EkonomiFinans

Parası En Değerli Olan Ülkeler

Parası En Değerli Olan Ülkeler

Dünyada 208 ülke vardır ve bu ülkelerin neredeyse tamamının kendine ait para birimleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler tarihi bağları bulunan ya da kendilerine yakın hissettikleri ülkeler ile aynı para birimini kullanırken bazı ülkeler ise kendine özel para birimlerini oluşturmuşlardır. Bu nedenle, “Parası en değerli olan ülkeler hangileridir?” ve “Bu ülkeler hangi para birimini kullanmaktadır?” gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde sizin için derledik.

En Değerli Para Birimleri Hangileridir?

2022 yılının en değerli para birimleri listesinin zirvesinde Arap ülkeleri yer alıyor. Listenin devamında ise onları, Avrupa ülkeleri takip ediyor. Günümüz itibariyle dünyanın en değerli para birimleri listesini merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Kuveyt Dinarı (Kuwaiti Dinar)

Kuveyt Dinarı
Para birimi kodu: KWD

Dünyanın en değerli para birimi listesinde zirvede Kuveyt Dinarı yer almaktadır. Her ne kadar küçük bir ülke olsa da Kuveyt, dünyanın en değerli para birime sahiptir. Üstelik bu unvanını yıllardır hiçbir ülkeye de kaptırmamaktadır. 2022 yılı itibari ile Kuveyt Merkez Bankası tarafından dağıtılmakta olan Kuveyt dinarının Türk Lirası değeri yaklaşık 50 TL’dir.

Kuveyt Dinarı oranları;

 • 1 KWD = 48.70 TRY (Kuveyt Dinarı/ Türk Lirası)
 • 1 KWD = 3.27 USD (Kuveyt Dinarı/ Amerikan Doları)

Kuveyt, gelişmiş petrol üretimi ve ihracatı ile dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak kabul edildiği için istikrarlı bir ekonomiye sahiptir.

Bahreyn Dinarı (Bahraini Dinar)

Bahreyn Dinarı
Para birimi kodu: BHD

Dünyanın en değerli ikinci para birimi olan Bahreyn Dinarı, bir başka Arap ülkesi olan Bahreyn’e aittir. İran Körfezinde bir ada devleti olan Bahreyn’in yaklaşık 2 milyon nüfusu vardır. Para biri olan Bahreyn Dinarı, 1965 yılından beri tedavülde olup Bahreyn Merkez Bankası tarafından basılmaktadır.

Bahreyn Dinarı oranları;

 • 1 BHD = 39.19 TRY (Bahreyn Dinarı/ Türk Lirası)
 • 1 BHD = 2.65 USD (Bahreyn Dinarı/ Amerikan Doları)

Bahreyn’in ana gelir kaynağı, Kuveyt’in de olduğu gibi petrol ihracatıdır.

Umman Riyali (Omani Rial)

Umman Riyali
Para birimi kodu: OMR

Umman, stratejik konumu sebebiyle; gelişmiş ekonomiye ve yüksek yaşam kalitesine sahip olan bir ülkedir. Diğer Arap ülkelerinin yanında daha az petrol rezervine sahiptir. Buna rağmen, ülkenin para birimi oldukça değerlidir. Umman, petrol rezervi bakımından dünyada 22. Sırada yer almaktadır.

Umman Riyali oranları;

 • 1 OMR = 38.34 TRY (Umman Riyali/ Türk Lirası)
 • 1 OMR = 2.60 USD (Umman Riyali/ Amerikan Doları)

Umman Merkez Bankası tarafından basılan Umman Riyali, dünya ticaretinde çok da yaygın kullanılan bir para birimi değildir.

Ürdün Dinarı (Jordanian Dinar)

Ürdün Dinarı
Para birimi kodu: JOD

Ürdün’ün resmi para birimi olan Ürdün Dinarı, 1950 yılından beri tedavüldedir. Ürdün Dinarı, parası en değerli olan ülkeler listesinde dördüncü sıranın sahibi olmaktadır.

Ürdün Dinarı oranları;

 • 1 JOD = 20.83 TRY (Ürdün Dinarı/ Türk Lirası)
 • 1 JOD = 1.41 USD (Ürdün Dinarı/ Amerikan Doları)

Ürdün dinarının yüksek değerinin sebebini açıklaması zordur. Çünkü, ülke ekonomik anlamda gelişmiş bir ülke değil. Ayrıca petrol gibi önemli kaynaklardan da yoksundur. Buna rağmen ülke, dünyanın en değerli para birimlerinden birine sahiptir.

İngiliz Sterlini (British Pound)

İngiliz Sterlini
Para birimi kodu: GBP

Orijinal adı Great British Pound olan para birimi İngiltere Merkez Bankası tarafından basılmakta ve dağıtımı yapılmaktadır. Bu para biriminin günümüzde 20’den fazla ülkede kullanılmasının sebebi ise Britanya İmparatorluğudur. İmparatorluğa bağlı koloni ülkelerin kendi ürettikleri banknotlar görsel olarak farklıdır. Ancak İngiltere Merkez Bankasının ürettikleri ile aynı değere sahiptir.

İngiliz Sterlini oranları;

 • 1 GBP = 18.82 TRY (İngiliz Sterlini/ Türk Lirası)
 • 1 GBP = 1.27 USD (İngiliz Sterlini/ Amerikan Doları)

Birleşik Krallık resmi para birimi olan İngiliz Sterlini, dünya ticaretinde kullanılmakta olan en yaygın üçüncü para birimidir.

Cayman Adaları Doları (Cayman Islands Dollar)

Cayman Adaları Doları
Para birimi kodu: KYD

Birleşik Krallık’a bağlı bir ada topluluğu olan Cayman Adaları, kara paranın büyük bir kısmının aklandığı bir yerdir. Bu nedenle de dünyadaki en güçlü para birimlerinden birine sahiptir.

Cayman Adaları Doları oranları;

 • 1 KYD = 17.76 TRY (Cayman Adaları Doları/ Türk Lirası)
 • 1 KYD = 1.21 USD (Cayman Adaları Doları/ Amerikan Doları)

Euro

Euro
Para birimi kodu: EUR

Euro, Avrupa Birliği’nin resmi para biridir. Son dönemlerde Yunanistan’da yaşanan kriz dolayısıyla kısmen güç kaybetse de hala dünyanın en değerli para birimleri arasında yerini korumaktadır.

Euro oranları;

 • 1 EUR = 16.30 TRY (Euro/ Türk Lirası)
 • 1 EUR = 1.10 USD (Euro/ Amerikan Doları)

Avrupa Birliği üyesi olan bazı ülkeler tarafından basılan Euro, Avrupa Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır. Dünya ticaretinde en fazla kullanılan ikinci para birimidir. Günümüzde, Avrupa Birliği üyesi olan 19 ülke tarafından kullanılmaktadır.

İsviçre Frangı (Swiss Frank)

İsviçre Frangı
Para birimi kodu: CHF

İsviçre, dünyanın en zengin ve en istikrarlı ekonomisine sahip ülkelerinden biridir. Resmi para birimi olan İsviçre Frangı, dünyanın en değerli para birimi listesinde sekizinci sıradadır.

İsviçre Frangı oranları;

 • 1 CHF = 15.41 TRY (İsviçre Frangı/ Türk Lirası)
 • 1 CHF = 1.04 USD (İsviçre Frangı/ Amerikan Doları)

Avrupa coğrafyasında kullanılan son Frank olan İsviçre Frangı, dünya ticaretinde en yaygın kullanılan dördüncü para birimidir.

Amerikan Doları (United States Dollar)

Amerikan Doları
Para birimi kodu: USD

Amerikan Doları, dünyada en yaygın kullanılan para birimi olmasına rağmen değer konusunda listede dokuzuncu sırada yer almaktadır. Dünya çapında kullanılan paraların %62’sini oluşturan Amerikan Doları, borsaların ve dünya ticaretinin ortak para birimidir. İlk olarak, 1914 yılında Amerika Federal Merkez Bankası’nın kurulması ile basılmıştır.

Amerikan Doları oranları;

 • 1 USD = 14.76 TRY (Amerikan Doları/ Türk Lirası)

Dünyadaki ülkelerin neredeyse tümü dış ticaretin dolar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu durum sayesinde Amerika Birleşik Devletleri, dolar üzerinden büyük bir kazanç elde etmektedir.

Kanada Doları (Canadian Dollar)

Kanada Doları
Para birimi kodu: CAD

Amerika Birleşik Devletleri’ne komşu olan Kanada’nın resmi para birimidir. Kanada doları, dünyanın beşinci en büyük rezervine sahip para birimidir. Ancak Kanada doları, son zamanlarda küresel mali kriz nedeniyle ABD doları karşısında değer kaybederek parası en değerli olan ülkeler listesinde onuncu sırayı almıştır.

Kanada Doları Oranları;

 • 1 CAD = 11.84 TRY (Kanada Doları/ Türk Lirası)
 • 1 CAD = 0.80 USD (Kanada Doları/ Amerikan Doları)

Kanada Doları, dünya ticaretinde yaygın olarak kullanılmakta olan 10 para biriminden biridir.

Kuveyt Dinarı Neden Bu Kadar Değerli?

Çoğu insan, dünyada en değerli para biriminin Sterlin olduğunu düşünmektedir. Ancak bu bir yanılgıdan ibarettir çünkü Kuveyt dinarı, dünyadaki en değerli para birimidir.

Kuveyt, dünyada yapılan petrol ihracatının büyük bir bölümünü elinde tutmaktadır. Bu talep karşısında ülke, petrol ödemelerini yalnızca kendi para birimi olan Kuveyt Dinarı ile kabul etmektedir. Dolayısıyla, kendi para birimine çok ciddi bir talep yaratmaktadır.

Kuveyt, bu hamle ile Amerikan dolarının Kuveyt dinarına çevrilmesini sağlamaktadır. Parasına talep yaratarak Kuveyt, kendi para biriminin değerini giderek artırmaktadır.

En değerli para birimleri ilginizi çektiyse Dünyada Asgari Ücret Sıralaması listesine de bakabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir