Sinema

Ryan Reynolds Filmleri: IMDb’den Yüksek Puan Almış Yapımlar

ryan reynolds filmleri

Son yıllarda Hollywood’da eski yoğun “jön aktör” popülasyonuna rastlamak mümkün değil. Ryan Reynolds bu açığı kapatan nadir dizi ve film oyuncularından biri olarak karşımıza çıkıyor. İsmini aslında en çok eşi Blake Lively ile sosyal medyada kurduğu eğlenceli persona sonucunda magazinden duyuyor olsak da Ryan Reynolds filmleri de oldukça başarılıdır. Oyunculuktaki başarısını farklı türler arasında ustaca geçiş yapışına borçlu olduğunu düşündüğümüz aktör, son yılların en başarılı Hollywood aktörlerinden biri olarak kabul edilmeye başlandı bile. Ryan Reynolds filmleri : IMDb’den yüksek puan almış yapımlar listesi ile sizi genç oyuncunun kariyerinde bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Ryan Reynolds 23 Ekim 1976 yılında Kanada’da doğdu. Oyunculuk kariyerine 1991 yılında 15 yaşında “Hillside” dizisinde rol alarak başladı. 1993 yılında “Ordinary Magic” ile film sektörüne de küçük yaşta adım atan Reynolds, sonraki yıllarda dizilerden daha fazla sinema filmlerinde rol aldı. Bir sinema oyuncusu olarak ilk büyük rolü, çizgi roman uyarlaması olan komedi filmi “Blade: Trinity” oldu.

Ardından birkaç küçük istisna dışında televizyon sektörüne veda eden Ryan Reynolds, beyaz perdede uzun metrajlı filmlerde yoğun olarak rol aldı. Ancak aktör hiçbir zaman tek bir türe sıkışıp kalmadı. Bu nedenle çizgi roman uyarlaması “Green Lantern”, trajik komedi “Adventureland” veya psikolojik gerilim filmi “Buried”de oynadı. Gişe rekorları kıran “Deadpool”dan önce, sinema efsanesi Ben Kingsley ile bilimkurgu gerilim filmi “Selfless”ta da rol aldı. Şimdi ünlü aktörün filmografisine kısa birkaç imza film ile göz atacağız.

***Dikkat! Filmler IMDb Puanlarına göre sıralanmıştır. Spoiler da içerebilirler. ***

Deadpool (2016) – IMDb: 8

Deadpool (2016)
Deadpool (2016)

Tim Miller tarafından yönetilen ünlü çizgi roman uyarlaması Deadpool, adeta Reynolds’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Ağzı bozuk alışılmışın dışında bir anti süper kahraman olduğunu bilinen Deedpool’un hem ilk filminde hem de 2018’deki devam filminde Reynolds, başrol oynadı. Genç aktör bu rol ile keskin mizahi yeteneği ve aksiyon ögeleri içeren süper kahraman becerileri için mükemmel bir kanal buldu. Ve filmin çoğunu bir maskenin altında geçirmesine rağmen, oyunculuğu birçok eleştirmen tarafından takdir gördü. Ek olarak Deadpool, Ryan Reynolds filmleri arasında en sevilenlerin başını çekmektedir.

Free Guy (2021) – IMDb: 7.3

Free Guy (2021)
Free Guy (2021)

Deadpool ile üzerine yapışan keskin, sinirli ve alaycı olma gibi özellikleri tersine çevirmek ve cana yakın bir izlenim kazanmak için harika bir plan: Free Guy. Reynolds, bir video oyununun içinde sıkışıp kaldığını fark eden bir karakter olan Blue Shirt Guy’ın saf masumiyetini beyazperdeye taşımayı başardı. Yönetmen Shawn Levy’nin samimi ve absürt arasındaki kurduğu mükemmel denge ile Guy karakterini canlandıran Reynolds, sıradanlıktan kahramanlığa geçerken oyunculuk dersi niteliğinde bir karakter gelişimi sergiledi.

Woman in Gold (2015) – IMDb: 7.3

Woman in Gold (2015)
Woman in Gold (2015)

Helen Mirren gibi usta bir aktrisle oynama şansı yakalan Reynolds, Altınlı Kadın’da (Woman in Gold) II. Dünya Savaşı sonrası sürgün hayatı yaşayan Yahudi bir kadın olan Maria Altmann’ın yıllar sonra Viyana’ya dönüşünde yanında götürdüğü genç ve deneyimsiz avukatı Randy rolünde. Yani Ryan Reynolds filmleri arasında çok sık görülmeyen bir kategoride yer alıyor. Daha önceki rollerine pek benzemeyen bu rolde Reynolds, dram türünde de diğerinde olduğu kadar başarılı olduğunu adeta tüm dünyaya kanıtlıyor.

Definitely, Maybe (2008) – IMDb: 7.1

Definitely, Maybe (2008)
Definitely, Maybe (2008)

Adam Brooks tarafından yönetilen filmde Ryan Reynolds baş rolde. Eşi ile boşanma arifesinde olan 38 yaşındaki Will Hayes’in henüz 10 yaşındaki kızına yıllar öncesinden 3 kadınla yaşadığı aşkı anlattığı film, romantik komedi türünün en kült örneklerinden. Reynolds bu rol ile hafızalara kazanan bir komedi oyuncusu olmayı başardı.

Buried (2010) – IMDb: 7

Buried (2010)
Buried (2010)

Paul Conroy rolünü üstlenen Ryan Reynolds Buried’da Irak’ta çalışırken, kaçırılıp elinde sadece telefon, kalem ve çakmak bulunarak tahta bir tabuta yerleştirilen bir Amerikalıyı canlandırıyor. 95 dakikalık bu filmin yönetmen koltuğunda Rodrigo Cortés oturuyor. Bu 95 dakikada ortaya çıkan, gerçekten tahmin edilemez ve şaşırtıcı derecede gizemli yolculukta Reynolds adeta tek mekân çekimleri ile oyunculuk dersi veriyor. Dolayısı ile en sevilen Ryan Reynolds filmleri listesinde yer alma hakkında sahip.

The Hitman’s Bodyguard (2017) – IMDb: 6.9

The Hitman’s Bodyguard (2017)
The Hitman’s Bodyguard (2017)

Patrick Hughes’un yönetmenliğindeki Belalı Tanık’ta (The Hitman’s Bodyguard) Ryan Reynolds usta oyuncu Samuel L. Jackson ile başrolleri paylaşıyor. Aksiyon ve komedi türündeki filmde Reynolds, düşmanını korumak zorunda kalan bir Michael Bryce rolünü üstleniyor. Tetikçi rolündeki Samuel L. Jackson ile komedi yüklü bir maceraya atılan Reynolds hem aksiyon hem de komedi ögelerini seyirciye geçirme hususunda oldukça başarılı.

Eğer başarılı oyuncuların en sevilen filmlerini öğrenmeye meraklıysanız; Johnny Depp Filmleri Listesi yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir