Sağlık

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması, yemek borusunda ve midede hissedilmekte olan yanma şikâyeti olarak açıklanabilir. Böyle durumlarda mide asidi yemek borusuna çıkar, boğaza doğru yanma ve ekşime şeklinde kendini gösterir. Alında mide yanması bir belirtidir, bir hastalık değildir. Bu nedenle ilk olarak mide yanmasına neden olan hastalık teşhis edilmelidir. Peki oldukça can sıkıcı bir durum olan mide yanmasının çözümü yok mudur? Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması genelde aşırı yağlı, baharatlı, acı veya ekşi gıdalar tüketildiğinde kendini göstermektedir. Eğer kronik bir şikâyetiniz yoksa mide yanmasının nedeni genellikle yanlış beslenmedir. Yiyecekleri fazla çiğnemeden yutmak ve ağır beslenmek mide yanmasına neden olan en birinci etkenlerden biridir. Yiyeceklerin yanı sıra dar kıyafetlerin tercih edilmesi midede yanma oluşmasına yol açabilir. Bununla birlikte evde hazırlanan bitkisel ve doğal çözümler ile mide yanmasına çözüm bulmak mümkündür. Ancak uzun vadede mide yanması devam ediyorsa, mutlaka doktor muayenesi için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Midenizdeki Yanma Hissini Geçirecek En Etkili Doğal Yöntemler

midenizdeki yanma hissini geçirecek en doğal yöntemler
Bazı doğal yöntemler midenizdeki yanma hissinin geçmesinde etkili rol oynayabilir.

Mide yanması, herhangi bir mide hastalığına sahip olmasa bile pek çok kişinin karşılaşacağı en yaygın problemlerden birisidir. Yediğiniz herhangi bir yiyecek, midenizi üşütmüş olmanız ya da gereğinden çok fazla yemek, mide yanmasını tetikleyebilir. Mide yanması problemi ortaya çıktığında

 • Karbonatlı su karışımı mide yanmasına iyi gelir. Karbonat mide yanması ataklarını yatıştırır. Bunun için bir çay kaşığı karbonatı bir bardak suda eritin ve sonra bu karışımı için.
 • Zencefil yüzyıllar boyunca pek çok toplum tarafından mide yanması için kullanılmıştır. Zencefil çayı ya da kurutulmuş zencefil kökünü kaynar suda bekletilerek demleyebilirsiniz.
 • Meyan çayı, mide yanması tedavisinde kullanılan bir halk ilacıdır. Ancak bu maddenin uzun süre veya aşırı kullanımı tansiyonu yükseltip potasyumu düşürebilir. Mutlaka doktora danışınız.
 • Elma sirkesi, su ile seyreltilerek yavaş yavaş içilmelidir.
 • Sakız, 2000’li yılların başında yapılmış olan bir araştırmaya göre sakız mide yanmasını azaltmaktadır. Bunun için yemekten sonra yarım saat sakız çiğnemek yeterlidir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

mide yanmasına iyi gelen bitkisel çözümler
Sağlıklı besinler tüketerek midenizdeki yanma hissinden kurtulabilirsiniz.

Mide yanması hastalık değil de bir hastalığın belirtisi olabilir.  Bazen ciddi hastalıkların belirtisi olurken bazen de kendi kendine geçmektedir. Genelde tüketilen besinle mide yanmasına neden olmaktadır. Hastalık belirtisi olan midedeki yanmaya iyi gelen bitkisel çözümler bulunur. Bu bitkisel çözümler aynı zamanda pek çok hastalığa da şifa olmaktadır. Midenizde olan yanmaya şifa olan bitkisel çözümler şöyledir:

Kefir

Kabul edelim ki tadı çok da iyi olmayan pek çok şeyin sayısız faydası olmaktadır. İşte bu içeceklerden birisi de probiyotik kaynağı olan kefirdir. Midenizde yanma, ağrı veya hazımsızlık gibi sorunlar olduğunda küçük bir bardak kefir içiniz. Daha sonra kefirin tadına alıştığınızda içtiğiniz kefir miktarını arttırabilirsiniz.

Muz

Yaz kış her mevsim ulaşabileceğiniz besleyici bir meyvedir. Sık sık mide rahatsızlıkları yaşayan kişiler evlerinden muzu eksik etmemelidir. Mide bulantısı ya da mide yanması gibi durumlarda tüketebileceğiniz sindirime yardımcı, sağlıklı bir besindir.

Yeşil Salata

yeşil salata
Bol yeşillikli bir salata midenize iyi gelecektir.

Mideniz yandığında birkaç yeşillikle salata hazırlayabilirsiniz. Bu salata, midenizi ferahlatacak ve yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Ancak bu salataya asit oranı yüksek domates, soğan ve tuz eklemeyiniz. Bu salatayı besleyici ve vitamin dolu olan maydanoz, marul, dereotu, semizotu gibi yeşilliklerle hazırlayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin bir tadı yoktur. Ancak lif açısından çok zengindir. Mideniz yanıyorsa birkaç yemek kaşığı yulafı sütle karıştırabilirsiniz. Yulaflı sütü hazırlarken içine meyve de koyabilirsiniz. Özellikle muz tercih edilebilir.

Pirinç

Mide yanmasının geçmesini sağlayan bir diğer besin de pirinçtir. Pratik çözümlerden birisidir. Pirincin haşlanmasıyla oluşan pirinç lapası tüketilmelidir. Kısa bir sürede hazırlayacağınız bu lapa midede yaşanan yanmaya oldukça işe yarar.

Tavuk

tavuk
Sağlıklı sebzelerle pişirilen tavuk yemeği de midenize iyi gelebilir.

İçerisinde bol protein bulunan ve besleyici bir besin olan tavuk etini midenizde yanma hissettiğinizde bir öğün olarak tercih edebilirsiniz. Daha etkili olması için tavuğu haşlayarak bol sebzeli ve az baharatlı pişirebilirsiniz. Böylece oldukça doyurucu ve besleyici bir yemeğin yanında midenizdeki yanma hissinden de kurtulacaksınız. Ayrıca haşlama suyunu ayırıp çorba yaparsanız ileride tekrarlayacak bir mide yanması durumu için kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Mide yanmasına fazla uğraştırmayacak bir öneri de yoğurt yemektir. Gece ve gündüz fark etmeden mide yanması hissettiğiniz her an yoğurt yiyebilirsiniz. Ancak yoğurdun soğuk olmamasına dikkat ediniz. İsterseniz yoğurdun içine nane ve salatalık ekleyebilirsiniz.

Armut

armut
Armut da mide yanmasına iyi gelen besinler arasında yer alıyor.

Mide yanması hissettiğiniz zaman başvurabileceğiniz diğer meyve armuttur. Armut zengin bir lif kaynağıdır. Sık sık mide yanması sorunu yaşıyorsanız düzenli olarak armut tüketiniz. Mide rahatsızlıklarına karşı uzmanlar tarafından tercih edilen armut, mide yanması sırasında tüketilecek bir meyve olduğu gibi aynı zamanda bol vitaminli olduğundan besleyicidir. Aynı zamanda armut kalp dostudur ve düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.

Patates

Mide yanmasına çok iyi gelen besinlerden biri de patatestir. Midede yanma oluştuğunda, patatesi haşlayarak tüketebilir ya da katı meyve sıkacağından suyunu çıkarabilirsiniz. Gün boyu midenizde fazla yanma hissettiğinizde birkaç kaşık içmeniz yeterli olacaktır. Midedeki yanmayı dengeleyen patates genelde haşlama olarak da tercih edilmektedir.

Mide Yanması Nasıl Engellenir?

mide yanması nasıl engellenir
Bitki çayları tüketerek mide yanmasını engelleyebilirsiniz.

Midenizi korumak için günlük hayatınızda yapabileceğiniz pek çok değişiklikler bulunmaktadır. Mide yanması için evde yapabileceğiniz birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu değişiklikler ve tedavi yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Alkol ve içki tüketimini kontrol altına almak gerekmektedir.
 • Az ama sık yenmelidir. Yemeği fazla yemek, mide duvarının gerilmesine neden olmaktadır.
 • Mideye zarar veren ilaçlardan uzaklaşmak gerekmektedir. Ağrı kesiciler dışında pek çok ilaç mide mukozasına zarar vermektedir.
 • Giysilerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle mideyi sıkan pantolon, kemer ve diğer giysiler midedeki asitin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Bu yüzden rahat giysiler seçilmelidir.
 • Yatarken yastığınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Reflü gibi rahatsızlıklarda yatmak mide yanmasını şiddetlenmektedir.
 • Yatmadan önce yemek yememeye dikkat etmelisiniz. Yatma saatinize 3 saat kala yemek yemeği kesmelisiniz.

Eğer mide yanmasına iyi gelecek bir bitki çayı önerisi arıyorsanız Kış Çayı Malzemeleri ve Kış Çayının İçindekiler Nelerdir? başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir