GündemKariyer

Karadağ İş Fırsatları ve Vize Süreci

Karadag Is Firsatlari ve Vize Süreci

Karadağ, son dönemlerde Avrupa ve Türk yatırımcılar için oldukça ilgi çekici bir ülke haline gelmiştir. Dinamik ve gelişen ekonomik yapısı, bu kişilere birçok fırsat sunmaktadır. Ayrıca vize politikaları, dış ülkeler için iş fırsatlarının geniş ve kolay olmasını sağlar. Türkiye bağlamında farklı para kurlarının değer kazanması da insanları yabancı ülkelerde çalışma hayatına yönlendirmektedir. Bu nedenle birçok Türk vatandaşı, “Karadağ İş Fırsatları Nelerdir?” sorusunu internet üzerinden araştırır.

Karadağ veya İngilizce bilinen adıyla Montenegro, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan küçük bir Balkan ülkesidir. Pitoresk sahil şeritlerinden görkemli dağ manzaralarına kadar uzanan nefes kesici doğasıyla Karadağ, yıllar geçtikçe popülerliği giderek artan bir turizm merkezi haline geldi. Ancak çekici yüzeyinin altında çeşitli fırsatlarla dolu canlı bir iş ortamı yatıyor. Nitekim son dönemde önemli bir ekonomik büyüme ve dönüşüme sahne oldu.

Karadağ İş Fırsatları Nelerdir?

Karadağ, Balkanlarda bulunan yeni gelişmeye başlamış küçük bir ülke statüsündedir. Son dönemlerde gayrimenkul, turizm ve teknoloji gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu sebeple Karadağ iş fırsatları bir hayli artmış ve çalışmak isteyen pek çok insanın yanı sıra yatırımcı da gelmeye başlamıştır. Bu durum, Karadağ’ın iş sektörlerini genişletmiş ve hem Türk hem de diğer yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye gelmesine katkı sağlamıştır.

Genel olarak bakıldığı zaman Balkan ülkelerinde iş imkânı oldukça fazla ve çeşitlidir. Çünkü bu ülkelerin hem coğrafi hem de tarihi yapısı, pek çok kişinin dikkatini çeker. Bu sebeple birçok yatırımcı ve turist, bu bölgeleri sıklıkla ziyaret eder. Dolayısıyla Balkan ülkeleri, yüksek iş sirkülasyonuna ve istihdamına sahiptir.

Son olarak Karadağ’da iş imkanları denildiği zaman ilk olarak turizm sektöründen başlamak gerekir. Çünkü bu bölge, dünyanın her yerinde ziyaretçi çekerek iş istihdamı yaratmada büyük rol oynar. Sonrasında ise inşaat ve hizmet alanı gelir. Fakat en temelde her biri birbiriyle bağlantılıdır. Çünkü turizm sektörü, turist çeker ve onlar da; inşaatın, gıdanın ve diğerlerinin iş yapma potansiyelini arttırır. Dolayısıyla tüm bu faktörleri bütün olarak analiz etmek gerekir. Sizlerde Karadağ’da iş kurmak istiyorsanız tüm bu kapsamları değerlendirerek gerekli adımları atabilirsiniz.

Karadağ’da Ne İş Yapılır?

Karadag’da Ne İs Yapilir?
Karadağ’da yapabileceğiniz birçok farklı iş vardır.

“Karadağ’da Ne İş Yapılır?” sorusunu soranlar için umut dolu bir manzara mevcuttur. Karadağ, Türkiye’ye oldukça yakın bir stratejik konuma sahiptir. Aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir ekonomisi vardır. Dolayısıyla Karadağ’da iş kurmak isteyenler için birçok fırsat bulunur.

Karadağ, stratejik ve coğrafi konumu nedeniyle birçok fırsat sunan bir ülkedir. Hükümetin benimsediği politikalar, bu avantajlara daha fazla katkı sağlamaktadır. Yatırımcılar ve yeni işletme sahipleri için vergi gibi unsurlar oldukça makul düzeydedir. Bu nedenle Karadağ iş fırsatları, geniş kapsamlı imkanlar sunar. Ayrıca kültürel ve tarihsel açıdan zengin olması da burayı tercih edilir kılmaktadır. Dolayısıyla “Karadağ’da ne iş kurulur?” Sorusunun cevabını oldukça çeşitli bir şekilde verebiliriz. Bunlar şu aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Tarım: Tarım sektörü Karadağ’da potansiyel istihdam artışı açısından önemli bir konumdadır. Bölgenin elverişli iklimi ve verimli toprakları, tarım ve hayvancılık gibi tarımsal faaliyetlere olanak sağlar. Ayrıca ülkenin %37’si, tarım alanlarını oluşturur. Dolayısıyla bu sektör, yalnızca yerel topluluklar için değil aynı zamanda bölgesel ve küresel ölçekte iş istihdamı olanaklarını da arttırır.
 • Turizm: Nefes kesen manzaraları ve canlı kültürüyle Karadağ, profesyoneller için giderek cazip bir destinasyon olarak tanınmaya başlamıştır. Doğal güzellikleri, büyüleyici tarihi simgeleri, kültürel hazineleri ve coğrafi konumu, bölgeyi turizm için önemli bir nokta haline getirmiştir. Dolayısıyla Karadağ’da cafe açmak ya da bu tarz girişimlerde bulunmak oldukça mantıklı bir opsiyondur.
 • İnşaat: Karadağ’da inşaat sektöründe %150 ila 200 seviyesinde karlılık oranı mevcuttur. Ayrıca coğrafi konumu dolayısıyla oldukça yüksek satış hızı vardır. Bu kapsamda Avrupa’da bulunan en karlı alım ve satım döngüsüne sahip bir ülkedir. Bunun en büyük sebebiyse gün geçtikçe artan yabancı yatırımcıların konaklama ve oturum izni almak istemesi ve bu nedenle konutlara ihtiyaç duyulmasıdır.
 • Emlak: İnşaat sektöründe olduğu gibi bu alanda da oldukça yüksek kar oranları mevcuttur. Bu kapsamda pek çok yatırımcı ve turist konut üzerinden oturum izni almak istemektedir. Dolayısıyla emlak sektörü önemli bir tercihtir.
 • Pazarlama: Pazarlama alanı, hiçbir ülkede boşta kalmayacak sektörler arasındadır. Ancak Karadağ gibi turist ve yatırımcı akımının olduğu bir konumda daha fazla rağbet görür. Çünkü pazarlama işi yapan firmalar, bölgeye akın eden diğer sektördeki kişilere ulaşarak reklamlarını yapabilir ve dolayısıyla karlı bir iş ortaya koyabilir. Bu her iki taraf içinde oldukça ideal bir seçenektir.
 • Bilgisayar Teknolojileri: Karadağ’da artan yatırımcı ve firmalar sebebiyle teknolojik ilerlemeler bir hayli gelişmiştir. Bu durum, BT hizmetleri ve yazılım geliştirme şirketleri gibi çeşitli alanlarda yetenekli profesyonellere olan ihtiyacı artırmıştır. Dolayısıyla teknoloji alanında pek çok iş istihdamı vardır.

Karadağ’ın Doğu Avrupa ile Batı Asya arasındaki stratejik konumu, ticari bir kapı niteliği taşımasına etki eder. Bu nedenle hem yerel girişimcilere hem de yabancı yatırımcılara Karadağ’da iş kurmak veya mevcut girişimleri genişletmek konusunda benzersiz fırsatlar vardır. 

Karadağ’da İş Bulmak

Gelişen küresel teknolojiler, pek çok alanda devrim niteliğindedir. Bu minvalde iş verenler, online olarak ilan verip işçi ihtiyacını karşılar. Bu bağlamda Karadağ’da iş bulmak bir hayli kolaydır. Çünkü pek çok platform, bu ihtiyacı karşılamakta ve insanlara hızlı bir şekilde ulaşmaktadır.

Karadağ iş ilanları Facebook, başta olmak üzere pek çok platform üzerinde yer alır.  Bu noktada iş arayan insanlar, çevrim içi bir şekilde bu ilanlara ulaşabilir ve başvurularda bulunabilir. Bu siteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • www.linkedin.com
 • www.facebook.com
 • www.vk.com
 • www.zzzcg.me
 • www.zaposli.me
 • www.prekoveze.me
 • www.careerjet.com
 • www.learn4good.com
 • www.monster.com
 • www.crnagora.ru
 • Elçilik web sayfaları
 • Gazeteler

Karadağ iş ilanları kapsamında bu siteler, yerel ve küresel ölçekte pek çok duyuruyu içerisinde barındırır. Aktif olarak kullanılan bu portallar, iş arayanlar için oldukça fonksiyonel işlevler gösterir. Sayfalara giriş yapıp kayıt olduktan sonra cv’nizi yükleyerek iş başvurularında bulunabilir, isterseniz de mail ya da telefon numaralarıyla iletişim gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Vatandaşların Karadağ’da Çalışma Hakları Nelerdir?

Turk Vatandaslarin Karadag'da Calısma Haklari Nelerdir?
Karadağ’da çalışmak için izin almak zorunludur.

Karadağ, tüm çalışanlar için Karadağ İşçi Kanunu’nu geçerli kılmıştır. Bu sebeple yabancı bir vatandaşın Karadağ’da çalışmak için çalışma izni alması şarttır. İzin alabilmek için Karadağ’ın Türkiye’de bulunan konsolosluğuna; çalışacağı şirketten davet mektubu, mali durumu ve konaklama gibi olguları kanıtlayan belgelerle başvurması gerekir.

Karadağ’da çalışmak için ayrıca; pasaport, sabıka kaydı ve sağlık durumu gibi belgelere ihtiyaç vardır. Tüm bunları sağladıktan sonra ilgili konsolosluğa giderek başvuruda bulunabilir, Karadağ’a yolculuk için gerekli adımları atabilirsiniz.

Karadağ Vize Süreci

Karadağ’a seyahat noktasında Avrupa Birliği üyesi ülkelere vize muafiyeti tanınmaktadır. Bu bağlamda vatandaşlar, Karadağ’a sadece pasaportla gidebilir fakat ülke sınırları içerisinde yalnızca 90 gün boyunca kalabilir.

Çalışmak amacıyla gidecek olan insanlar, Karadağ Çalışma Vizesi almak zorundadır. Bu belgeyi temin etmek için öncelikle bir işveren bulmanız ve iş sözleşmesi imzalayarak davet mektubu almanız gerekir. Ardından Karadağ Çalışma Bakanlığı’na işveren tarafından başvuru yapılmalıdır. Sonrasında uygun görülen kişilere 6 ay ya da 1 yıl olacak şekilde çalışma izni verilir. Fakat başvuru sırasında bakanlık tarafından istenen bazı belgeler vardır. Bu belgeleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Pasaport
 • Pasaport Sureti
 • Dil yeterliliği belgesi
 • İş sözleşmesi
 • Kimlik kartı
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu

Gerekli belgeler tarafınızca sağlandıktan sonra ilgili kuruma başvuru yaparak Karadağ yolculuğu için iznin çıkmasını bekleyebilirsiniz. Herhangi bir sorun yoksa ve iş için uygun görülürseniz ortalama 7 gün kadar bir sürede onay tarafınıza iletilecektir. Bu süreçte Karadağ seyahati için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Karadağ’da İş Yapan Türk Firmalar

Karadag’da İs Yapan Turk Firmalari
Karadağ’da birçok Türk firması bulmak mümkündür.

Karadağ ekonomik olarak yeni gelişen bir ülkedir. Bu noktada kültürel zenginliği ve coğrafi konumu sebebiyle pek çok firmanın dikkatini üzerine çekmiştir. Karadağ’da kurumlar vergisinin %9 olması da yatırımcıların ülkeye aktif katılımına olanak tanır. Dolayısıyla bu durum, işçi istihdamını oldukça arttırmıştır. Buna göre Türkiye’den birçok şirket, Karadağ’da iş yapar. Aşağıda Karadağ’da iş yapan Türk firmaları görebilirsiniz:

 • Karmas Lojistik
 • Rational Group
 • Atılgan Group
 • Türkonfed
 • JCI İstanbul
 • GRA-MER
 • Aır Monte Negro
 • Terranova
 • Bien
 • Home in Montenegro
 • Darkrock
 • Tom Works
 • Doğtaş Exclusive

Bu firmalardan her biri, farklı sektörlerde olmakla birlikte listeye eklemediğimiz daha pek çok şirket aktif şekilde Karadağ’da hizmet verir. Genel bir değerlendirme kapsamında Karadağ’da Türkler çoğunlukla; turizm, inşaat, gayrimenkul, perakende, danışmanlık ve tekstil alanlarında yer alır. Oransal olarak %50 turizm, %40 inşaat, %10 ise gıda gibi kesimlerde çalışırlar. Siz de Karadağ iş fırsatları hakkında araştırma yapıyorsanız oldukça fazla seçeneğiniz vardır.

En kolay oturum izni alabileceğiniz ülkeleri öğrenmek için bağlantıya tıklayın.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir