Ne, Ne Değildir?Ekonomi

Tax Free Nasıl Yapılır?

tax free

Hükümetlerin, ülkelerine gelen yabancı turistlerin ya da misafirlerin ülke içi döviz akışını sağlaması ve daha fazla harcama yapması için bazı ürünlerde vergi uygulamasını kaldırmasına Tax Free adı verilmektedir. Tax Free uygulaması, insanların yurt dışında alışveriş yaparken daha rahat hareket etmelerini sağlar. Vergi iadesinden yararlanabilmek için alışverişin yapıldığı ülkede ikamet etmemeniz gerekir. Ancak Erasmus kaynaklı yurt dışına çıkış gerçekleştiyse de yine vergi iadesi alınır. Ayrıca, diğer önemli bir husus da bulunulan ülkeden en az 3 ay içinde çıkış yapılması gerektiğidir. Peki, Tax Free nasıl yapılır?

Temel Tax Free aşamaları şöyle olmaktadır:

 • Alışveriş yapılacak mağazaların Tax Free uygulamasının olup olmadığı kontrol edilmelidir. “Tax Free” tarzı stickerlar mağazaların dışında bulunur. Yine de emin olmak için mağaza görevlisine sormakta yarar vardır.
 • Anlaşmalı mağaza ya da internet mağazalarından alışveriş işlemi tamamlandıktan sonra kasa da Tax Free formu istenip doldurması gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirirken pasaport taşımaya dikkat etmek oldukça önemlidir. Mağaza kasa görevlisi, formdaki kendi bölümlerini doldurur ve teslim eder. Fiş ile beraber form zımbalanır ve kişiye teslim edilir.
 • Tax Free formu ile üstüne zımbalanan fiş mutlaka iyi bir şekilde saklanmalıdır. Bazı ülkeler küçük bir deformasyonda bile formları kabul etmeyebilir.

Tax Free Formlarının Teslim İşlemleri

tax free
Tax Free formları ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

Alışveriş yapan insanların belgeleri muhafaza etmesi ile Tax Free işlemleri bitmez. Alınan belgeler bir dizi prosedür ve kontrolden de geçmek zorundadır. Bu işlemler hem ülke hem de kişi güvenliği için yapılmaktadır. Tax Free belgelerini teslim etmek için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

 • Muhafaza edilen formların teslimi ve iadesi için, erkenden havaalanlarına gidilir. Bagaj teslimi için kontuara girilir ve bagaj görevlisine Tax Free işlemi yapılacağı söylenir. Kontuar görevlisi bagaj fişini keser, bagajı teslim almadan fişi verir ve check-in işlemlerini gerçekleştirir.
 • Gerçekleşen check-in işlemlerinden sonra “Custom” yazan tabelalar takip edilir ve gümrük görevlisi ofisine gidilir. Gümrük memuruna; Tax Free formu, ürün ya da ürünlerin fişi, uçuş bileti ve pasaport kontrol için teslim edilir. Bazı gümrük görevlileri ürünlerin gösterilmesini isteyebilir, bagajların bu uygulamalar için hazırlanması tavsiye edilmektedir. Kutudaki ürünlerin açılmamış olması ve kutusuz ürünleri de fişlerinin koparılmamış olması oldukça önemlidir.
 • Tax Free işlemleri onaylandıktan sonra gümrük ofislerinin genele yanlarında bulunan Global Blue ofisine gidilir ve belgeler teslim edilerek vergi iadesi bu ofislerden alınır. Vergi iadeleri tercihe göre nakit, kredi kartı iadesi ve banka çeki şeklinde alınabilir.
 • Nakit olarak yapılan Tax Free işlemlerinden komisyon kesilir. Bu sebeple kredi kartı iadesi şeklinde yapılan iade yöntemi tavsiye edilmektedir.

Tax Free İşlemleri Havaalanları Dışında Yapılır mı?

tax free
Tax Free işlemleri nerede ve nasıl yapılır?

Vergi iadesi işlemleri ile ilgili doğru sanılan yanlışlardan biri de bu işlemlerin sadece havaalanlarındaki gümrük ofislerinden yapıldığıdır. Global Blue ofisleri, ülkelerinde çeşitli merkezlerinde bulunur ve vergi iadesi işlemler bu merkezlerden kolayca halledilmektedir. Ana işlemlerde yapılan aşamalar, Global Blue ofislerine giderken de aynı şekilde devam eder. Tax Free ücretini nakit olarak almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus ise, Global Blue ofisleri sadece kredi kartına iade yapmaktadır. Nakit işlemler için havaalanlarındaki işlemleri yinelemek gerekmektedir. İade işlemleri için kredi kartı bilgileri verilir ve iade işlemi 3-20 iş günü arasında gerçekleşir.

Global Blue ofislerinde yapılan işlemleri onaylatmak için havaalanlarında tekrar gümrük ofisine gidilir ve evraklar onaylatılır. Verilen evraklar, ilgili adrese en geç 30 gün içinde postalanması gerekir. Şayet 30 gün içinde evrak iletme işlemi gerçekleşmezse, iade edilen tutar kredi kartlarından geri çekilmektedir. Evrakların iletileceği adres, gümrük ofisinden verilir ve geri dönülen ülkedeki Global Blue ofislerine teslim edilir. Böylece güvenli bir şekilde Tax Free işlemleri gerçekleşmiş olur.

Global Blue Nedir?

Merkezi İsviçre’de bulunan Nyon merkezli bir turizm alışveriş vergi iadesi firması olan Global Blue, dünyanın her yerinde bulunur ve vergi iadesi işlemleri için yabancı turistlere yardımcı olur. Alınan ürünlerin miktarını firma kendi öder ve satış odaklı bir sistem uygular. Firmanın temel amacı satışı arttırmak ve ülke içi döviz oluşumunu çoğaltmaktır. Global Blue’dan daha fazla yararlanmak için mobil uygulaması da indirilebilir durumdadır.

Uygulamayı kullanmanın en büyük avantajı, içerisinde ülkede bulunan tüm “Tax Free” etiketli mağazaları göstermesidir. Yabancı dil sorunu olan kullanıcılar için uygulama oldukça kullanışlıdır. Ayrıca uygulamada, çeşitli filtreleme ve arama yöntemleriyle de alışveriş skalası tercihe göre ayarlanabilir. Uygulama içerisinde gidilmek istenen mağaza yol tarifi imkânı dahi sunmaktadır.

Tax Free Hakkında İpuçları

tax free
Tax Free ipuçları nelerdir?

Vergi iadesi konusundan yararlanmak ya da daha detaylı bilgi almak isteyen insanların genelde akıllarında belirli soru ve sorunlar olmaktadır. Bu sorunların temeli yurt dışı ile ilgili sıkıntılar yaşamak ya da ücretlerini geri alamamak üzerinedir. Tax Free işlemleri konusunda bilinmesi gereken ipuçları şunlardır:

 • Vergi iadesi oranları bölge ve ülkelere göre değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinde vergi iadesi hesaplama siteleri bulunmaktadır fakat bu oran %7-%21 oranları arasında değişim göstermektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında bile değişkenlikler mevcuttur.
 • Genel kurallardan bir tanesi yine ülkelere ve bölgelere göre değişkenlik gösteren taban alışveriş fiyatı sınırıdır. 25 Euro’dan 200 Euro’ya kadar ülkelere göre değişkenlik gösteren bir sistem mevcuttur. Gidilen ülkeye göre bu sınırları öğrenmek, vergi iadesi konusunda avantaj sağlar.
 • Konaklama ücretleri, yiyecek ve içecek ücretleri, ulaşım gibi harcamalar Tax Free işlemlerinden muaftır.
 • Alınan ürünler vergi iade işlemleri gerçekleşmeden kutusundan çıkarılmamalıdır.
 • Satın alımı gerçekleştirilecek teknoloji ürünleri için, ürünün kendi mağazası yerine büyük teknoloji mağazalarının tercih edilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, büyük teknoloji mağazalarının daha yüksek vergi iadesi oranları olmasıdır.
 • Vergi iadesi işlemleri havaalanlarında gerçekleşecekse erken gitmek oldukça önemlidir. Oluşan sıralardan erkenden uzaklaşmak zaman kazandırır.

Tax Free işlemleri ile ilgili tavsiyelere uymak daha uygun fiyatlı ürünlere ulaşımı sağlar. Bu yüzden gidilen ülkenin vergi işlemleri ile ilgili de fikir almak ve araştırma yapmak oldukça önemlidir. Ek olarak, vergi iadesi için direkt alışveriş yapılan ülke yerine, başka bir ülkede bulunan Global Blue ofislerinden ve gümrük ofislerinden de işlemler gerçekleştirilebilir.

Eğer sık sık yurtdışı seyahatleri gerçekleştiriyorsanız Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir