Sinema

Superman Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

superman filmleri hangi sırayla izlenmeli

Sinema tarihinin en popüler kahramanlarından biri olan Superman, DC Comics evreninin en dikkat çeken ve sevilen karakterlerinden biri. Filmlerinden bazıları beklenen ilgiyi görmese de şu an bütün seri kült olarak yerini almış durumda. Sinemaseverlerin Superman filmlerine başlamadan önce sıkça merak ettiği konulardan biri de “Superman filmleri hangi sırayla izlenmeli?” sorusu oluyor. Sizin için bu yazımızda bütün Superman evrenini oluşturan, kahramanımızın ilk uyarlamasından bugüne yer aldığı bütün filmleri derledik.

Superman and the Moleman / Superman ve Köstebek Adamlar (1953)

Superman and the Moleman (1953)
Superman and the Moleman (1953)

Superman filmlerine yeniden başlamak ya da ilk kez izlemek için en doğru adres, aynı zamanda DC Comics’in de ilk kez uyarlandığı uzun metrajlı süper kahraman filmi olarak sinema tarihinde yer etmiş olan Superman ve Köstebek Adamlar olacaktır. Bağımsız olarak çekilen film, tema olarak da biraz farklı. Ancak Superman filmlerine başka bir bakış açısı sağlıyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Lee Sholem
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: Richard Felding
 • Oyuncular: George Reeves, Jeff Corey, J. Farrel MacDonald, Stanley Andrews, Phyllis Coates.

Filmin Konusu

Silsby adlı kasabada sondaj makineleri petrol çıkarmak için kazı yapmaktadır. Bu sırada yeraltında yaşayan bir ırk ortaya çıkar ve yeryüzünü keşfederler. Ortalıkta dolaşmaya başlayan bu garip insanlar dikkat çeker ve Clark Kent ile Louis Lane, haber yapmak için kuyuya gelir. Mafyanın bu köstebek adamları yok etmek istemesi üzerine kahramanımız Superman onlara koruyuculuk yapar. En sonunda köstebek adamlar Superman sayesinde sağ salim evlerine dönerken, insanlar da kuyuyu tekrar açmamak üzere kapatırlar.

Stamp Day for Superman / Superman Pul Günü (1954)

Stamp Day for Superman (1954)
Stamp Day for Superman (1954)

Superman Pul Günü adıyla çevirebileceğimiz bu film aslında hem bir kısa film hem de bugünkü kamu spotlarının bir benzeri. Aslında birikim yapmak için sunulan ABD tasarruf tahvillerinin reklamı olarak tasarlanan film daha sonra okullarda çocuklara izletilmiş ve hazine malı olarak listelenmiş. Superman filmlerine bu iki filmle başlamak hem keyifli bir giriş olacak hem de nostalji hissi verecektir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Thomas Carr
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster
 • Senarist: Whitney Elsworth
 • Oyuncular: George Reeves, Noel Neill.

Filmin Konusu

Clark Kent ve Louis Lane, alışverişe çıkarlar ve gittikleri yerde bir soygunla karşılaşırlar. Superman, hırsızı yakalar ve adalete teslim eder. Hırsız, para biriktirmediği için para çalmak zorunda kaldığını söyler. Bunun üzerinde Superman para biriktirmenin, dolayısıyla tasarruf tahvilleri almanın iyiliğinden bahseder.

Superman (1978)

Superman (1978)
Superman (1978)

Birleşik Krallıkta 1976 yılında çekilen film dünya genelinde 1978 yılından itibaren vizyona girmiştir. Bugünkü Superman sinematik evreninin ilk filmi olarak literatürde yerini alan film, Superman evrenine dair birçok sorunun yanıtını barındırdığı için ilk sıralarda izlenmelidir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Richard Donner
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: David Newman, Mario Puzo,Leslie Newman ve Robert Benton.
 • Oyuncular: Marlon Brando, Chritopher Reeve, Glenn Ford, Terence Stamp, Gene Hackman.

Filmin Konusu

Yok olmak üzere olan Kyripton gezegeni terk edilmeye başlamıştır. Gezegeni terk edebilecek uzay aracı bulamayan insanlar çaresizce beklemektedirler. Bir anne baba, Kal – El adlı bebeklerini bir kapsüle koyup uzaya gönderirler. Dünyaya inen kapsülü Kent ailesi bulur ve Clark adını verdikleri çocuu yanlarına alıp büyütürler. Clark 18 yaşında babası olarak tanıdığı adamın ölümünden sonra babası tarafından bir mağaraya sinyaller aracılığıyla çağrılır. Babası her şeyi açıkladıktan yıllar sonra Clark, gazeteci olarak çalıştığı yerde Louise Lane ile tanışır ve sonrasında dünyayı ele geçirmek için çalışan Lex Luthor’a karşı savaş verir.

Superman 2 (1980)

Superman 2 (1980)
Superman 2 (1980)

1978 yılında dünyaya yayılan Superman çok sevilir ve büyük bir hasılata ulaşınca yeni bir Superman filmi için çalışmalar 1979 yılında başlar. Superman 2’nin vizyon sürecinde sinema için yeni teknolojiler de devreye girdi ve sinema açısından heyecanlı zamanlar yaşandı. Başarılar yeni bir film için adeta davetiye çıkardı.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Richard Lester, Richard Donner.
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: Mario Puzo, David Newman, Leslie Newman.
 • Oyuncular: Christopher Reeve, Gene Hackman, Terence Stamp, Sarah Douglas, Ned Beatty.

Filmin Konusu

Clark Kent, sevgilisi Louis Lane’i bir terör saldırısından kurtarır ve patlamak üzere olan roketi etkisiz hale getirir ve uzaya gönderir. Bu sırada, Krypton gezegeni yok olmadan önce Ursa, Non ve General Zod Phantom Bölgesi adlı boyuta hapsolmuştur. Superman Phantom Bölgesinde hapsolan bu kötü adamların dünyayı ele geçirme planlarına karşı savaşır.

Superman 3 (1983)

Superman 3 (1983)
Superman 3 (1983)

Süpermen’in hızlı bir yükseliş süreci yaşadığı 1980’ler serinin en fazla filmine yer verdi. Serinin en iyilerinden biri olmasa da hem gişede hem de performans açısından oldukça kayda değer bir yapım. Yönetmen ve senarist ekibi bu üçüncü yapımda daha çok mitik evren yaratma yönelimi gösteriyor. Mario Puzosuz bu ilk Süpermen senaryosu, içinde daha fazla komedi unsuru barındırıyor. Ayrıca bu yapımdan hemen sonra yayınlanacak Supergirl filmi ile beraber, bugünün sinema dünyasına ışık yakıyor.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Richard Lester
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: David Newman, Leslie Newman.
 • Oyuncular: Christopher Reeve, Richard Proyer, Jackie Cooper, Anette O’Toole.

Filmin Konusu

Kyripton gezegeninden kalan suçlular eylemlerine devam ederken Superman olaylardan geri kalmayacaktır. Aynı zamanda dünyada da gerçekleşen bazı olaylara müdahale eden Superman, gücünün yanında popülerlik de kazanmaya başlar.

Supergirl (1984)

Supergirl (1984)
Supergirl (1984)

Daha sonra neden devam etmediği merak konusu olan Supergirl, serinin üçüncü filminden hemen sonra 1984 yılında yayınlanmıştır. Aynı evrende Superman’in kuzeni olarak yer alan Supergirl, bir süre dünyada Clark yerine kahramanlık yapar. Supergirl ayrıca DC Comics tarafından 2015 yılında dizi olarak yapılmaya başlamıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Jeannot Szwarc
 • Senarist: David Odell
 • Oyuncular: Faye Dunaway, Peter O’Toole, Helen Slater, Mia Farrow.

Filmin Konusu

Krypton gezegeni yok olurken başka bir boyut olan Argo’ya gitmek zorunda kalan Kryptonlular arasında Clark’ın kuzeni Kara da bulunmaktadır. Kara da Superman gibi güçlere sahiptir. Argo’da yaptığı hata yüzünden güç dengesinin bozulmasına neden olan Kara çözemediği bir biçimde dünyaya sürüklenir. Bu sürede Superman orada yoktur ve onun yerine dünyanın koruyuculuğunu üstlenir.

Superman 4: The Quest for Peace / Barış İçin (1987)

Superman 4: The Quest for Peace (1987)
Superman 4: The Quest for Peace (1987)

Superman 4, Christopher Reeve’in rol aldığı son Superman filmidir. Reeve ayrıca bu filmin senaryo yazımına da yardım etmiştir. Diğer yapımlara nazaran bu film gişede beklenen performansı gösterememiştir.  Bu filmden sonra DC farklı yapımlara devam etse de uzunca bir süre Superman filmi yapılmayacaktır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Sidney J. Furie
 • Hikâye: Jerry Seigel, Joe Shuster
 • Senarist: Lawrence Konner, Mark Rosenthal, Christopher Reeve,
 • Oyuncular: Christopher Reeve, Gene Hackman, Margot Kidder, Mariel Hamingway.

Filmin Konusu

Dünyada kurulmak istenen nükleer santralleri engellemeye çalışan Clark, Nükleer Adam’a karşı sava verir.  Bu filmde Superman; Etna Yanardağı’nı, Özgürlük Anıtı’nı ve Çin Seddi’ni kurtarır.

Superman Returns / Superman Dönüyor (2006)

Superman Returns ​(2006
Superman Returns ​(2006

Superman yıllar sonra teknolojik yeniliklerin de avantajıyla 2006 yılında yeniden yapıldı. Superman Dönüyor, serinin dördüncü filminde olduğu gibi gişede istediğini elde edemedi ve devam için tasarlanan 2009 filmi iptal edildi.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Bryn Singer
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: Bryn Singer, Dan Harris, Michael Dogherty
 • Oyuncular: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey.

Filmin Konusu

Bu filmde Superman’i çok farklı bir durumla mücadele ederken görüyoruz. Superman insani yönleriyle ilgili bir içsel çatışma yaşar. Bir sürelik uzaklaşmadan sonra yeniden dünyaya dönen Superman dünyayı değişmiş bulur ve durumu düzeltmek için uzay ve dünya arasında yolculukla r yapar.

Man of Steel / Çelik Adam (2013)

Man of Steel (2013)
Man of Steel (2013)

Son başarısızlıklarından sonra Superman, Çelik Adam adıyla yeniden yayınlanmaya başladı. Film, Superman’in kökenlerine iniyor ve her şeyiyle onu tanımamıza imkân sağlıyor. Alternatif bir deneyim için başa alınabilecek bir film olabilir. Filmin yapımcılığını üstlenen Cristopher Nolan, aynı zamanda senaryo kadrosunda da bulunmuştur.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Zack Snyder
 • Hikâye: Jerry Siegel, Joe Shuster.
 • Senarist: Christopher Nolan, David S. Goyer.
 • Oyuncular: Henry Cavill, Kevin Costner, Russel CroweLaurence Fishburne, Amy Adams.

Filmin Konusu

Lara ve Jor – El’in oğlu, Kal – El, dünyaya bir kapsül aracılığıyla gelmiş ve Clark Kent adıyla büyümüştür. Clark Kent, çocukluğunda babası Jor – El tarafından bilgilendirilir ve güçlerini kullanmayı öğrenmeye başlar. Filmde Superman’in oluşum sürecini izleriz.

Batman VS Superman: Dawn of Justice/Adaletin Şafağı (2016)

Batman VS Superman: Dawn of Justice (2016)
Batman VS Superman: Dawn of Justice (2016)

DC evreninin 2 büyük süper kahramanı Superman ve Batman, bu filmde ilk kez bir araya geliyor. 2013 yılında çekilen Çelik Adam’dan hemen sonra tasarlanmaya başlayan bu film 3 yıl arayla vizyona girdi. Film iki süper kahramanın birleştiği ilk DC filmi olarak oldukça eğlenceli bulundu.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Zack Snyder
 • Hikâye: DC Comics
 • Senarist: Chris Terrio, David S. Goyer
 • Oyuncular: Ben Affleck, Henry Cavill, Amhy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Holly Hunter, Gal Gadot.

Filmin Konusu

Aslen Krypton kökenli olan Superman, Batman tarafından dünya için tehlike olarak görülmeye başlar. Superman’i dünyaya karşı tehdit olarak gören Batman, ona karşı savaşmaya başlar. Superman hem kendini korumak hem de kanıtlamak zorundadır.

Justice League / Adalet Birliği (2017)

Justice League (2017)
Justice League (2017)

Batman ve Superman filminin beklenen ilgiyi görmesi yapımcıların devam filmini hemen yapmasını sağladı ve hemen bir sene sonrasında yeni film geldi. Seyirci, dünyaları birleşen bu iki süper kahramanın yansıttığı uyumu bir hayli beğendi.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Zack Snyder
 • Hikâye: DC Comics
 • Senarist: Chris Terrio
 • Oyuncular: Henry Cavill, Gal Gadot, Amy Adams, Ezra Miller, Ray Fisher, Ben Affleck, Jason Momoa.

Filmin Konusu

Justice League, DC evreninin süper kahramanlarını bir araya getirdi. Tekrar bir araya gelen Batman ve Superman bu filmde daha iyi anlaşıyor. Batman, Superman’in içindeki iyiliği keşfedince ona karşı eski şüpheleri kalmaz ve beraber savaşmaya başlarlar.

DC evreninin en eğlenceli yapıtlarından bazılarını sunan Superman serisi filmlerini izleme sırasına göre sıraladık. Önümüzdeki yıllarda çekilmesi planlanan yeni film gelmeden önce bu sırayı takip ederek kahramanımızın evrenine dahil olabilirsiniz.

Eğer süper kahraman filmlerini kronolojik sıralamalarına uygun bir şekilde izlemekten keyif alıyorsanız Marvel Sinematik Evreni Hangi Sırayla İzlenmelidir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir