YouTube

YouTuber Nasıl Olunur? YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTuber nasıl olunur?

Dijitalleşmenin yaygınlaşması sonucu, her geçen gün tüm dünyadan istediğimiz yerlere bağlanabilme olanağımız da artmış durumda. Bu yeni alan sayesinde artık çeşitli yeni yollarla para kazanma fırsatları da mevcut ve YouTube da bunlardan biri. Dijital alan üzerinden para kazanmak için yeni satış kanalları arayan bir e-ticaret girişimcisi veya profesyonel bir YouTuber olmak isteyebilirsiniz. Peki YouTuber nasıl olunur, YouTube’dan nasıl para kazanılır? Detaylar yazımızda.

YouTuber Olmak Nasıl Mümkündür?

YouTuber Olmak Nasıl Mümkündür?
YouTuber olmak için sahip olduğunuz yeteneklerinizi sergilemeniz gerekecektir.

YouTuberlık son zamanlarda birkaç ana konu etrafında şekilleniyor olsa da (makyaj, bilgisayar oyunu, eğlence vb.) son yıllardaki gelişimi ile birçok farklı alanı da barındırmaktadır. Kendi kişisel ilgi alanlarınızı ve zevklerini ortaya koyarak bir marka değeri oluşturmak için YouTuberlık günümüzde harika bir seçenektir. Bu marka değerini oluştururken ilk başta doğrudan YouTube ile para kazanamayabilirsiniz, ancak yeteneklerini sergileyip size reklam yapma olanağı da veren bu platform, daha fazla insan tarafından tanınmanıza olanak verir. Bu da hem bir marka değeri yaratmak hem de yeni iş fırsatlarını kendiniz için mümkün kılmak anlamına gelir.

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve onlara katma değer sunmak için hangi içerikleri kullanabileceğinizi detaylı olarak düşünmelisiniz. Bu, yeni müşteriler çekmek veya yeni bir iş bulmak için YouTube’u kullanmanın etkili bir yoludur.

YouTube ‘da popüler olmak ve onu bir para kazama alanına dönüştürebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç strateji bulunmaktadır.

Uzun Videolar

YouTube için 10 dakikadan uzun videolar oluşturursanız, daha fazla reklam geliri elde etme şansınız da yükselir. 10 dakikadan uzun olan YouTube videoları da genellikle daha uzun bir oynatma süresine sahiptir. Bu da bu videolardan elde edilen reklam geliri miktarını olumlu yönde etkiler.

Bununla birlikte uzun videolar yayınlamanın bir diğer avantajı da ortalama oynatma süresi daha yüksek olan videoların YouTube’un arama sonuçlarında daha üst sıralarda görmesidir. Bu durum kullanıcıların içeriğinizi görüntüleme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

İş Birliği

İş Birliği
YouTube’da popüler olabilmek için çeşitli iş birlikleri yapmayı deneyebilirsiniz.

YouTube videolarından para kazanmak için kullanabileceğiniz bir diğer strateji ise farklı YouTuber’larla iş birliği yapmak olacaktır. Bu, kanalınızın erişimini genişletmenin, kanalınız için benzersiz içerik sunmanın ve içeriğinizi yeni kitlelere ulaştırmanın çok etkili bir yoludur. Alanınızda aktif olan YouTuber’ları araştırın ve ilgi çekici bir video fikriyle onlara ulaşın.

Niş Oluşturma

Bu, YouTube kanalınızın başarısı için çok önemlidir. YouTube kullanıcıları her zaman eğlenecekleri veya bilgi edinecekleri videolar ararlar. Tüm dünyada meşhur olan YouTuberlar sadece belli başlı konularda yoğunlaşmış olsalar da bu sizin için geçerli olmayabilir. Niş oluştururken iddialı olduğunuz bir alanı seçmeli ve bunu yaparken izleyicilerin taleplerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Niş oluşturma sürecinde YouTube Analytics’i incelemenin oldukça faydası olacaktır. Bu şekilde, ne tür içerik oluşturmanız gerektiği konusunda daha iyi bir fikir edineceksiniz. Örneğin, videolarınızın Z Kuşağı’nda daha popüler hale geldiğini fark ederseniz, o yaş grubunda şu anda trend olan ifadeleri ve argo kelimeleri kullanabilirsiniz.

Video Açıklamalar

Video Açıklamalar
Videolarınızın altında özenilmiş açıklamalar yazarak daha çok izlenebilirsiniz.

Doğru açıklamalara sahip olmak da YouTube’un parasal misyonunda önemli bir faktördür. İnsanların sunduğunuz içeriğinizi keşfetmelerine ve onu izlemeye karar ya da izlememeye vermelerine yardımcı olmaktadır. Videolarınız için açıklamalar yazarken, eski gazetecilik metotlarını kullanabilirsiniz. Yani açıklamalarda önce en belirgin şeylerden bahsedin, sonra daha az önemli olanlar üzerine yoğunlaşın.

Düzenli Paylaşım

Bir YouTube kanalı işletiyorsanız, düzenli olarak içerik yayınlamak iyi bir fikirdir. İzleyicileriniz için düzenli bir içerik akışı sağlarsanız, kanalınızı akıllarında tutarlar ve en iyi ihtimalle tekrar izlemeye devam ederler. Bu, çevrim içi varlığınızı ve onunla ilişkili öğeleri (çevrim içi mağazanız gibi) çok daha iyi tanıyacakları anlamına gelir.

YouTuberlar Nasıl Para Kazanır?

YouTuberlar Nasıl Para Kazanır?
YouTuberlar çoğunlukla Google üzerinden para kazanır.

YouTube ile para kazanmak istiyorsanız, sonuçta YouTube tarafından size nasıl ödeme yapıldığını da bilmek isteyeceksiniz. YouTube’dan ödeme almak için birkaç şeyin ayarlanması gerekir. İlk olarak, Gmail kimliğinizle bir Google AdSense hesabına kaydolun. Ardından banka havaleleri, Western Union, çekler ve diğerleri dahil olmak üzere ödeme yönteminizi ayarlayın. Sonrasında AdSense hesabınızı oluştururken, bulunduğunuz yere bağlı olarak vergi bilgilerinizi de sağlamanız gerekebilir. AdSense kurulduktan sonra, belirli bir eşiği geçtikten sonra para çekme talebinde bulunabilirsiniz.

Google hiçbir zaman belirlenen eşiklerin altında ödeme yapmadığından, kazancınız yerel para biriminizde belirtilen tutara ulaşana kadar bir ödeme yöntemi seçemezsiniz.

YouTube’dan Para Kazanmanın Diğer Yolları

YouTube’dan Para Kazanmanın Diğer Yolları
YouTube’dan para kazanmak için deneyebileceğiniz başka yöntemler de bulunmaktadır.

YouTube üzerinden para kazanmak bugün birkaç sene öncesine kıyasla biraz daha zordur. Bunun sebebi, video paylaşım platformunun reklam verenler ile daha profesyonel hale gelmesidir ve YouTuber’lar arasındaki rekabet de daha güçlü hale gelmiştir.

Ancak bu durumun avantajları da YouTube’dan para kazanmak isteyenler için oldukça fazladır. Bu kadar popülerleşen ve profesyonelleşen bir platform, birçok farklı alana da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden ilgi alanınız yahut sermayeniz ne olursa olsun, YouTube üzerinden para kazanmanız mümkündür.

YouTube’u para kazanmak için kullanılabilecek yöntemleri şunlar olabilmektedir:

  • Aktif ve pasif gelir kaynakları geliştirmek,
  • Influencer pazarlamasına dahil olmak,
  • YouTube varlığını marka bilinirliği için kullanmak.

Peki bu sistemler tam olarak nasıl çalışmaktadır ve YouTube üzerinden bu yöntemler ile dolaylı yahut doğrudan nasıl para kazanılır?

YouTube Satış Ortağı Programı

YouTube’dan para kazanmak için, YouTube ortaklık programına ve çalışma prensibine hâkim olmanız önemlidir. YouTube içerik üreticileri, YouTube ortaklık programına kabul edilene kadar videolarından para kazanamaz. YouTube kanalınız son 12 ayda 1.000 aboneye ve 4.000 saatten fazla geçerli izlenme süresine sahipse ancak o zaman ortaklık programına katılım için incelenmektedir.

Kanalınızda bu rakamlara ulaştığınızda, artık YouTube videolarınızdan reklam yardımı ile para kazanabileceksiniz. Video görüntülemelerine ve/veya reklamlara yapılan tıklamalara göre ödeme alırsınız. Bu nedenle içerik oluşturmaya ve kanalınızın erişimini genişletmeye devam etmek önemlidir.

Ortaklık Bağlantıları

Ortaklık Bağlantıları
Ortaklık bağlantıları kurarak da YouTube üzerinden para kazanabilirsiniz.

YouTube’da para kazanmanın başka bir yolu da bağlı kuruluş bağlantılarıdır. Burada uygun ortak programlarına (örneğin Amazon) kaydolur ve ardından uygun ürünler için bağlı kuruluş bağlantıları oluşturursunuz.

Bir ziyaretçi, bağlantınız aracılığıyla önerilen çevrim içi mağazayı ziyaret eder ve orada bir şey satın alırsa, komisyon ücreti kazanırsınız. Komisyon miktarı çok farklı olabilir. Örneğin, video kameranızın reklamını bir Amazon bağlı kuruluş bağlantısı veya yüksek kaliteli bir finansal ürün aracılığıyla yapmanız büyük bir fark yaratır.

Ancak genel olarak, çoğu YouTuber için bağlı kuruluş bağlantılarından elde edilen gelirin yalnızca ikincil bir rol oynadığı ve daha çok bir yan gelir olduğu söylenebilir.

Kanal Üyelikleri

YouTube kanalınızın 30.000’den fazla abonesi varsa kanal üyeliklerini kullanarak başka bir gelir kaynağından yararlanabilirsiniz. Burada hayranlar, videolara erken erişim, yalnızca üyeler için canlı sohbet, özel emojiler ve çok daha fazlasını içeren bir üyelik paketi için ayda bir miktar para ödemektedirler. Üyeler, yorumlarda, canlı sohbette ve “Topluluk” sekmesinde özel rozetlerle vurgulanır.

İzleyiciler, bir YouTuber’ın dikkatini çekmenin gerçek bir zorluk olabileceğini çok iyi bildiğinden, bu tür kanal üyelikleri sunmak son derece mantıklıdır. Aynı zamanda zaten “YouTube ile nasıl para kazanırsınız?” sorusuna bir cevabınız daha var: Görüntüleyenlere sayfanızdaki “Katıl” düğmesini tıklayarak özel üye olabileceklerini hatırlatmak için videolarınızı kullanabilirsiniz.

Ürün Yerleştirme

Ürün Yerleştirme
YouTube’dan para kazanmanın en iyi yollarından bir tanesi ürün yerleştirmesi yapmaktır.

Şirketler, geniş bir hayran kitlesine sahip YouTube kanallarının sahip olduğu potansiyelin farkındadır. Böylece bu potansiyeli kendi işlerini büyütmek için daha fazla kullanmaya çalışıyorlar. Platformda önemli bir takipçi kitlesi elde ettiğinizde, şirketlerin size gelip ürünlerini bir ücret karşılığında tanıtmanızı istemeleri çok muhtemeldir. Bu durum, ek gelir elde etmenin yanında ilgili ürünleri hedef kitlesine tanıtmanın da harika bir yolu olabilir.

Ancak dikkatli olun, çünkü izleyicileriniz bir şeyin reklamının yapıldığını çok iyi anlayacaktır. Yalnızca gerçekten ilgilendiğiniz ve hedef kitlenize değer katacağına inandığınız ürünleri tanıtın.

Super Chat ve Super Sticker

Super Chat ve Super Sticker, YouTube’da para kazanmanın popüler bir yoludur. Bu özellik, izleyicilerinizin göz alıcı sohbet mesajları satın almalarına ve bazı durumlarda bunları canlı yayının yorumlar bölümünün en üstüne sabitlemelerine olanak tanır. Yani YouTube’da canlı yayın yapıyorsanız, yayınınızdan para kazanmak için Super Chat’i kullanabilirsiniz.

Super Chat ile YouTube’dan para kazanma 1 ile 500 dolar arasında değişmektedir ve YouTube bu gelirin %30’unu elinde tutar. YouTube Super Chat ile para kazanmayı düşünüyorsanız canlı yayınlarınızı organize etmeli ve en önemlisi tanıtımını yapmalısınız. Bunları videolarınızda, diğer sosyal medya platformlarında ve hedef kitlenizin olmak istediği her yerde tanıtın.

Kendi Ürünlerinizi Tanıtma

Kendi Ürünlerinizi Tanıtma
Kendi ürettiğiniz ürünleri ya da kendi markanızı YouTube üzerinden pazarlayarak da para kazanabilirsiniz.

Halihazırda bir E-Ticaret işletmesi yürütüyor olmanız veya yalnızca video yapmakla ilgilendiğiniz için YouTube’da nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istemeniz önemli değil: sizinkine ek olarak hemen hemen her zaman iyi bir fikirdir.

Halihazırda bir E-Ticaret işletmeniz varsa hem videolarınızda hem de açıklamalarınızda mağazanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu, mağazanız için daha fazla web sitesi trafiği oluşturmak için çok iyi bir yöntemdir. Henüz bir mağazanız yoksa, kendi mağazanızı kolaylıkla ve kısa sürede kurmak için Shopify’ı kullanabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, YouTube kanalınızla ilgili ürünleri satmaya başlayabilirsiniz. İster ticari ürünler ister videolarınızda bahsettiğiniz ürünler veya sadece size ait olduğunu düşündüğünüz ürünler olsun, İzleyicilerin ilgisini çekecektir.

Ticari Mal Satışı

YouTube videolarınızdan para kazanmak istiyorsanız, bunu ürün satarak yapabilirsiniz. Bu amaçla YouTube, makalelerinizin video sayfasına entegre edilebileceği ürün alanı ile bir işlev sunar.

Dolayısıyla, YouTube ile gelir elde etmek istiyorsanız, bu, uzun vadede sizin için çok daha fazla fırsat yaratabilecek harika bir yaklaşımdır. Temel gereksinim, YouTube iş ortağı programına üyelik ve 10.000 abonedir.

Bununla birlikte, YouTube için bu para kazanma stratejisi yalnızca, aynı zamanda yoğun bir şekilde dahil olan yeterince fazla sayıda aboneniz varsa anlamlıdır.

Patreon ve Abone Star Kullanma

Patreon ve Abone Star Kullanma
Patreon üzerinden de gelir elde edebilirsiniz.

Ölümcül bir topluluğunuz varsa ve iyi içerik oluşturuyorsanız, tekliflerinizi platformun dışına genişletebilirsiniz.

Abonelerinizden Patreon ve Abone Star gibi platformlarda aylık ücret karşılığında size destek olmalarını isteyebilirsiniz. Karşılığında, onlara ilk videolarınıza erken erişim, destekçiler için özel videolar veya soru-cevap oturumları gibi özel güzellikler sunuyorsunuz.

Bu küçük sapma ile YouTube’un kendisine ve para kazanma teklifine güvenmek zorunda kalmadan YouTube kanalınızdan para kazanabilirsiniz.

YouTube Premium

Kanal reklamcılığının yanında YouTube ile nasıl para kazanabileceğinizin yollarını arıyorsanız, çözüm YouTube Premium’dur. YouTube Premium, reklamsız videolar izlemenizi sağlayan ücretli bir üyelik hizmetidir. YouTube Premium üyeleri videolarını oynattığında otomatik olarak ikinci bir gelir kaynağı aldıkları için YouTuberların başka bir şey yapmasına gerek yoktur.

YouTube’un reklam tabanlı gelir yoluyla para kazanma kurallarında olduğu gibi, premium üyelik ücretleriyle elde edilen gelirin çoğu içerik oluşturuculara gider (toplam gelirin dağılımı, içeriğinizi kaç premium üyenin görüntülediğine bağlıdır). Premium üyeler ayrıca videolarınızı indirme, çevrim dışı izleme ve arka planda oynatma seçeneğine sahiptir, bu da izleme sürenizi artırmanıza yardımcı olur.

Eğer YouTuber olma konusunda kararlıysanız ne kadar gelir elde edebileceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir