Ne, Ne Değildir?

Gürcistan’dan Ehliyet Almak: Gürcistan’da Ehliyet Nasıl Alınır?

Gürcistan

Başkenti Tiflis olan Gürcistan, oldukça popüler seyahat noktalarından bir tanesidir. Mtkvari nehrinin kıyısında konumlanan ve çevresinde dağların yer aldığı bu bölge her yerden turist çekmektedir. Çok çeşitli mimari güzellikleri, uzun ve karmaşık kültürel tarihi ile ilginizi kolayca çekebilir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, Türkler için farklı alanlarda da dikkat çekmektedir. Bunlardan biri kuşkusuz ki: Gürcistan’dan ehliyet almak.

Eğer Gürcistan seyahatiniz uzun süreli olacaksa ya da bu ülkeye yerleşmeyi düşünüyorsanız bir noktada ehliyete ihtiyaç duyabilirsiniz. Dolayısıyla Gürcistan’da geçerli olacak bir ehliyeti nasıl edinebileceğinizi merak etmeniz de oldukça normaldir. Bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

Gürcistan’dan ehliyet almak için seyahate karar verdiyseniz, Gürcistan’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusuna bir göz atmalısınız.

Gürcistan’da Uluslararası Sürücü Belgesi

Gürcistan’da geçireceğiniz günlerde araba kullanmayı planlıyorsanız seyahatinizi planlamadan önce ehliyet sorununuzu çözmeniz gerekmektedir. Bunun için de motorlu araç kullanımı izni sağlayan ehliyet belgesi edinmelisiniz. Eğer bu belge olmadan araç kullanırsanız göz altına alınabilirsiniz.

Gürcistan’da ehliyet belgeleri Sürücü Hizmetleri Departmanı (DDS) tarafından düzenlenmektedir. Alacağınız ehliyetin adı ise IDP olarak geçmektedir. IDP adlı belge sayesinde Avrupa ve AB ülkelerinde araç kullanabilirsiniz.

IDP’ye Kimin İhtiyacı Var?

ehliyet
IDP yani International Driving Permit, ehliyetle birlikte kullanıldığı takdirde Avrupa ve AB ülkelerinde araç kullanmanıza olanak tanıyan bir belgedir. Dolayısıyla Gürcistan’dan ehliyet almak, Gürcistan’da araba kullanmanız için yeterli olmayacaktır.

Eğer Avrupa’da yer alan Gürcistan ülkesinde araba kullanacaksanız, IDP belgesi edinmeniz gerekir. Ayrıca IDP belgesi pek çok diğer ülkede de araba kullanmak için gereksinim duyabileceğiniz bir unsurdur. Bu belgeye ihtiyaç duyabileceğiniz durumlardan bazıları şunlardır:

 • Gürcistan’da araç kullanabilmek,
 • Deniz aşırı ülkelerden Avrupa ülkelerine geçiş yapabilmek,
 • Birleşik Krallık’tan Gürcistan’a geçmek.

Eğer bu durumların içerisinde bulunuyorsanız ya da yakın gelecekte bu tarz planlarınız varsa IDP’ye ihtiyacınız olacaktır.

IDP’ye Kimler Başvurabilir?

Herhangi bir ülkede geçerli olan ehliyet belgesi sahiplerinin tamamı IDP’ye başvurma hakkına sahiptir. Ancak bu belgeyi alabilmek için başvuru yapmak istiyorsanız başka şartları da yerine getirmeniz gerekir. Örneğin araç sürme yetkinizin olup olmadığını belirleyebilmeleri için Gürcistan’daki ehliyet yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekir. Ek olarak aşağıdaki belgelerin tamamına da sahip olmalısınız.

 • Pasaport
 • Kimlik belgesi
 • Vesikalık fotoğraf
 • Devlet onaylı sürücü belgesi

Bütün bu belgeleri tamamlayıp sınavını başarıyla geçtikten sonra Gürcistan’da araç kullanabilmenizi sağlayacak IDP belgesini edinebilirsiniz.

18 Yaşın Altındaki Kişiler Nasıl Başvurabilir?

Gürcistan’da ehliyet alabilmek için geçerli olan yaş sınırı 16’dır. Bu nedenle 18 yaşının altında olan çok sayıda kişi de bu belgeye başvurabilir. Ancak elbette ki şartları daha farklıdır. Yukarıda bahsedilen gerekliliklerden çok daha fazlasının gerçekleştirilmesi lazımdır. 18 yaş altı kişilerin Gürcistan ehliyetine başvururken dikkat etmesi gereken unsurları aşağıda sizler için derledik.

 • Başvuruda kullanılacak evrakların imzalanması için 18 yaşının altındaki tüm bireylerin yanlarında ebeveyn ya da yasal varis bulundurmaları gerekmektedir.
 • Yanlarında yer alan yetişkinlerin Sorumlu Yetişkin Beyannamesi adlı formu doldurması gerekir.
 • Alkol ve Narkotik Eğitim (ADAP) sürecini başarı ile tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 • Devam etmekte olan bir eğitim-öğretim yaşantısına sahip olmaları gerekir.
 • D sınıfı sürücü eğitimi adı ile anılan programı başarı ile tamamlamış olmaları gerekir.
 • En az 40 saatlik denetimli sürüş deneyimi kaydına sahip olmaları gerekir.

Eğer Gürcistan’da geçerli olan IDP belgesi hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek istiyorsanız dds.georgia.gov adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gürcistan Ehliyeti Türkiye’de Geçerli midir?

Ehliyet
Gürcistan’dan ehliyet aldığınız takdirde, bu belgenizle Türkiye’de 6 ay boyunca araç kullanabilmeniz mümkündür.

Yurtdışından alınan her ehliyet Türkiye’de yalnızca 6 ay boyunca geçerli olmaktadır. Eğer 6 ay sonra hala ehliyetinizi kullanmak istiyorsanız yeminli tercümesini dış temsilcilikler veya noter aracılığı ile onaylatmaya ihtiyaç duyarsınız. Böylece ehliyetlerinizi bir süre daha kullanabilirsiniz. Fakat 1 yılı doldurduktan sonra yurtdışı ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise birtakım belgeleri derleyerek Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

İhtiyacınız olan belgeler ise şunlardır:

 • Noter veya konsolosluktan aldığınız, ehliyetinizin Türkçe tercümesini içeren belge
 • Kimlik belgesi
 • Sağlık raporu
 • Kan grubunuzu belirten belge
 • Biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil belgesi
 • Sürücü belgesi değerindeki kağıt
 • Harç bedeli ve vakıf payı ücretini yatırdığınıza dair dekont

Bu belgeleri derledikten sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. Ardından Gürcistan ehliyetinizi Türkiye’de geçerli olabilecek hale çevirebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir