Evcil Hayvan

Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez? 

Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez?

Muhabbet kuşları, çarpıcı renklere sahip eşsiz tüyleri, cıvıl cıvıl ötüşleri ile büyükten küçüğe herkese kendini sevdirirler. Bu küçük dostlarımızı besleyen ve minik yavrusu olsun isteyenlerin aklında bazı soru işaretleri olabilir. Bu içeriğimizde buna dair en temel sorulardan birine yani “Muhabbet kuşları neden çiftleşmez?” sorusuna yanıt vereceğiz..

“Muhabbet kuşları neden çiftleşmez?” sorusunun temel sebeplerini aşağıdaki listede görebilirsiniz.

  • Uygun koşullar sağlanmamıştır.
  • Doğru kafes ve besin tercihleri gözden kaçırılmıştır.
  • Evcil hayvanınız hasta ya da stresli olabilir.
  • Çiftleşecek olgunluğa erişmemiş olabilir.

Yukarıdaki koşulları sağladıktan sonra kuşunuzun çiftleşme süresini bekleyebilirsiniz. Öyleyse, Muhabbet kuşları çiftleşmesi ne kadar sürer? İçeriğimize bu konu üzerinden devam edelim.

Muhabbet Kuşları Çiftleşmesi Ne Kadar Sürer?

Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez? 
Muhabbet kuşları genellikle yılda 5 veya 6 defa çiftleşir.

Dişi muhabbet kuşunun başını arkaya uzatıp kuyruklarını havaya kaldırması biyolojik olarak çiftleşmeye hazır olduğunun işaretidir. Bu işareti alan istekli ve heyecanlı erkek muhabbet kuşu, dişi kuşun üzerine çıkar ve bu aşamadan sonra kısa süre içinde gerçekleşir. Bu olay yıl içerisinde beş veya altı defa yaşanabilir.

Dişi muhabbet kuşu çiftleşme zamanı, minik dost  sahiplerinin aklındaki dir diğer sorudur. Bu olayda cinsi ayrım bulunmaz, periyotlar cinsiyete göre değişmez. Bütün muhabbet kuşları için aynıdır. Çiftleşme vakti, genel olarak ilkbahar ve yaz mevsimi geldiğinde görülür. Fakat evcil dostlarımız için bu zaman değişebilir. Evinizde beslediğiniz muhabbet kuşu, yılın herhangi bir zamanında çiftleşebilir.

Muhabbet kuşları ne zaman konuşmaya başlar? yazımız da ilginizi çekebilir.

Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşmiyor Ne Yapmalıyım?

Erkek muhabbet kuşunuzun çiftleşmediğini gördüğünüzde öncelikle erişkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu tatlı dostlarımız, altı aylık olduklarında erişkin olmuş sayılırlar. Bunun dışında aşağıdaki faktörler de göz önüne alınmalıdır: 

  • Kuşun uzun süre yalnız kalmaması 
  • Bakımları yapılmış bir yuvasının olması
  • Sağlıklarını düzenli olarak kontrol edilmesi 
  • Tüylerinin temizlenmesi 

“Muhabbet kuşlarım çiftleşmiyor ne yapmalıyım?” sorusunu soran birisi kuşlarının arasında cinsiyet uyumsuzluğu olup olmadığını kontrol etmelidir. Aynı cinsiyete sahip kuşlar bir arada yaşıyorlarsa çiftleşme durumu söz konusu değildir. 

Çiftleşme için uygun ortam hazırlanması da önemli faktörlerden biridir. Boyut açısından doğru kafes seçimi, uygun yem ve takviye gıda, yuva hazırlığının tamamlanmış olması ortam açısından önemlidir. “Muhabbet kuşu eş tuttu ama çiftleşmiyor” diyenlerin anlattığımız koşullara dikkat etmesi gerekir. Kuşların çiftleşmesi için stressiz bir ortam oluşturulması önemli faktörlerdendir. Stresli ve hastalıklı muhabbet kuşları çiftleşme isteksizliği gösterebilirler. Uygun tedavi, yeterli uyku ve rahat bir yaşam doğru çiftleşmeyi getirir. Eğer bu koşulları sağladığınız halde kuşunuz çiftleşmiyorsa muhabbet kuşları alanında uzmanlaşmış bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhabbet Kuşları Hangi Aylarda Çiftleşir?

Evcilleştikten sonra bu periyot, değişmiş olsa da dostlarımız genelde ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşirler. Evcil muhabbet kuşları uygun ortam sağlandıktan sonra herhangi bir zamanda çiftleşebilir.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Kuşun çiftleşebileceği ortamı ayarlayıp takipçisi olmanız gerekmektedir. Fakat bu süreçte onları strese sokmamalısınız. Doğru zaman geldiğinde sağlıklı dostlarımız, çifleşecektir.

Muhabbet Kuşları Hemen Çiftleşir mi?

Erkek muhabbet kuşu, dişisine yaptığı kurlara karşılık alıp dişi kuşun hazır olduğunu anlarsa çiftleşme hemen birkaç saniye içinde gerçekleşir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir