EkonomiGündem

Kıdem Tazminatı Tavanı 2022 Yılında Ne Kadar Olacak?

Kıdem tazminatı tavanı 2022 yılında ne kadar olacak

Asgari ücrete gelen zamla birlikte işçilere ödenecek tazminatlarda da güncelleme oldu. Pek çok insan, tazminat oranlarında ne kadar yükseliş olduğunu merak ediyor. Bu merakı gidermek için “Kıdem tazminatı tavanı 2022 yılında ne kadar olacak?” sorusuna cevap vereceğiz. İşte çalışanların çalışma sürelerinin sonunda alacakları ücreti belirleyen 2022 yılı kıdem tazminatı tavanı.

2022 Yılında Kıdem Tazminatı Tavanı

2022 Yılında Kıdem Tazminatı Tavanı
Kıdem tazminatı 12 bin 976 TL olarak belirlendi.

Asgari ücrete tabi çalışanlar uzun zamandır asgari ücret görüşmelerinin sonlanmasını bekliyorlardı. Nihayet 2022 fiyatları açıklandı ve beraberinde yeni soruları getirdi. Bunlardan biri de 2022 yılı kıdem tazminatı tutarının ne olacağı.

Çalışanların kıdem tazminatı alabilmek için çalıştıkları kurumda en az bir yıl boyunca çalışmış olmaları gerekiyor. Kıdem tazminatı, çalışanların 4857 sayılı İş Kanunu gereğince sahip oldukları haklardan biri. Bu hak gereğince işçinin işten çıkarılması durumunda işverenin belirli bir ödeme yapması gerekiyor. Kısaca kıdem tazminatı işveren tarafından işçiye çalıştığı yıl kadar ödediği ücret oluyor.

İşçilerin kıdem tazminatı çalışma sürelerine göre belirleniyor. Buna göre işçi, her bir yıl için bir maaş miktarı ödeme almaktadır. Ancak bu ödemeyi alabilmek için çalışanın aynı kurumda en az bir yıl süreyle çalışması gerekir. Aynı kuruma bağlı farklı işyerleri için de aynı şart geçerliliğini korur. Bunun yanında işçinin çalıştığı yerden kıdem tazminatı alabilmesi için kurum tarafından iş akdine son verilmesi gerekir. Bazı durumlarda işçinin kendi isteğiyle iş bırakmasıyla da kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Kıdem tazminatı işçi olarak çalışanları etkileyen bir haktır. Memur statüsünde çalışanlar, kıdem tazminatı hakkından yararlanamazlar. Onlar için farklı bir prosedür uygulanmaktadır.

Kıdem tazminatı aylık ücret bazında değerlendirildiği için aylık maaş artmasıyla kıdem tazminatı miktarında da artış yaşanmaktadır. Çünkü işçi her yıl için bir maaş oranında tazminat alacaktır. Bu durumda kıdem tazminatı tavanının asgari ücret ile birlikte güncellenmesi sürpriz bir gelişme değil. Asgari ücretin 2022 yılında en alt ödemesinin 4250 TL olarak belirlenmesiyle birlikte kıdem tazminatı da 12 bin 976 TL olarak belirlendi. 12 bin 976 TL’lik kıdem tazminatının, çalışanın her bir yıllık çalışma süresi karşılığında bir brüt maaş ve giydirilmiş maaşı biçiminde hesaplandığını unutmamak gerekir.

Kıdem Tazminatı Tavan Fiyatı Nedir?

Kıdem tazminatı tavanıyla birlikte bilmeniz gereken şey kendi maaşınızın tazminata oranıdır. Buna göre maaşınız, her yıl belirlenen kıdem tazminatı tavan fiyatının üzerinde de olabilir. Kıdem tazminatı tavanı, çalışanların işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanırken kullanılmaktadır. Böylece her yıl güncellenen bir tavan miktar uygulandığını söyleyebiliriz.

Eğer maaşınız belirlenen tavan fiyatından fazla ise ekstra bir hesaplamaya tabi tutulmuyorsunuz. İşten ayrılırken alacağınız ücret, tavan ücreti ile belirlenmiş oluyor. Bu sebeple “tavan fiyatı” olarak adlandırılıyor. Yani maaşınızın ne kadar olduğundan bağımsız olarak alabileceğiniz maksimum miktar 2022 yılı için 12 bin 976 TL’dir.

Eğer maaşınız tavan ücretinden da az ise her zamanki prosedüre tabisiniz demektir. Bu durumda olanların kıdem tazminatı ise kendi maaş miktarları üzerinden hesaplanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem Tazminatı Hesaplama
Kıdem tazminatınızı kendiniz de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

İşten ayrılmanız durumunda, işveren kıdem tazminatı ödemesinde işe başlama tarihinizi dikkate almalıdır. İşe başlama tarihinden itibaren son çalışma gününe kadar geçen süredeki her tam yıl için ödeme almanız gerekir. Bu ödeme bir aylık, yani otuz günlük brüt ücretiniz üzerinden hesaplanmaktadır.

Diyelim bir iş yerinde 2 yıl 6 ay çalıştıktan sonra işten çıkarıldınız, bu durumda da işverenin çalıştığınız +6 ay için de ödeme yapması gerekir. Bu hesaplama yapılırken yalnızca damga vergisi kesintisi uygulanacaktır. Bu durumda 2022 asgari ücret bazında çalışanların 2 yıl 6 aylık kıdem tazminatları 10 bin 625 TL olacaktır. Bu tutar, en alt ödeme ile asgari ücret alacak olanların hiç zam almadan çalışacakları süreyle afaki biçimde hesaplanmıştır.

Ayrıca istifa durumunda da bu ödemeyi alamazsınız. Ancak erkeklerde askerlik nedeniyle işten ayrılma, kadınlarda evlilik sonrası geçen bir yıl içinde işten ayrılma gibi nedenler kıdem tazminatı alma sebebidir.

Kıdem tazminatı hesaplama işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için:

  • Damga vergisi,
  • Kıdem tazminatı tavan fiyatı,
  • Çalışılan gün sayısı gibi kriterleri dikkate alan hesaplama sitelerinden yardım alabilirsiniz. Ancak asgari ücret tutarında sonraki yıllarda yapılacak zamların tazminat oranınızı değiştireceğini unutmayın.

Eğer asgari ücret hakkında da daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir