HaberlerNe, Ne Değildir?

Red Bull Twitch Yarışması Kazananı Tolga Şenel Oldu!

Red Bull Twitch yarışması kazananı Tolga Şenel seçildi!

Ülkenin pek çok farklı yerinden yüzlerce yayıncının başvuru yaptığı “Wing My Room” isimli yarışmanın finalistleri açıklanana kadar nefesler tutulmuştu. Yarışmanın kazananı hem Red Bull sponsorluğunda bir yayıncı odasına kavuşacak hem de adını tüm Türkiye’ye duyuracaktı. Derken, yarışma duyurulduktan tam 21 gün sonra Red Bull Twitch yarışması sonucunda kalan finalistleri, Twitter hesabından açıkladı. 1.5 senedir Twitch platformunda yayın yapan Tolga Şenel de bu üç finalistten biriydi.

Yarışmanın birincisinin seçilebilmesi için sevgili Pqueen’in yayınına konuk olacak olan üç yayıncı, 27 Kasım gecesi Pelin “Pqueen” Baynazoğlu ile oyun oynama fırsatı yakaladı. Yaklaşık 5 saat süren ve son derece keyifli bir yayının ardından Pqueen, yarışmanın kazananın bir sonraki gün açıklanacağını söyledi. Pazar günü öğleden sonra Red Bull Türkiye’nin Twitter hesabında Tolga Şenel’in birinciliği duyuruldu ve böylece Türkiye, en yetenekli yeni yayıncısına kavuştu. Biz de hem Red Bull Türkiye’ye hem de sevgili Pqueen’e bize bu yarışma sayesinde az izlenen kaliteli yayıncılarla tanışma fırsatı verdikleri için teşekkür ederiz!

Tolga Şenel Kimdir?

Tolga Şenel Kimdir?
Tolga Şenel yaklaşık 2 yıldır yayın yapıyor.

1994 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açan Tolga Şenel, halen daha doğup büyüdüğü şehir olan Ankara’da yaşamaktadır. 2018 yılında Gazi Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümünden mezun olan Şenel, özel bir şirkette proje yöneticisi ve organizasyon görevlisi olarak çalışmaktadır.

Pandeminin başlaması ile birlikte 2020 yılının Nisan ayında ilk yayını açan Şenel, şimdilerde neredeyse haftanın her günü Tolgasenel adlı kanalında yayın açmaktadır. Başlarda sadece oyun yayınları yapmaya karar vermiş olsa da zamanla çeşitli sohbet konseptleri ile yayın hayatını çeşitlendirmeye karar vermiştir.

Tolga Şenel’in Twitch Kanalındaki 10 Konsept

Sadece oyun yayınları ile kalmayıp kendini ve kanalını sürekli geliştiren Tolga Şenel, izleyicilerin ilgisini canlı tutmak için Twitch kanalında pek çok farklı konsept oluşturmuştur. Böylece farklı kitlelere hitap etmeyi amaçlayan Şenel, işinde oldukça başarılıdır. Tolgasenel’in kanalını ziyaret ederek canlı bir şekilde izleyebileceğiniz birbirinden eğlenceli 10 Tolga Şenel konseptini sizler için derledik, keyifli okumalar!

Benden Duymuş Olma

Benden Duymuş Olma, Tolgasenel kanalının en eski konseptidir.
Benden Duymuş Olma, Tolgasenel kanalının en eski konseptidir.

BDO ismi ile de bilinen konsept, bir konu hakkında 10 tane içeriğin jüriler tarafından puanlanması ve o konunun en iyisinin seçilmesi şeklinde ilerleyen bir konsepttir. Her BDO yayınında farklı bir konu ele alınır ve bu 10 içeriği farklı bir jüri üyesi hazırlar. Bu konseptin iki tane çok önemli dinamiği vardır.

İlk dinamiğe göre içeriği hazırlayan kişi ve yayıncı Tolga Şenel dışında hiç kimsenin içerikler hakkında bir bilgisi yoktur. Böylece jüriler de içerikleri izleyicilerle birlikte görürler ve anlık olarak puanlarlar. İkinci dinamik ise puanlama sisteminin 10 üzerinden olması ve her jürinin bir puanı bir kez kullanabilmesidir. Yani bir jüri, içeriklerden birine 4 puan verdiyse o gün bir daha 4 puanını kullanamaz.

Tek tek ekrana gelen 10 içerik, Tolga Şenel ve jüri tarafından yorumlanıp puanlanır. Tüm içerikler incelendikten sonra içeriklerin toplam puanı hesaplanır ve o konunun birincisi belirlenir. BDO programında puanlanan ve birincisi seçilen konulardan bazıları şunlardır:

 • En İyi Ünlü Düğünleri
 • En İyi Instagram Yürümeleri
 • En İyi Türk Eurovision Şarkıları
 • En iyi Met Gala 2020 Kostümleri
 • En İyi Ünlü Beyanları

Cast’ım Olur musun?

İlk başlarda yayıncı Tolga Şenel’in discord sunucusunda aboneleri ile muhabbet ederken bulduğu konsepti yayınlara taşıması ile hayat bulan “Cast’ım Olur musun?”, kanalın en sevilen konseptlerinden biridir. Bu konsepte göre bir diziye ya da filme yeni bir oyuncu kadrosu seçilir. Eğer dizi ya da film yerli ise seçilecek oyuncular yabancı, yabancı ise de seçilecek oyuncular yerli oyuncular arasından seçilir.

Söz konusu filme ya da diziye seçilecek her oyuncu tek tek incelenir. Eğer bir role birden fazla aday varsa moderatörler tarafından yayın chat’inde oylama açılması ile birlikte o role en uygun oyuncu seçilir. Cast seçimi bittikten sonra da chat ile birlikte diziye ya da filme yeni diline göre yeni bir ad bulunur. Bu konsept ışığında Tolga Şenel’in yayınında oyuncu seçimi yapılan başlıca diziler ise şunlardır:

 • Brooklyn Nine Nine’a Türk Oyuncular
 • Game of Thrones 1. Sezona Türk Oyuncular
 • Aşk-ı Memnu’ya Yabancı Oyuncular
 • Avatar: The Last Airbender’a Türk Oyuncular
 • Friends’e Türk Oyuncular

Tanıştığıma Memnun Oldum

Tanıştığıma Memnun Oldum
Tanıştığıma Memnun Oldum programına katılan Burak Çakacak, rozet koleksiyonunu Tolgasenel izleyicilerine tanıtmıştır.

Çok daha niş bir içerik olan “Tanıştığıma Memnun Oldum” konsepti, Tolga Şenel’in yayınına bir konuk alması ve spesifik bir konu hakkında muhabbet etmeleri şeklinde ilerler. Bu konsept ile amaçlanan, konuk olan kişinin bir hobisini, uzmanlık alanını ya da bilgili olduğu bir konuyu daha yakından tanımak ve tanıtmaktır. Böylece hem yayıncı hem de yayın chat’i konuk olan kişinin ilgilendiği alan hakkında bilgi sahibi olurken hoş bir sohbete de tanıklık eder.

Zor Oyun

Adından da anlaşılacağı üzere bu konseptte Tolga Şenel, oyunculara klavye ve mouse gibi bilumum bilgisayar ekipmanı kırdıracak zor oyunları oynayarak o oyunları bitirmeye çalışmaktadır. Özellikle izleyicileri tarafından ortaya iddia atılan bu yayınlarda Şenel’in kısa sürede söz konusu oyunları bitirmesi gerekmektedir. “Zor Oyun” konsepti ile oynanan başlıca oyunlar şunlardır:

 • Celeste
 • Hollow Knight

Fallık Obje

Fallık Obje
Yayıncı Tolga Şenel Fallık Obje konsepti ile izleyicilerinin falına bakıyor!

Kanalın en yeni konseptlerinden biri olan “Fallık Obje” yayınlarında yayıncı Tolga Şenel, kahve falını gönderen izleyicilerin fallarını yorumlar. Yayından birkaç gün önce discord sunucunda duyuru geçen Şenel, programa katılmak isteyen izleyicilerin yayına kadar kahve fallarının detaylı fotoğraflarını yollamasını ister. Böylece yayın günü tek tek isteyen herkesin falını yorumlar. Fal bakarken Şenel, falını baktığı kişiyi yayınına çıkartarak onunla sohbet ederek fal bakmayı sürdürür.

İlk Buluşma

“İlk Buluşma” konseptinde ise farklı pek çok oyunu ortalama 20-30 dakika oynayarak o oyunlarla ilk buluşmaya çıkan Tolga Şenel, oyunların gidişatına göre buluşmanın durumunu yorumlar. Oynaması sıkıcı olan oyunlarla olan buluşmasını “dayım doğurdu” bahanesi ile terk eden Şenel, bu konseptte izleyicilere pek çok farklı oyunu tanıtmayı amaçlar. Buluşma akşamlarında oynanan başlıca oyunlar ise şunlardır:

 • Potion Craft: Alchemist Simulator
 • Tails of Iron
 • Despot’s Game
 • The Last Campfire
 • Dice Legacy

Belgesenel

Kanalın bir diğer yeni içeriği olan “Belgesenel” ise Tolga Şenel, izleyiciler ile birlikte bir belgesel izleyip o belgesel hakkında sohbet eder. İlk kez 10 Kasım’da yapılan konseptte BBC tarafından hazırlanmış olan 1970 yapımı “Atatürk: Türklerin Babası” belgeseli izlenip, belgesel hakkında konuşulmuştur. Daha sonra chat’teki herkesin Atatürk’e dair bir anısını anlatması ile yayın devam etmiştir. Bu konseptin sonraki yayınlarda da benzer şekilde ilerlemesini planlanmıştır.

Kafanda Üçgen Var

Kafanda Üçgen Var
Kafanda Üçgen Var yayınlarında konuşulanlar Podcast olarak Spotify’a da gitmektedir.

İlk başlarda sadece podcast olarak kaydedilen “Kafanda Üçgen Var” programı, daha sonra twitch canlı yayınında kaydedilmeye başlanmıştır. Haftalık olarak yeni bölümü gelen podcast, sezon finali yaptığı için şu sıralar yeni bölümü gelmiyor olsa da Tolga Şenel, yakın zamanda podcast serisine devam edeceğini duyurmuştur.

Bu konseptte diziler, filmler ve gündem hakkında Begüm Dilbaz ile sohbet eden Tolga Şenel, üzerine konuşacakları konu hakkında derinlemesine bir araştırma yaparak konuyu ele alırlar. Podcast’in Twitch canlı yayınında kaydedilmesi ile birlikte daha interaktif olan “Kafanda Üçgen Var” programında konuşulan bazı filmler ise şunlardır:

 • Jojo Rabbit
 • Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance
 • Big Fish
 • Room
 • Yes Man

Eğer siz de “Kafanda Üçgen Var” adlı podcast’i dinlemek istiyorsanız Spotify adresinden tüm bölümlere ulaşabileceğiniz gibi Tolgasenel kanalında da canlı olarak yeni sezonu izleyebilirsiniz.

Tek Solukta

Bir oyun konsepti olan “Tek Solukta” ise Tolga Şenel, o gün oynamayı belirlediği bir oyunu bitirene kadar yayın yapmaya devam eder. Böylece 3-4 saat gibi bir sürede hem oyun oynarken hem de izleyicileri ile muhabbet eder. Daha çok indie oyunların oynandığı bu konseptte oynanan bazı oyunlar ise şunlardır:

 • Old Man’s Journey
 • Florence
 • Distraint
 • Heal
 • Unpacking

Tolga Gece Yarısı Şovu

Tolga Gece Yarısı Şovu
Tolga Gece Yarısı Şovu, eğlenceli bir sohbet yayınıdır.

Yine kanalın yeni konseptlerinden biri olan “Tolga Gece Yarısı Şovu” içeriğinde ise yayıncı Tolga Şenel, programı biraz daha geç başlatarak bir sohbet yayını yapar. Bu yayın, izleyicilerin soruları üzerinden gider. Chat’te sorulan soruları Tolga Şenel önce kendi cevaplar, daha sonra da izleyicilerin cevaplarını okur. Böylece farklı konular üzerinden seyirci ile birlikte sohbet ederek yayını eğlenceli bir hale getirir.

Eğer Twitch gündemi ile ilgili diğer bilgileri de edinmek isterseniz Temiz Twitch Akımı Nedir? Bit Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir