FinansEkonomi

FTM Coin Geleceği: Güncel FTM Coin Haberleri

FTM Coin Geleceği: Güncel FTM Coin Haberleri

FTM Coin yani Fantom‘un son kazanımları kripto yatırımcılarının dikkatini çekti. İşte kripto paralara yatırım yapmak isteyenler için FTM Coin geleceği ve güncel FTM Coin haberleri…

Tüm kripto piyasası yaz sonuna doğru sıcak bir çizgi çekerken, Fantom (FTM) en çok kazanan kripto paralardan biri olarak öne çıkıyor. Fiyatı tüm ağustos ayı boyunca yükselen FTM Coin’in değeri 9 Eylül 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,93 dolara kadar ulaştı. O zamandan şimdiye kadar yükselişler biraz sakinleşti, ancak FTM Coin’e yatırım yapmak isteyen insanlar için bu sakinlik iyi bir satın alma fırsatının habercisi olabilir.

FTM Coin’i bu kadar iyi bir kripto para yapan şey, büyük ölçüde ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) daha iyi bir versiyonu olma potansiyelinden gelmektedir. FTM Coin, yatırım yapmayı planladığınız bir kripto para ise onun hakkında bazı temel bilgilere hâkim olmanız gerekmektedir.

***Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.***

FTM Coin’in Akıllı Sözleşme Özelliği

FTM Coin’in Akıllı Sözleşme Özelliği
FTM Coin, akıllı sözleşme özelliğine sahip olan coinlerden bir tanesidir.

İlk olarak, FTM Coin’in nasıl çalıştığını kavramak önemli bir adım olacaktır. FTM Coin ya da Fantom, akıllı sözleşmeler yürütebilen bir blok zinciri platformudur. Bu programlar, blok zincirlerinin bir kişiden diğerine kripto para birimi göndermekten daha gelişmiş işlemler yapmasına izin verir. Şu anda akıllı sözleşmeler için çok popüler birkaç kullanım bulunmaktadır.

Akıllı sözleşmeler, merkezi bir yönetim organı gerektirmeyen finansal hizmetler olan Merkezi Olmayan Finans’ta (DeFi) etkilidirler. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla geliştiriciler, DeFi platformlarına güç sağlayan Merkezi Olmayan Uygulamalar (dApp’ler) oluşturabilirler. Değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) sahipliğini oluşturmak için kullanılırlar. Bunlar alınıp satılabilen, dijital koleksiyonlardır.

Ethereum, akıllı sözleşmeler sunan ilk kripto para birimidir ve çoğu dApp’in oluşturulduğu platformdur. Ancak, kesintilerin ve yüksek işlem ücretlerinin neden olduğu tıkanıklık sorunları Ethereum’da yaşanmaktadır. Bu nedenle, daha düşük maliyetle daha hızlı işlem yapma imkânı sunan çeşitli alternatifler geliştirilmiştir.

FTM Coin Hangi Borsadadır?

FTM Coin Hangi Borsadadır
Binance, FTM Coin’in bulunduğu borsalardan bir tanesidir.

Birçok kripto para türünü, özellikle daha küçük olanları satın almak zordur. Neyse ki, Fantom’da durum böyle değildir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere en büyük kripto para borsalarının birkaçından FTM Coin satın alabilirsiniz:

  • Gemini,
  • com,
  • FTX,
  • Binance

Ayrıca Fantom, birçok merkezi olmayan kripto para borsasında mevcuttur. Bu tür bir değişim, işlemleri kolaylaştıran bir aracı olmadan eşler arası kripto ticareti sunar. Fantom sunan merkezi olmayan borsalar arasında Uniswap ve Sushiswap bulunur.

FTM Coin İşlem Ücretleri

Fantom’un ana özelliklerinden biri, verimli işlem yapma imkânı sunmasıdır. Saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebilirsiniz ve bu işlemler bir ila iki saniye içinde halledilmektedir. İşlem ücretleri genellikle 1 dolardan daha azdır. Mayıs ayında FTM Coin’in 3 milyon işlemi aştığı ve en hızlı Blockchain platformu olduğu bildirildi.

Fantom, bu tür hızları sunan tek kripto para birimi değildir ve artık en hızlı blok zinciri platformu olmayabilir. Solana’nın (SOL) saniyede en az 50.000 işlem gerçekleştirebildiği ve ayrıca bir dolardan daha az bir miktarla ücretlendirdiği bildirilmektedir. Buna rağmen Fantom’un performansı çok etkileyicidir.

FTM Coin Ödemeleri

FTM Coin Ödemeleri
FTM Coin ödemeleri para transferini kolay bir hale getirmiştir.

FTM Coin, platformun yerel kripto para birimidir. Şunlar için kullanılabilmektedir:

  • Staking: Fantom, bir hisse kanıtı modeli kullanır. İşlemler, insanların FTM Coinlerinden oluşan düğümler tarafından doğrulanır. Kriptoyu bu şekilde stake ederek, ağın güvenliğini sağlamaya ve ödüller kazanmaya yardımcı olursunuz.
  • Yönetim: Fantom ademi-merkeziyetçi olduğundan, token sahipleri geleceği ile ilgili kararlar alır. Fantom’u elinde tutarak ve stake ederek, değişiklikler önerebilir ve oy verebilirsiniz.
  • Ağ ücretleri: Fantom ağındaki ücretler, kripto para birimi kullanılarak ödenir. Bu ücretler, işlemlerde, akıllı sözleşmelerin uygulanmasında ve yeni ağların oluşturulmasında alınır.
  • Ödemeler: Yüksek işlem hızları ve düşük ücretleri ile Fantom, diğer taraflara para transfer etmenin uygun bir yoludur.

Bu bağlamda FTM Coin oldukça gelecek vadeden bir kripto para birimidir.

FTM Coin Geleceği Hakkında Beklentiler

FTM Coin Gelecegi Hakkinda Beklentiler
FTM Coin’in gelecekte değerleneceği düşünüyor.

FTM Coin’in gelecekte karşılaşabileceği en zorlu mücadelesi zorlu rekabettir. Bu hususta Ethereum’a birçok alternatif bulunmaktadır. Cardano (ADA) bu alternatifler arasından en büyüğüdür ve bu yıl kendi başına büyük bir büyüme kaydetmeyi başarmıştır. Yukarıda bahsedilen Solana, yıldırım hızında işlemler sunması ile ünlenerek hızla büyüyen bir başka platformdur.

Ayrıca Ethereum 2.0’a bir dizi yükseltmeden geçen Ethereum’un kendisi de bulunmaktadır. Bu yükseltmeler sırasında, Fantom’un sahip olduğu gibi bir hisse kanıtı modeline geçilecektir. Bu yükseltmeler, işlem hızlarını iyileştirebilir ve ücretleri düşürebilir.

İşlem hızları ve sunduğu gelişmiş akıllı sözleşmeler platformu göz önüne alındığında, FTM Coin sağlam bir kripto para yatırımı olabilir. FTM Coin’in değeri, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü eylül ayından bu yana düşüşe geçmiştir ve hala bazı ana rakiplerinden çok daha küçük bir piyasa değerine sahip. Büyümeye devam etmesi için hala oldukça geniş bir alan mevcuttur.

Öte yandan, eğer varsa bu platformlardan hangisinin en uzun vadeli başarıya sahip olacağını söylemek oldukça zordur. Paranızı nereye koyacağınıza karar vermeden önce FTM Coin’i ve alternatifleri dikkatlice değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Gelecekte değer kazanacağı düşünülen diğer coinler hakkında da bilgi edinmek istiyorsanız SLP Coin Nedir? Güncel SLP Coin Yorumları başlıklı yazımıza bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir