Sinema

Kahkaha Tufanına Kapılacağınız Cem Yılmaz Filmleri

cem yılmaz filmleri

Türkiye’de komedi deyince akla gelen ilk isimlerden biri yıllardır, Cem Yılmaz. Tabii Cem Yılmaz deyince de akla hemen 7’den 70’e hemen herkesin kahkahalarla izlediği Cem Yılmaz filmleri geliyor. Eğer hala Cem Yılmaz filmlerini izlemeyenlerdenseniz, sizler için harika bir liste hazırladık. İsterseniz, Kahkaha Tufanına Kapılacağınız Cem Yılmaz Filmleri listemizle komedinin devini daha yakından tanıyalım.

Cem Yılmaz Filmleri

23 Nisan 1973 İstanbul doğumlu olan Cem Yılmaz, komediyle ilişkili hemen her sektörde görev almış başarılı bir komedyen. Her ne kadar günümüzde stand-up şovları ve filmleriyle bilinse de karikatürist olarak Leman Dergisi ile sektöre adım atmıştır. Beyaz perdede ise Cem Yılmaz’ı ilk kez Her Şey Çok Güzel Olacak filmi ile tanıdığımızı söyleyebiliriz.

Cem Yılmaz, sonraki yıllarda kendi yazdığı ve yönettiği filmlerle de kendinden sık sık söz ettirdi. Bir yandan sinema projeleriyle üretim yapmaya devam ederken, diğer yandan da komedi gösterileri sergilemeyi sürdürdü. Cem Yılmaz, şimdiden efsaneleşmiş ve marka haline gelmiş bir usta. Hemen herkesin bildiği en az bir Cem Yılmaz şakası olması da bunu ispatlar nitelikte.

Son filmi için çalışmaya devam eden Cem Yılmaz’ın hepimizi kahkahaya boğan filmlerini kronolojik olarak sizler için listeledik.

Her Şey Çok Güzel Olacak

her şey güzel olacak
Her Şey Güzel Olacak – IMDB: 8.1

Listemizin ilk sırasında şimdiden kült filmler arasında yerini alan Her Şey Çok Güzel Olacak filmi bulunuyor. Bu film, her ne kadar Cem Yılmaz’ın diğer filmleri kadar meşhur olmasa da seveni de oldukça fazla.

1998’de vizyona giren filmde Cem Yılmaz’a bir başka efsane olan Mazhar Alanson eşlik ediyor. Ayrıca usta komedyen bu filmde senaryo ekibinde de yer almış. Filmin yönetmeni ise Kabadayı filmine de imza atmış olan Ömer Vargı.

Film, yıllarca görüşmedikten sonra tesadüf eseri karşılaşan kardeşler Altan (Cem Yılmaz) ve Nuri (Mazhar Alanson) etrafında şekilleniyor. Birbirine pek de benzemeyen iki karaktere sahip olan Altan ve Nuri film boyunca çeşitli maceralardan geçiyorlar.

Memleketimden İnsan Manzaraları tadında bir seyir sunan Her Şey Çok Güzel Olacak filminde pek çok lezzeti bir arada yakalamak mümkün. Dostluk, aşk, İstanbul, yolculuk ve umutlarla ilgili bu hikayede 90’lar Türkiye’sinin panoroması da yakalanabilir.

G.O.R.A

gora
Türk komedisinin kült yapımı haline gelen G.O.R.A, Cem Yılmaz filmleri arasında 7’den 70’e herkesin favorisi oldu. IMDB: 8.1

Cem Yılmaz’ın sinemada parlamasına, dilden dile dolaşmasına neden olan film ise listemizin ikinci filmi Gora! Star Wars’tan Matrix’e, Karateci Çocuktan Beşinci Element’e kadar pek çok kült filme göndermede bulunan bu komik uzay filmi, seyircilerine oldukça keyifli bir atmosfer sunmaktadır.

Filmdeki maceralar, tam bir “bitirim” olarak karşımıza çıkan Arif karakterinin, kendini bir uzay gemisinde bulmasıyla başlamaktadır. Turizm sektöründe çalışan iş bitirici, sonuç odaklı, düz mantık Arif, aynı kabiliyetleriyle dünyaya geri dönebilmeyi hedeflemektedir. Zaten filmi oldukça komik hale getiren de Arif’in hepimiz için oldukça tanıdık olan bu karakteridir.

2004 yılında en pahalı Türk filmlerinden biri olarak vizyona giren filmi bugüne kadar milyonlarca kişi izledi. Günümüzde ise Gora filmini Netflix üzerinden seyredebilirsiniz.

Hokkabaz

hokkabaz
Hokkabaz – IMDB: 7.4

Listemizin diğer bir filmi, 2006 yılında vizyona giren komedi dram türündeki Cem Yılmaz filmi. Diğer filmlerinden farklı olarak Hokkabaz’da dram öğeleri de bulunuyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Cem Yılmaz ile birlikte Ali Taner Baltacı oturuyor. Diğer filmleri kadar dikkat çekmese de Hokkabaz kimi Cem Yılmaz sevenlere göre filmografinin en iyi filmi.

Filmde Cem Yılmaz’a Mazhar Alanson, Özlem Tekin, Gürgen Öz gibi isimler eşlik ediyor. Filmin hikayesi ise sihirbazlığı bir meslek olarak yapan İskender etrafında şekilleniyor. İskender, filmde babasına kendisini kabul ettirememiş bir karakter olarak çıkıyor. İcra ettiği mesleğin “garipliği” ve “normal” bir erkek evlat olamayışı gibi temalar filmi şekillendiriyor.

18. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde filmin oyuncusu Tuna Orhan’ın “Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu” ödülünü aldığını da belirtelim.

A.R.O.G

arog
A.R.O.G – IMDB: 7.4

Gora’nın devamı niteliğinde seyirciliğiyle buluşan Arog, 2008 yılında vizyona girmiş bir diğer Cem Yılmaz Filmi. İlk film Gora’nın ana karakteri Arif, bu filmde de çeşitli maceralarla seyirci karşısına çıkıyor.

Gora filminin teması uzay iken Arog filmi, zamanda yolculuk ve eski çağlar temaları etrafında şekilleniyor. Bir anlamda Gora ve Arog için gelecekte ve geçmişte Arif’in maceraları diyebiliriz. Tabii Arog’ta da Gora’da olduğu gibi bitirim Arif ile karşı karşıyayız. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, mahallemizden aşina olduğumuz bir karakter olan Arif’i bu kez çok çok eski çağlarda seyrediyoruz.

Ceku ile evlendikten sonra Komutan Logar’ın gazabına uğrayıp kendisini taş devrinde bulan Arif’in ne yapıp edip kendi çağına dönmesi ve Ceku’ya kavuşması gerekir. Elbette Arif’in keskin zekasından bu sorun da kurtulmayacaktır.

Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ve yine Ali Taner Baltacı ile birlikte yönettiği filmde usta komedyene Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil, Özge Özberk gibi isimler eşlik ediyor.

Yahşi Batı

yahşi batı
Yahşi Batı – IMDB: 7.4

Cem Yılmaz’ın yazdığı ve Ömer Faruk Sonak’ın yönettiği Yahşi Batı 2009’de seyirciyle buluştu. Cem Yılmaz’a filmde ekürisi haline gelen Ozan Güven eşlik ediyor. Klasik Hollywood hikayelerini Türkiye’nin sosyokültürel yapısına göre yeniden hikayeleştirmeyi seven Cem Yılmaz, Yahşi Batı’da “vahşi batı” filmlerine göndermede bulunuyor.

Filmde Aziz Efendi (Cem Yılmaz) ile Lemi Bey (Ozan Güven), dönemin padişahı tarafından Amerikan başkanına bir hediye götürmekle görevlendirilirler. Kendilerini Amerika’da bulan ikilinin karşılaştıkları sorunlar için buldukları Türk işi çözümler izleyenleri kahkahaya boğuyor. Demet Evgar ve Zafer Algöz gibi isimlerin de oyunculuklarıyla göz doldurduğu film, şimdiden komedinin kültleri arasında değerlendiriliyor.

Pek Yakında

pek yakında
Pek Yakında – IMDB: 7.4

Listemizin bir diğer filmi, Cem Yılmaz’ın en sevdiği temalardan biriyle beslenen Pek Yakında! Bahsettiğimiz tema, sizlerin de fark edeceği gibi daima büyük projeleri, fikirleri, umutları olan uslanmaz hayalperestler… Gerek sinema filmlerinde gerekse stand-up şovlarında sık sık yer verdiği uslanmaz hayalperestler için bir başka güzelleme olarak karşımıza çıkıyor Pek Yakında.

Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve 2014’te vizyona giren filmin baş karakteri Zafer (Cem Yılmaz), uslanmaz bir kaybedendir. Her ne kadar iyi niyetli bir baba, seven bir koca olarak karşımıza çıksa da aile yaşamının sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getiremez. Korsan DVD satışıyla geçinmeye çalıştığı için başına gelmeyen kalmayan Zafer’i eşi terk etmek üzeredir. Ailesini kaybetmek istemeyen Zafer ise kolları sıvayarak fantastik bir film çekmek için işe koyulur ve maceralar başlar.

Filmin oyuncu kadrosu, Cem Yılmaz’ın gözde ekip arkadaşlarından oluşuyor. Cem Yılmaz’a Azan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Tülin Özen gibi isimler eşlik ediyor.

Ali Baba ve Yedi Cüceler

ali babalar ve 7 cüceler
Ali Babalar ve 7 Cüceler – IMDB: 5.7

Yine kaybedenlerin ve olmayacak hayallerin konuştuğu bir Cem Yılmaz filmi olan Ali Baba ve Yedi Cüceler, 2015 yılında vizyona girdi. Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği filmde usta komedyen Ali Şenay isimli bir karakteri canlandırıyor.

Ali Şenay ve ortağı İlber, zengin olma hayalleri kurarken kendilerini mafya hikayesinin ortasında buluyorlar. İflah olmaz kaybedenler Ali Şenay ve İlber, hem kendilerini hem de pek çok insanı kurtarmak için kolları sıvıyor. Yine Zafer Algöz’ün oyunculuğuyla ön plana çıkan Ali Baba ve Yedi Cüceler de izleme listenize almanız gereken bir diğer Cem Yılmaz filmi.

Film, diğer Cem Yılmaz filmleri kadar beğenilmemiş olsa da Kenan Memedov (zafer Algöz) sahneleri için bile izlemeye değer.

Arif V 216

Arif v 216
Arif V. 216 – IMDB: 7.1

Gora’nın sevilen ikilisi Arif ve 216, tamamen farklı bir hikayeyle seyirciyle buluştu. 2018 yılında vizyona giren filmin senaristi yine Cem Yılmaz. Filmin yönetmen koltuğunda ise Kenan Baruönü oturuyor.

Filmde, insan olmak isteyen Robot 216’nın etrafında şekillenen akıl almaz maceraları izliyoruz. 216 aşkı, insanca yaşamayı deneyimlese de kötü niyetli birinin eline geçiyor ve dünyanın sonu yaklaşıyor. Arif’in dünyayı ve 216’yı kurtarıp kurtaramayacağı ise maceraları şekillendiren soru olarak öne çıkıyor.

Karakomik Filmler

Karakomik Filmler: 2 Arada
Karakomik Filmler: 2 Arada – IMDB: 6.4

Cem Yılmaz filmografisinin en orijinal işlerinden biri de şüphesiz Karakomik Filmler. Karakomik Filmler üst başlığı ile 2019’da ve 2020’de seyirciyle buluşan bu Cem Yılmaz filmleri 4 müstakil hikayeden oluşuyor.

  • Deli,
  • Emanet,
  • 2 Arada,
  • Kaçamak.

Her birinde farklı bir maceranın seyirciyle buluştuğu filmler adından da anlaşılacağı üzere kara komediye göz kırpıyor. Eğer hala seyretmediyseniz her biri birer saat olan bu filmlere mutlaka şans vermelisiniz.

Tüm bu filmlerin yanı sıra Cem Yılmaz, İftarlık Gazoz, Av Mevsimi, The Water Diviner gibi filmlerde de oyuncu olarak yer almıştır.

Komediden başkası yalan diyorsanız, sizin için harika bir liste önerisi: Tüm Zamanların En İyi Komedi Filmleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir