Sinema

Severek Ayrılalım Film Konusu ve İncelemesi

Severek Ayrılalım Film Konusu ve İncelemesi

Eski Yeşilçam filmleri, belki hala daha sizi alıp başka bir dünyaya götürüyordur. Öyleyse, güzel bir önerimiz var: Severek Ayrılalım. Ülkemizde sinemanın en üretken olduğu 70’li yıllarda film, farklı bakış açısıyla oldukça dikkat çekmişti. Biz de içeriğimizde Severek Ayrılalım film konusuyla alakalı size bilgi vereceğiz. Öncesinde konusunu anlatıp ardından küçük bir inceleme sunacağız. Hazırsanız başlayalım.

Severek Ayrılalım Film Konusu

Meral, tüm ailesini kaybeder ve amcasının yanına gider. Amcasının kızı Selma ile birlikte büyürler. Birbirlerini çok severler ve anlarlar. Ancak Meral bir gün okulunu bitirir ve Atina’ya taşınır. Orada evlenir ancak bir gün kocasını da kaybeder. Ardından sevdiği kuzeni Selma’nın yanına taşınma kararı alır.

Selma da Meral Atina’ya gittikten sonra başarılı avukat Ömer ile evlenmiştir. Ömer, Meral geldikten sonra her koşulda ona destek olur. Ancak bu yardımlar, zaman içerisinde gizli bir yasak aşkı doğurur. Peki, bu aşkın sonu ne olacak? Selma, yaşanan bu durumlar karşısında ne yapacak? Eğer hala filmi izlemediyseniz mutlaka listenize ekleyin!

Severek Ayrılalım Film Oyuncuları

Severek Ayrılalım Film Konusu ve İncelemesi
Filmin başrolünde ünlü oyuncu Cüneyt Arkın yer alıyor.

Filmde Yeşilçam denildiğinde akla ilk gelen dev isimler rol alıyor. Maden filminden Battalgazi’ye kadar birçok filmde rol alan ve yakın zamanda kaybettiğimiz Cüneyt Arkın, avukat Ömer’e can veriyor. Yeşilçam’ın 4 güzeli arasında bulunan ve Sev Kardeşim, Sezercik gibi filmlerle adını sıkça duyduğumuz Hülya Koçyiğit ise Meral’i canlandırıyor.

Hayat Sevince Güzel filminin teyzesi Semra Sar da kadronun diğer ismi. Sar, Meral’in kuzeni Selma olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Yeşilçam’ın daha pek çok önemli ismi var. Yalçın Gülhan, İsmail Hakkı Şen, Turgut Boralı ve Belkıs Dilligil, kadronun diğer önemli isimleri arasında bulunuyor. Peki, Severek Ayrılalım filmi bize ne anlatıyor?

Severek Ayrılalım Film İncelemesi

Filme karşı bir inceleme yapılacaksa etik ilkeleri ön plana almak gerekir. Bu noktada iyilik ve kötülük üzerine bir analiz yapmamız mümkündür. Çünkü söz konusu yasak aşk olduğunda hem bu duyguya sahip olan kişileri hem de karşı taraftakileri düşünmek gerekir.

İyilik ve Kötülük Kavramı Üzerine Severek Ayrılalım İncelemesi

İlişkilerde “aldatmak” kelimesi, sevgilisi veya eşine karşı yapılan sadakatsizliktir. Yani, yanındaki kişiye karşı yapılan bir kötülüktür. Fakat bir diğer konu, karşı tarafa duyulan sevgidir. Filmde her iki kavramı da görüyoruz. Ömer ve Meral’in sevdikleri Selma’ya karşı yaptıkları kötülük ve aynı zamanda karşı konulamayan aşk duygusu.

“Her koşulda aşk doğru mudur?” sorusu da karşımıza çıkıyor bu durumda. Aslına bakıldığında ortadaki aldatma eylemi, Selma açısından kabul edilemez. Yani, Ömer ve Meral’in aşklarının kabul görmesini beklemesi bir hatadır. Bu konuda doğru olan bir tek durum vardır. Ömer ve Selma’nın boşanmasıdır. Aynı zamanda aşkları devam eden Meral ve Ömer’in bir daha Selma ile iletişim kurmamasıdır.

80’ler Türk filmleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Aldatma denildiğinde gerçek hayata baktığımızda da bir vicdan azabı söz konusudur. Bu nedenle Ömer ve Meral, Selma tarafından affedilmek ister. Ancak yaşatılan kötülüğün büyük bir travmaya neden olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla aşkları ne kadar normal gözükse de Selma, yaşadığı acıyı ve hayal kırıklığını kolay kolay unutamaz.

Kısacası, aldatma kötü ve karşı tarafa karşı yapılmış en büyük saygısızlıklardan biridir. Tabii ki filmde Cüneyt Arkın’ın ve Hülya Koçyiğit’in bu durumu yaşatması, bakış açısını değiştirebilir. Örneğin, farklı iki oyuncu olsaydı bakış açısı daha nefret dolu olabilirdi. İki önemli oyuncuya bu yakıştırmalar yapılmadığından dolayı o dönemde izleyiciler, çok daha farklı yorumlar yapmıştır. Ancak bu noktada önemli olan neyin iyi ve kötü olduğudur. Öyleyse, Severek Ayrılalım filmini izledikten sonra siz de biraz iyilik ve kötülük kavramı üzerine düşünmeye ne dersiniz?

Sıkça Sorulan Sorular

Severek Ayrılalım Türk Filmi Nerede Çekildi?

Film, 1971 senesinde İstanbul, Paris ve Antalya’da çekilmiştir.

Severek Ayrılalım Selma Kimdir?

Hayat Sevince Güzel filminden tanıdığımız Semra Sar, Severek Ayrılalım filminde Selma karakterini canlandırıyor. Selma, avukat Ömer’in eşi ve Meral’in kuzenidir.

Severek Ayrılalım Konusu Ne?

Filmin konusu, birlikte büyüyen iki kuzen ve Ömer’in hikayesini anlatır. Meral, ablası gibi gördüğü Selma’nın eşi Ömer’le bir yasak aşk yaşar. Ömer ve Meral, bu aşkın kabul görmesini bekler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir