenistan vize başvuruları, yetkili olan turizm acentaları aracılığı ile de olabilmektedir.

Ermenistan Vizesi için İstenen Belgeler Nelerdir?

Ermenistan vizesi için Türk vatandaşlarından istenilen evraklar türüne göre değişiklik gösterse de temel olarak bazı belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması şarttır. Bu bağlamda istenilen bu belgeler şunlardır:

 • 2 adet güncel olarak çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu teyit belgesi
 • İş için olan vize işlemlerinde buna dair belgeler.

Ermenistan vizesi için gerekli olan evraklar, web sitesinden ya da konsolosluklarından tüm detayları ile öğrenilebilir. E-Vize işlemleri içinse, Ermenistan’ın resmi internet sitesine üye olunmalıdır. Daha sonra üye olurken girilen e-mail adresine gelen vize başvuru eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Ermenistan Vizesinin Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Ermenistan vizesinin çıkma süresi
Ermenistan vizesinin çıkma süresi en az 7 gün, en fazla 25 gün arasıdır.

Ermenistan’a gitmek için başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanma süresi en az 7 gün, en fazla 25 gün arasıdır. Ülkeye giriş yapmayı sağlayan bu vizesinin resmi olarak süresi ise 21 gün ile 120 gün arasında olur. Vize başvurusu sonuçları kişilerin e-mail adresine de detaylı bir şekilde Ermenistan konsolosluğu tarafından gönderilir.

Ermenistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ermenistan’a gidecek olan Türk vatandaşları için belirlenen vize ücreti 21 gün için 6 dolar, 120 gün içinse 31 dolar olarak belirlenmiştir. Ermenistan havalimanında yapılan vize başvurusu bedeli olarak, Türk vatandaşlarından 30 dolar ücret talep edilir.

Ermenistan’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Her ülkede olduğu gibi Ermenistan’da bazı ülke vatandaşları için vize istemez. Ülkelerin kendi aralarında yaptıkları anlaşmalara göre belirlenen bu durumda, vize şartı olmayan ülkelerden bazıları şu şekilde sıralanır:

 • Avrupa Birliği vatandaşlarının tümü
 • Norveç
 • İsviçre
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Gürcistan
 • Rusya
 • Moldova
 • Brezilya

Bu ülke vatandaşları 180 gün kalma şartı ile Ermenistan’a vize almadan giriş yapabilir.

Benzer formdaki yazıları incelemek istiyorsanız, Seyahat kategorimize göz atabilirsiniz. İşte sizin için bir öneri yazısı: Meksika Vize İstiyor Mu?

Sık Sorulan Sorular

[toggle title=”Türk Vatandaşları Ermenistan’a Gidebilir mi?” state=”close”]Vize almak şartı ile Türk vatandaşları istedikleri her zaman Ermenistan’a gidebilir.[/toggle]

[toggle title=”Ermenistan’a Giriş Yapan Türk Vatandaşları, Oradan Azerbaycan’a Geçebilir mi?” state=”close”]Ermenistan’a gittikten sonra Türk vatandaşlarının Azerbaycan’a geçmesi imkansızdır.[/toggle]

[toggle title=”Ermenistan’da Türk Konsolosluğu Var mı?” state=”open”] Ermenistan’da Türk Konsolosluğu bulunmamaktadır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir