Sağlık

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uyku, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Güne sağlıklı ve dinç bir şekilde devam edebilmek, aktivitelerimizde verimli olabilmek, hayattan daha büyük tat alabilmek için düzenli ve kaliteli bir uyku şart. Bedenimiz ve zihnimiz için bu kadar önemli olan uykudan tam anlamıyla faydalanabilmek için doğru yatak seçimi büyük önem taşır. “Yatak alırken nelere dikkat edilmeli?”  konusu hakkında detayları sizin için araştırdık.

Tercih yaparken öncelikle özen göstermeniz gereken nokta, vücudunuza uyumlu olması gerektiğidir. Kilonuz ve boyunuza göre seçim yapmanız, oldukça önemli. Aynı zamanda uyku pozisyonunuz doğrultusunda bir yatak almanız, ilerleyen zamanda rahatlığınızı arttıracaktır.

Bambu neden sararır?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Yatak Seçimi Testi

Eviniz, odanız, uyku kaliteniz veya çocuklar için yeni bir yatak seçimi yaparken öncelikle fizyolojik özelliklerinizi göz önüne almalısınız. Yatış şekli, uykunun verimini yükseltir. Bu sebeple sırtüstü veya yüzüstü pozisyonlarından hangisini tercih ettiğinizi bilerek hareket etmelisiniz. 

Yüzüstü biçimde uyuyanlar, sert yapılı yataklarda daha rahat edebilir. Bu modeller, bedeni desteklediğinden kişilerin rahat bir biçimde ve vücudu zarar görmeden uyumasını sağlar. Geniş seçenekler ise daha çok hareketli biçimde uyuyanlar tarafından tercih edilmelidir. Sık sık sağa-sola dönenler, geniş yataklarda herhangi bir alan sıkışıklığı yaşamadan kesintisiz şekilde uykularını alır. 

Sırtüstü biçimde uyuyanlar için de yumuşak yataklar iyi bir seçimdir. Bunun yanında çok yumuşak yataklar, omurga için doğru değildir. Yumuşaklık makul seviyede olursa çok daha sağlıklı bir tercih olur. 

Üründeki sertlik veya yumuşaklık, boyun ve sırt ağrılarının önüne geçmek için alınabilecek en büyük önlem. Genişliği, vücudunuzla orantılı olduğunda konforlu bir gece geçirmenize yardımcı olacağı gibi uygun sertlikteki süngeri, iç organlarınızın, omurganızın ve boynunuzun zedelenmemesine destek verir.

En Sağlıklı Yatak Nasıl Olmalı?

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bel ve omurga sağlığınız için yatak seçimi son derece önemlidir.

Tercih edebileceğiniz en uygun yatak, omurga sağlığınızı destekleyendir. Omurga ve diskler üzerinde en az yükün bindiği ürünler, bu adımda çok idealdir. Gün içerisindeki aktivitelerde omurganın sahip olduğu duruşu, uyku saatlerinde de koruyabilmek gerekir. Normalin üzerinde sert, yumuşak veya esnek seçenekler, bir noktadan sonra ağrılara ve duruş bozukluklarına sebep olur.

Omurga, normal duruş pozisyonunu çok yumuşak veya sert yataklarda koruyamaz. Böylelikle duruş, gün geçtikçe bozulmaya başlar. Diskleri ve omurgayı zorlayan bu ürünlerde, normal eğriler uzun süre korunamadığı için bir zaman sonra tamamen kaybolur. Bel omurlarını tutan bağlar ise aşırı derecede gerildiğinde diskler üzerine yoğun yük biner ve omurlar arasındaki sinirler gerilir. Bu durum sonucunda sırt ve bel ağrıları oluşur. Aşağıdaki uyarıları mutlaka dikkate almalısınız:

  • Yatak boyu, kişinin boy uzunluğundan en az 20 cm daha fazla olmalıdır.
  • Uyuduğunuz alan çok sert veya yumuşak olmamalıdır. Omurganın şeklini bozmamalıdır.
  • Süngerin ve yayların esnekliğiyle birlikte dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Omurga sağlığınızın her zaman yerinde olmasının yanı sıra duruş bozukluğu ve sırt ağrısı yaşamamak için bu durumları dikkate alarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. Böylelikle her yeni güne zinde şekilde başlamak için büyük bir değişim yapmış olursunuz. 

Boy ve Kiloya Göre Yatak Seçimi

İnsanlar, yatak seçimi yaparken görünümüne ve boyutuna dikkat etse de aslında fizyolojik özellikler daha fazla ön plana alınmalıdır. Genellikle bu eşyalar kişilerin boyuyla orantılı olsa da kilolarıyla eşdeğer olmayabilir. Bu durum nedeniyle yatağınız ve vücudunuz zarar görebilir. 

Normalin üstünde bir kiloya sahip olan kişiler; sert, dayanıklı ve geniş ürünleri tercih etmelidir. Seçilen yatakların, bireylerin hareket kabiliyetini kısıtlamaması gerekir. Aynı zamanda uyku sırasında herhangi bir problem yaşatmayarak kesintisiz dinlenme için yumuşak değil, orta seviyede sertliğe sahip olan türde olması çok önemlidir. 

Kişilerin boy uzunlukları da seçilen ürünlerin boyutu noktasında hassas davranılmasını gerektirir. Ortalama boy aralığında olanlar için herhangi bir spesifik durum bulunmasa da fazla uzun boylular, geniş ve en az 20 cm daha uzun yatakları tercih etmelidir. 

Sırt Ağrısı için Yatak Nasıl Olmalı?

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yatağınızı doğru seçtiğiniz takdirde sırt ağrınıza iyi gelebilir.

Bel, sırt ve boyun ağrısı yaşayan kişilerde uyku kalitesi arttırılırsa bu durum, en aza indirilir. Sert yatakların özellikle sırt ağrılarına iyi geldiği algısı yanlış bir düşüncedir. Orta seviye sertlikteki modeller, omurga şekillerini düzelterek duruş bozukluklarının ve ağrıların önüne geçer. Farklı yatak türlerini denemek, sizin için en uygun olan seçeneği bulmanıza yardımcı olur. 

Yatak süngerinde olduğu kadar yastık formatı da bu noktada önem taşır. Boynunuz hem tam olarak içeri gömülmemeli hem de düz durmamalıdır. Uyuduğunuz alanda olduğu gibi yastığınızda da orta yükseklikte ve sertlikte olanları almalısınız. Böylece boynunuz, gece boyunca duruşunu bozmaz ve ağrımaz. 

Yeni ürünler, çoğunlukla gelişmiş teknolojiyle üretildiğinden vücut sağlığıyla uyumludur. Ayrıca bir kullanım süresi de bulunur. Bu süre genellikle on yıldır ve ömrünü tamamlamış olan ürünler, sırt ağrıları, uyku bozuklukları gibi sorunlara yol açar. Günümüzde üretilen profesyonel yataklar, fizyolojik durumlar için titizlikle üretilir ve farklı model seçenekleriyle satışa sunulur. Kullanım süresi geçmiş olan ürünü değiştirmek, sırt ağrısını engellemek ve duruş bozukluğunun zararlı etkilerinden kurtulmak demektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Yatak Daha Sağlıklı?

Kauçuk ağacının gövdesinden üretilen lateks ürünler, en sağlıklı yatak modeli olarak görülür. Malzemenin barındırdığı özel hava bölgeleri sayesinde rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Yatağın Ortopedik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vücudun uygulamış olduğu basınç, yatak üzerinde azalıyorsa o ürün ortopediktir.

Yaylı Yatak mı Daha Rahattır Yoksa Yaysız Yatak mı?

Yaysız olan ürünler, biraz daha serttir. Yaylı yataklar ise daha rahat hareket edilebildiği için uyku kalitesini arttırır.

v

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir