HaberlerGündem

Fatih Aydın Kimdir? Suçları Neler?

Fatih Aydın Kimdir? Suçları Neler?

Çiftlikbank suç dosyası kapsamında Mehmet Aydın’ın teslim olmasının ardından ağabeyi Fatih Aydın ile ilgili bir süreç başlatılmıştır. Fatih Aydın’ın en son temmuz ayında Uruguay’da düzenlenen operasyon ile yakalandığı bilgisi gündeme gelmişti. Operasyonun ardından Uruguay’da tutuklanan Aydın’ın Türkiye’ye teslim edilmesine karar verilmesiyle akıllara pek çok soru gelmiştir. Peki, Fatih Aydın kimdir? Suçları neler?

Çiftlikbank olayıyla gündeme gelen Mehmet Aydın’ın kısa bir zaman önce Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından birçok soru gündeme gelmiştir. Mehmet Aydın’ın Çiflikbank ismiyle kurduğu bir oyun ile çok sayıda kişiyi dolandırmasının ardından hakkında “nitelikli dolandırıcılık, suç örgütü kurma ve yönetme” suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Dolandırıcılık olayının ortaya çıkmasının ardından yurtdışına kaçan “Tosuncuk” lakaplı Aydın’ın firarı iki yıldan daha uzun bir süre devam etmiştir. Suç dosyasından daha az ceza alarak kurtulacağı düşüncesi ile Türkiye’ye teslim olan Aydın’ın aile üyelerinin de bu suça karışıp karışmadığı merak konusu olmaktadır.

Fatih Aydın Kimdir?

Fatih Aydın Kimdir?
Fatih Aydın, “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın kardeşidir.

Fatih Aydın, Çiftlikbank kurucusu Mehmet Aydın’ın ağabeyidir. Mehmet Aydın ile beraber nitelikli dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle Çiftlikbank dosyasında adı geçmektedir. Bu da Fatih Aydın’ın kim olduğunun merak edilmesine yol açmıştır. Fakat Aydın’ın özel hayatı ve mesleği hakkında neredeyse hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Çiftlikbank olayının ardından kardeşi ile beraber yurtdışına kaçan Fatih Aydın, iki yıldan uzun süredir kaçak hayatı yaşamaktadır. Uruguay’da olduğunun tespit edilmesinin ardından tekrar gündeme gelmiş ve Türkiye’ye iadesi istenmiştir.

“Tosuncuk” lakaplı kardeşinin işlediği suçlardan haberinin olduğu bilinen Aydın, temmuz ayında Uruguay hükümeti tarafından yakalanarak hakkında adli işlemler başlatılmıştır. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla suçlunun iadesi için Uruguay’a başvuru yapılmıştır. Bu talebe olumlu bir dönüşün yapılmasıyla Fatih Aydın’ın iadesi son günlerin en çok konuşulan konuları arasına girmiştir. Fatih Aydın’ın Türkiye’ye giriş yapmasının ardından Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilerek 4 gün süre ile gözaltında tutulacağı kararı verilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Uruguay hükümetinin Aydın’ı teslim etmesinin ardından soruşturmanın seyrinin nasıl ilerleyeceği ise merak konusu olmaktadır.

Fatih Aydın’ın Suçları

Fatih Aydın’ın Suçları
Fatih Aydın, kardeşi ile benzer suçlardan yargılanacaktır.

Çiftlikbank suç dosyasında 3 bin 802 kişinin şikâyeti bulunmakta ve 18 kişinin sanık olarak adı geçmektedir. Bu sanıkların arasında bulunan Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın cezası ile beraber toplamda 23 bin 364’er yıl ile 868’er yıla kadar cezalarının isteneceği bir soruşturma yürütülmektedir. Fatih Aydın’ın dosyada adının geçtiği suçlar ise şu şekildedir;

 • Suç işlemek amacıyla örgüt kurma,
 • Bankacılık kanununa aykırılık,
 • Bilişim sistemleri kredi veya banka kurumlarının kullanılması suretiyle dolandırıcılık,
 • Şirket yöneticileri veya tacir ile kooperatif yöneticilerin dolandırıcılığı,
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamadır.

Tüm bu suçların sanığı olarak yargılanacak olan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın’ın hakkında alınan son bilgiler ise Uruguay hükümeti tarafından Türk adli makamlarına teslimi için işlemlerin başlatılmış olmasıdır.

Fatih Aydın’ın Kardeşi Mehmet Aydın Kimdir?

Fatih Aydın’ın Kardeşi Mehmet Aydın Kimdir?
Fatih Aydın’ın kardeşi Mehmet Aydın, Çiftlikbank’ın kurucusudur.

Fatih Aydın’ın gündeme gelmesine neden olan dolandırıcılık olaylarının esas şüphelisi kardeşi Mehmet Aydın’dır. Mehmet Aydın 31 Mayıs 1991’de Bursa’nın Nilüfer ilçesinde doğmuştur. Bir dönem “Egoman” takma adı ile rap müzik yaptığı bilinen Aydın, 2016’da Kıbrıs merkezli Çiftlikbank şirketini kurmuştur. 2018 yılında bu şirketin dolandırıcılık işleri için kullanıldığının anlaşılmasıyla hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan arama karar çıkarılmıştır. 130 bin üyesi olduğu bilinen Çiftlikbank üzerinden 511 milyon dolandırarak Uruguay’a kaçtığı tespit edilmiştir.

Mehmet Aydın’ın Suçları

Mehmet Aydın’ın Suçları
Mehmet Aydın’ın en bilinen suçu dolandırıcılıktır.

“Tosuncuk” lakabı ile de bilinen Mehmet Aydın Mart 2018’den Temmuz 2021’e kadar iki yıldan uzun bir süre kaçak hayatı yaşamış ve bu süreçte pek çok suçtan hakkında işlem başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında suçlandığı olaylar ise;

 • Suç işleme amacıyla örgüt kurmak,
 • Suç örgütüne üye olmak,
 • Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak ve ticari şirketlerin faaliyetiyle nitelikli dolandırıcılık yapmak,
 • Suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak,
 • Nitelikli dolandırıcılık,
 • Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerin dolandırıcılığıdır.

İşlediği suçlar nedeniyle Mehmet Aydın 2019 yılında Interpol’ün en çok arananlar listesine girmiştir. 30 Haziran 2021’de Sözcü Gazetesi’ne bir video göndererek Türkiye’ye teslim olacağını söylemiş ve tekrar gündeme gelmiştir. 1 Temmuz’da da Brezilya’da teslim olmuştur. Dosyaya gizlilik kararının gelmesinin ardından 7 Temmuz 2021’de tutuklanmıştır. Hakkında 75 bin yıla kadar hapis cezası istenen Mehmet Aydın’ın suçuna ortak olduğu bilinen 17 kişinin de akıbetleri merak konusu olmaktadır. Tosuncuk’un tutuklanmasının ardından Uruguay’da olan ağabeyinin de Türk adli makamlarına teslimi için gereken işlemler başlatılmıştır.

Eğer Türkiye gündemi ile ilgili haberleri takip etmeye çalışıyorsanız Temiz Twitch Akımı Nedir? Bit Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir