SinemaBilim

Mesaj (Contact) Film İncelemesi: Carl Sagan’dan Sert Bir Bilimkurgu

Mesaj Film İncelemesi

Mesaj, ünlü bilim kurgu yazarı Carl Sagan’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmış bir bilim kurgu filmidir. 1997 yılında vizyona girmiş olan Mesaj (Contact) film incelemesi yapıldığında, çekim açıları ve sürükleyici senaryosuyla bilimkurgu türünün en başarılı yapımlarından biri kabul edilmektedir. Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Jodie Foster ve Matthew McConaughey gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film, 3 saate yakın uzun soluklu bir hikayeyi bizlere aktarmaktadır. İnsanlığın yüzyıllardır merak ettiği, “Evrende yalnız olabilir miyiz?” sorusuna farklı bir bakış açısıyla yaklaşan Mesaj, uzun süresine rağmen Jodie Foster’ın sürükleyici anlatımı ve James V. Hart’ın sağlam senaryosuyla rahatlıkla izlenebilen bir film.

Bilimkurgu tutkunlarının merak ve heyecanla izleyeceği Mesaj filmini, tüm detaylarıyla sizin için inceledik. Keyifli okumalar dileriz…

Mesaj (Contact) Filmi Konusu

Mesaj (Contact) Filmi Konusu
Film, baş karakter olan Eleanor üzerinden ilerliyor.

Dr. Eleanor Arroway, çocukluğundan beri dünya dışı yaşama ve varlıklara inanan, merak duygusu çok gelişmiş bir karakterdir. Bu ilgisini daha da geliştirmeyi başaran Eleanor, küçük yaşlarda kaybettiği babasının da desteğiyle ünlü bir bilim insanı olmayı başarır. Öyle ki gökbilimci olarak dünya dışı varlıkların araştırıldığı bir programa ve ekibe dahil olur. Çocukluğundan bu yana farklı yaşamlara temas edebilmek adına radyo sinyallerini dinleyen Eleanor, her ne kadar baskılara ve olumsuz düşüncelere maruz kalmış olsa da sonunda amacına ulaşır. İhtiyacı olan fon desteğinin kendisine sağlanmasının ardından dünya dışı varlıkların kendisine iletmiş olduğu ilk sinyalini alır.

Filmin ilk yarısının tamamlanmasına neden olan sinyal ile Mesaj, çok farklı bir ivme kazanarak izleyicilere merakla takip edecekleri bir atmosfer yaratıyor. VEGA isimli uzak bir yıldızdan iletilen sinyal, oldukça büyük tepkilere neden olarak Eleanor’un başarısına gölge düşürüyor. Bu noktadan itibaren VEGA, din ve bilim üçgeninde ilerleyen bir bilimkurgu senaryosu izlemeye başlıyoruz. Din ve bilim temelinde yapılan tartışmalar sırasında ortaya çıkan önemli bir sorun ise sinyalin yüksek teknolojili bir aracın şablonu olduğunun keşfi! Uzun tartışmaların sonucunda ABD hükümetinin bir araç gönderme fikriyle film, heyecan ve merak oranını arttırıyor. Peki, üretilen bu araç ile uzaya gönderilecek olan astronot kim olacaktır?

Mesaj (Contact) Film İncelemesi: Evren ve İnsanlığa Dair

Eleanor sinyal
Eleanor, sinyal yakalamasıyla birlikte büyük bir başarı yakalıyor.

Mesaj (Contact) filmi, Carl Sagan’ın aynı adlı romanından uyarlanmış başarılı bilimkurgu yapımlarındandır. Haliyle kitap ve film, Sagan’ın okuyucuları tarafından sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Yapılan yorumların kitap ve filmin büyük bir bölümünün ölçüşmediği yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hiçbir uyarlamanın birebir aynı dinamiklerde olamayacağı ve yazılı bir anlatımla görselliğin örtüşmesinin çok zor olduğunu da belirtmeliyiz. Zira kitaba bağlı kalınmadan izlendiği takdirde oldukça başarılı bir yapım olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Filme gelecek olursak, çocukluğundan itibaren dünya dışı varlıklara ve yaşamlara ilgi duyan başrolümüz Eleanor’un başarıya uzanan hikayesini izliyoruz. Uzun yıllar boyunca sağlam bir inanç geliştiren karakterimiz hiç pes etmeden farklı yaşam formlarından bir sinyal alabilmek adına çalışıyor ve büyüdüğünde bir gökbilimci olarak çalışmalarına hız kazandırıyor. Neyse ki bir sinyal yakalamayı başararak önemli bir keşfe imza atıyor. İlk yarım saatte gerçekleşen bu olaylar, sinyalin yakalanmasının ardından filmi çok farklı bir boyuta taşıyor. Öyle ki Mesaj, bu andan itibaren dini bir bilimkurgu olma özelliği kazanıyor.

Eleanor keşfini dünyaya duyurduğunda, takdir görmek yerine projesinin devlet tarafından sahiplenildiği ve dindarlar tarafından yoğun bir karşıtlıkla yuhalandığı olumsuzlarla boğuşmak zorunda kalıyor. Fakat sinyalin ne anlama geldiğinin çözülmesiyle birlikte ilgi farklı bir alana kaymaya başlıyor. Böylece yüksek teknolojili bir aracın taslağı olan sinyalin keşfi için bir araç yapılması kararı veriliyor. Sinyale ulaşacak ekibin kim olacağı ise önemli bir sorun olarak filmde ele alınıyor. Özellikle gönderilecek olan astronotların bilim insanı, din adamı ve filozoflardan oluşan bir ekip tarafından seçilmesi oldukça ilgi çekici.

İnsanlığı Meraka Mahkum Eden Bir “Mesaj”: Evrende Yalnız Mıyız?

Dünyaya bir sinyal iletildiğini ve bu sinyalin kaynağının ne olduğunun bulunduğunu hayal edin. Mesajın göz ardı edilebileceğini düşünüyor musunuz? İnsanlığın merak duygusu ve evrendeki tek varlığın insan olup olmadığı sorusuna cevap aramak adına ekip, kimlerin uzaya gideceğine karar vermeye başlıyor. Özellikle Eleanor’un sorgulandığı sırada her şey olumlu ilerlerken “Tanrı’ya inanıyor musunuz?” sorusunun yöneltilmesiyle yükselen itiraz sesleri, bu filmin neden dini bilimkurgu olarak adlandırıldığını kanıtlar nitelikte. Öyle ki başrolümüzün bilim temelinde gelişen düşüncelere ve kanıtlı olana inanışı, etraftaki insanlar tarafından olumsuz karşılanıyor. Peki, başrolümüz gerçekten de keşfettiği sinyalin kaynağını bulmak için gönderilmiyor mu?

Eleanor, sürecin başından itibaren kimliği gizli bir kişi tarafından takip edilmekte. Dini bir militanın uzaya gönderilmek üzere yapılan aracı havaya uçurmasıyla da başarılı gökbilimcinin eline bir fırsat geçiyor. Gizli takipçisinin de desteğiyle tek başına bir yolculuğa başlama kararı alıyor.

Eleanor, yolculuğunun sonunda VEGA adlı yıldıza ulaşmayı başarıyor. Fakat buradaki varlıklar tarafından geri gönderildiğinde kimse kendisine inanmıyor ve aracın kaydetmiş olduğu görüntüler kimseyle paylaşılmıyor.

Eleanor’un normal hayatına geri dönmesiyle son bulan film, bilim ve din çatışmasını ele almasıyla izlenilesi bir atmosfer sunuyor. Akıcı senaryosu, muhteşem çekim açıları ve oyunculuklarıyla bu yapımı, bilimkurgu tutkunlarının severek izleyeceğini düşünüyoruz.

Mesaj (Contact) Filminin Künyesi

Mesaj (Contact) Filminin Künyesi
Filmin başrollerinde Jodie Foster ve Matthew McConaughey gibi ünlü isimler yer alıyor.

Mesaj, Carl Sagan’ın “Mesaj” adlı romanından uyarlanmış ve James V. Hart ile Michael Goldenberg tarafından senaryolaştırılmıştır. 1997 yılında vizyona giren filmin orijinal adı “Contact” iken türünün bilimkurgu ve dram olduğu söylenebilir. Usta isim Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı Mesaj’ın yapımcıları ise Steve Starkey ve Robert Zemeckis’tir. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Jodie Foster
  • Matthew McConaughey
  • Tom Skerritt
  • David Morse
  • William Fichtner
  • Jena Malone

Mesaj (Contact), yayınlandığı dönemde önemli ödüller kazanmayı başarmış ve  $49.034.000 hasılat elde etmiş bir filmdir. Özellikle görselliği ve başarılı çekim açılarıyla bilimkurgu dünyasının içerisinde kendinize yer bulmanızı sağlamaktadır. Henüz izlemediyseniz Mesaj, tüm göz kamaştırıcılığı ve farklı bir bakış açısından yansıtılan senaryosuyla sizleri beklemektedir.

Bilim kurgu temalı filmlerden hoşlanıyorsanız, En İyi Bilim Kurgu Filmleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir