Ne, Ne Değildir?Sağlık

Tuz Bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde yemeklerin tadını ve kalitesini en çok yansıtan şeylerden biri de içerisinde olan tuz miktarıdır. Hatta tuz kullanımını o kadar çok abartıyoruz ki bazen yemeğin tadına bile bakmadan önce tuz kullanmaya başlıyoruz. Bu gibi kullanımları abartmamız durumunda ise vücudumuzda tuz bağımlığını tetikliyoruz.

Geçmişte psikolojik bir rahatsızlık olarak nitelendirilse de tuz bağımlılığı, tansiyon ve kalp hastaları başta olmak üzere bir çok hastalığın tetikleyicisi olduğu için, fiziksel hastalık olarak da tıbben kabul edilmiştir. Peki tuz bağımlılığı nedir? Neden insan vücuduna bu kadar zarar verir?

Tuz Nasıl Bağımlılık Yapar?

Konu hakkında yapılan araştırmalarda, tuzun tıpkı alkol ve sigara da olduğu gibi sürekli veya abartılı kullanılması durumunda bağımlılık yaptığı ortaya çıktı. İşin aslı aşırı tüketim kavramını sürekli kullanım olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Çünkü sürekli olarak tuz tüketmemiz durumunda, vücudumuz bağımlılık kazanıyor. Ekmekten tutun da gündelik olarak yediğimiz bütün yiyeceklerde tuz olması bunun nedenlerini daha iyi anlamamıza neden oluyor.

Vücudumuzda yer alan tuzun dengeli tutan aldestron isimli bir hormon bulunmaktadır. Vücudumuz dışarıdan tuz girdiği zaman, bu hormon baskı altında kalıyor ve salgılanması yavaşlıyor. Sonucunda da ne kadar tuz alırsa, o kadar su istiyor.

Tuz Tüketmek Zararlı mı?
Fazla tuz tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

Tuz Tüketmek Zararlı mı?

Tuz tüketimi yüksek tansiyonun temel sebebi olarak gösterilmektedir. Mide kanseri, kalp ve böbrek organlarına bağlı hastalıklar ise ilerleyen aşamalarda gözlemlenebiliyor. Astım ve kemik erimesi rahatsızlıkları olan kişilerin kesinlikle tuz tüketmemesi gerekmektedir.

Asıl kötü durum ise, yediğimiz yemeklerde tat alma duygumuzun körelmesi ile ortaya çıkar. Artık her yiyeceğimizde tuz tüketimine ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda yapabilecek çok fazla şeyiniz bulunmamaktadır. Elinizden geldiğince kurtulmak konusuna odaklanarak hareket etmelisiniz.

Tuz Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Tuz bağımlığından kurtulmak için tuz tüketimini direkt olarak sıfıra indirmemiz gerekmektedir. Hayatımızın her alanından tuzu çıkartmadan maalesef tuz bağımlılığından kurtulmamız mümkün değil. Yediğimiz ekmek içerisinde bile tuz bulunmaktadır, bunun da farkında olarak yemek tüketilmeli ve yiyecekler seçilmelidir. Mümkün olan en az şekilde hazır gıda yenmeli, vücudumuza soktuğumuz bütün gıdalara dikkat etmek durumundasınız. Eğer konu ile ilgili profesyonel bir müdahale isterseniz, bir diyetisyene gitmenizi tavsiye ederim.

Tıpkı tuz gibi dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken diğer beyaz düşman şeker hakkında merak edilenleri Şeker Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? yazımızda bulabilirsiniz.

Gülcem Yavaş

Çok okur. Sıklıkla yazar. Az uyur. Nadiren çizer. Neredeyse hiç gezer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu