HaberlerNe, Ne Değildir?

Sokak Röportajı Yasaklandı mı?

sokak roportajı yasaklandı mı

Son zamanlarda yaygınlaşan sokak röportajları, toplumsal sorunları gözler önüne seren ve topluma ışık tutan bir misyona sahipti. Ancak sosyal medyadan aktarılan bilgiye göre sokak röportajlarına, ciddi kısıtlamalar getirilmesi gündemde. Vatandaşlar, “Sokak röportajı yasaklandı mı?” diye soruyor.

Sosyal medyada sokak röportajları yapan bir muhabir tarafından yapılan açıklamada, sokak röportajı yaptıkları sırada polisin müdahale ettiğini ve artık sokak röportajlarına izin verilmeyeceğini ima ettiğini belirtti. Açıklamalara göre artık sokakta halk ile yapılan sokak röportajı için Cumhurbaşkanlığı’ndan alınmış basın kartı gerekeceği ve önüne gelen herkesin sokak röportajı yapamayacağı kaydedildi. Aynı şekilde basın kartı denetlemesinin başladığı ifade edildi. Sokak röportajları ile ilgili yeni bir yönetmeliğin yürürlüğe girdiğinin de altı çizildi.

Sokak Röportajları Büyük İlgi Görüyor

sokak röportajları büyük ilgi görüyor
Sokak röportajları hem sosyal medyada hem de televizyonda ilgiyle takip ediliyor.

Sokak röportajları sosyal ilişkilerden eğlenceye siyasetten teknolojiye kadar pek çok konu başlığı altında yapılmaktadır. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile sokak röportajlarında da büyük bir artış olmuştur. Zira sokak röportajları sosyal medyada da sıklıkla yer almaktadır. Bu röportajlarda insanların birbirinden farklı olan görüşleri ilgi görmekte ve pek çok insan tarafından seyredilmektedir. Sokak röportajları birbirine zıt fikirlerin aynı platformda, aynı soru başlığında aynı yerde bulunmasıyla dikkat çekmekte ve ilgi uyandırmaktadır.

Sokak röportajları radyo ve televizyon haberciliğinin popüler ve renkli araçlarından birisiydi. Bugün ise sosyal medyanın etkisi ile yalnızca radyo ve televizyon haberlerinde kullanılmakta olan bir araç değil, kendi başına bir içerik olarak karşımıza çıkmaktadır. Giderek daha popüler olan bu araç, doğru ellerin yönetiminde verimli kullanılmalıdır. Zira sokak röportajı sırasında insanların içtenlikle durumlarını aktarmaları, şikayetlerini dile getirmeleri nedeniyle sosyal medyanın dönem dönem tepki aldığı da bilinmektedir.

Sokak röportajı sırasında insanların samimi bir şekilde konuşmaları beğeni toplamakta ve büyük ilgi görmektedir. Sokak röportajlarının yasaklanacağı şeklinde haberler olsa da her şeye rağmen sokak röportajları sürmekte ve vatandaşların ilgisini çekmeye de devam etmektedir. Bunun yanında sokak röportajları televizyon ve radyo değil de sosyal medya da daha çok yer almaktadır. Bu konuda sosyal medyanın sansürsüz ve tarafsız olmasının da büyük etkisi bulunmaktadır. Tarafsız bir ortamda yapılan sokak röportajı özgürce sorulan sorular ve özgürce verilen cevaplar ile ilgi görmektedir.

Eğer sokak röportajının ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Radyo ve Televizyonda Röportajın Sistematiği adlı çalışmayı okuyabilirsiniz.

Sokak Röportajı Nedir?

sokak röportajı nedir
Sokak röportajları herhangi bir konuda halkın fikrinin alınmasını kapsar.

Sokak röportajı, aynı sorunun rastgele seçilen kişilere sorulması ve sonra cevapların bir araya getirilmesi ile oluşan habercilik aracıdır. Bu şekilde farklı yönelim ve fikirlerin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Sokak röportajı habercilikte iki amaç için kullanılmaktadır:

 • Bunlardan birisi, siyasi veya ekonomik ya da toplumsal hatta magazinsel sorular sormak. Burada amaç, bir konuyla ilgili normal vatandaşların ne düşündüğünü sunmaktır. Mesela bir yolsuzluk skandalını ya da mecliste yaşanan bir tartışmayı sokakta bulunan insana sormaktır.
 • İkincisi ise yerel gündemden etkilenen kişilere, doğrudan o olayın muhatabına sormaktır. Mesela, sel felaketinden sonra olayın mağduruna sormak, onlarla konuşmak ya da bir yere inşa edilecek olan elektrik santralinin sonucunu mağdur olan köylülerle konuşmak, onlara sormaktır.

Sokak röportajı, bu iki amaçla yapılabilmektedir ama her ikisinde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

13 Madde ile Doğru Soru

13 madde ile doğru soru
Sokak röportajlarında doğru soruları sormak önemlidir.

Doğru soru hazırlamak ve sormakla ilgili tavsiyeleri devamlı çoğaltmak mümkündür. Soruların hazırlanması ve sorulması aşamasında dikkat edilecekleri 13 maddelik bir özetle aktarabiliriz. Şimdi bu 13 maddeyi görelim:

 1. Sorulmakta olan sorunun hedefle uyumlu olduğundan emin olunmalıdır.
 2. Hayır/Evet şeklinde cevap verilebilecek sorular kullanılmamalıdır.
 3. Kısa ve takibi kolay olan sorular sorulmalıdır.
 4. Eğer sorulacak soru uzun ise iki ayrı soru şeklinde sorulmalıdır.
 5. Sorunun dili formüle edilmelidir ve kesinlikle argodan uzak durulmalıdır.
 6. Soru sorulan katılımcı konuşmaya teşvik edilmelidir. Katılımcıyı rahatlatacak ifadeler kullanılmalıdır.
 7. Fazla soru sorulmamalıdır. İnsanlar zaman kaybetmek istemezler.
 8. Sokak röportajında sorulacak soruları önce iş arkadaşlarınız ya da arkadaşlarınız üstünde test edilmelidir.
 9. Acele edilmemelidir. Zira pek çok deneme yapılabilir. Rahat olunmalıdır.
 10. Yeni soru sorulması için katılımcının konuşmasının bitmesi beklenmelidir. Günlük hayatta yapılan söyleşilerde olduğu gibi söz kesilmemelidir.
 11. Söyleşinin ana fikrine sadık kalınmalıdır.
 12. İyi, doğru cevaplar not edilmelidir. Kurgu aşamasında oldukça işe yarayacaklardır.
 13. Verilen cevaplar soruyu içermelidir. Mesela, soru “En sevdiğin yemek nedir?” ise cevabı “En sevdiğim yemek pizzadır.” olması ya da katılımcının soruyu tekrar etmesi işi kolaylaştırmaktadır.

Eğer güncel haberlere göz atmaktan hoşlanıyorsanız Kooperatif Market Nedir? Hangi Şehirlere Açılacak? yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir