SinemaGündem

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ne Zaman Yayınlanacak?

yüzüklerin efendisi

Geçtiğimiz pazartesi gecesi Amerika, Super Bowl heyecanı yaşarken, dünyanın dört bir yanındaki sinema ve dizi meraklıları da kendi Super Bowl heyecanlarını yaşadılar. Super Bowl artık sadece bir futbol finali değil. Organizasyonun büyük bir şova dönüşmesiyle birlikte bu şovda yer alacak isimler ve şov esnasında yapılacak reklamlar da büyük önem kazandı. Reklamlar, sinema ve dizi meraklılarının asıl ilgi alanlarını oluşturuyor. Çünkü birçok yapım şirketi, çıkaracakları dizi ve filmlerin fragmanlarını ve teaser videolarını bu şov esnasında paylaşıyorlar. Ki bu da bizi asıl konumuza getiriyor: Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri. Peki heyecandan uykuları kaçıran Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman yayınlanacak?

Resmi adı The Rings of Power olan Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri’nden ilk görseller ve teaser izleyicilere sunuldu. Biz de bu zamana kadar bildiklerimizi toparlayarak minik bir inceleme hazırladık.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yayın Tarihi

yüzüklerin efendisi dizisi
Yüzüklerin Efendisi ne zaman yayınlanacak sorusuna, Amazon’un cevabı 2 Eylül 2022 tarihi oldu.

5 sezonluk bütçesi bir milyon doların üstünde olacak dizinin yapımının bu kadar pahalı olması oldukça iyi bir haber sayılabilir. Bu durumun arkasında Amazon’un CEO’su olan Bezos’un da bir Yüzüklerin Efendisi fanı olduğunu söylemekte yarar var. Eğer bu kadar zenginseniz ve Amazon gibi bir şirketin CEO’su olarak yaşıyorsanız, birçok hayranın hayal bile edemeyeceği şeyleri hayata geçirebilmeniz mümkün. Ayrıca kitapları milyonlarca satmış ve filmleriyle eşi benzeri çok az görülmüş başarılara imza atan bir serinin dizisini yapmak oldukça mantıklı bir yatırım olarak görülebilir.

Dizinin yapılacağı haberi yaklaşık olarak beş sene öncesinden duyuruldu. Ancak yakın bir zamana kadar dizi hakkında bildiklerimiz çok sınırlıydı. Dizinin adını ve yayın tarihini öğrenmemiz üzerinden bile çok zaman geçmedi. Rol alacak oyuncular ve onlarla birlikte yapım ekibinin röportajları üzerinden edindiğimiz bilgilerle geçirdiğimiz seneler sonunda karakter posterleri ile birlikte bir yayın tarihi de öğrendik. Böylece Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman yayınlanacak sorusuna da kesin bir cevabımız oldu. Bu senenin 2 Eylül günü ilk bölümü ile Güç Yüzükleri’ni izlemeye başlayacağız.

Teaserdan Önce Paylaşılan Görseller

Teaser gelmeden önce karakter posterlerinin paylaşıldığını söylemiştik. Karakterlerin sadece göğüs kısımları ve elleri gözüktüğü için kimin kim olduğu hakkında da kesin bilgilere sahip değildik. Sadece kişilerin hangi ırktan veya hangi haneden olduğu tahmin edildi. Ancak çekimlerden gelen ilk görseller sayesinde ilk defa gerçekten neyle karşı karşıya olduğumuz hakkında bir fikre sahip olduk. Vanity Fair’in yaptığı haberde gösterilen görseller hem kendi açıklamalarına hem de yine dizinin yapımcılarından röpotajlara sahip. Öncelikle görsellerde gördüğümüz karakterleri şu şekilde listeleyelim:

  • Galadriel (Morfydd Clark)
  • Prens Durin IV (Owain Arthur)
  • Prenses Disa (Sophia Nomvete)
  • Arondir (Ismael Cruz Córdova)
  • Halbrand (Charlie Vickers)
  • Elrond (Robert Aramayo)
  • Bronwyn (Nazanin Boniadi)

Bu karakterler dışında isimlerini bilmediğimiz iki avcının yönetmen J.A. Bayona ile olan görseli de paylaşılanlar arasındaydı. Listede saydıklarımızın birkaç tanesi Yüzüklerin Efendisi üçlemesini izlemiş ya da okumuş insanlara tanıdık gelecektir. Galadriel, Elrond ve Durin isimleri bilinen karakterler olarak yer alıyorlar. Ancak listede olan diğer karakterlerin hepsi Amazon’un yarattığı yeni karakterler olarak karşımıza çıkacak. Orta Dünya evrenini sevenler arasında birçok ateşli tartışmanın sebebi olan bu karakterlerin asıl getirdiklerini (ya da götürdüklerini?) 2 Eylül’de dizi başlayınca göreceğiz. Birçok seven adına konuşacak olursak Kuzey Orduları Komutanı Galadriel’i çoğumuz sevdik diye düşünüyorum.

Görsellerle birlikte paylaşılan röportajlarda ise yine oldukça tartışma yaratabilecek açıklamalar mevcut. Yapımcılardan Patrick McKay’ın açıklamasında diziden “Tolkien’in hiç yazmadığı romanını ortaya çıkarmak” olarak bahsetmesi halihazırda yazılmış olan hikayelerin anlatılmasını isteyenler için oldukça endişelendirici bir açıklama olabilir. Yine de Amazon’un diziye yeni karakterler eklemesi ve hikayede yer alan boşlukları bu şekilde hikayeye uygun şekillerde doldurması gerekecek. Bu yüzden kesin bir yargı için mutlaka dizinin kendisini görmek daha sağlıklı olacaktır.

Teaserdan Yakaladıklarımız

Super Bowl ile birlikte yayınlanan teaser birçok yeni içerik sunsa da aslında hiçbir şey vermiyor. Hala hikayenin ana hatlarından tam olarak emin değiliz. Sadece elimizde birkaç tahmin var ve teaser ile birlikte görseller de bu tahminlere, yan hikayeler olarak neler görebileceğimizi ekliyor. Bu kısımda hızla gördüğümüz görsellerin neler ifade ettiğini açıklamak ve kısa da olsa yorumlamak istiyoruz.

Numenor ve Liman Şehri

numenor
Yüzüklerin Efendisi dizisinde geçecek liman şehri

Yüzüklerin Efendisi izlemişseniz filmlerin, bulunduğu evrende zaman olarak Üçüncü Çağ’da geçtiğini biliyorsunuzdur. Güç Yüzükleri ise zaman olarak İkinci Çağ’da geçecek ve bu sırada Orta Dünya’da olan olayların çoğunda Numenor adasını göreceğiz. Numenor bu zamanda yer alan en güçlü insan krallığıdır. Teaserın açılışında da Numenor toprakları içinde yer alan bir liman şehrini görüyoruz. Dizinin ana konusu yüzükler ve Sauron olacağı için Numenor’un da ana hikayede büyük bir yer kaplayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

İki Avcı

Yayınlanan set fotoğraflarında da gördüğümüz bu iki avcının aslında ana hikaye ile bir alakası olmadığını düşünüyoruz. Bu karakterlerin dizide kullanılmasının sebebi, dünyanın boyutlarını ve işleyişini göstermek olacak. İkili hakkında birçok teori ortaya atılsa da Vanity Fair ikilinin insan avcılar olduklarını söylüyor. Ancak diziden gelen bu bilgilere tamamen güvenmemekte fayda var. Sonuçta beş yıl içinde hiçbir sır vermediler.

Harfootlar

hobbit
Hobbit

Dizide, daha doğrusu İkinci Çağ’da hobbitlerin varlığı tartışmalı bir durum olsa da Tolkien metinlerinde bu durum, kayda değer bir şey yapmadıkları için bulunmadıkları şeklinde anlatılıyor. Bu sebeple hobbitlerin dizide yer alması çok da ters bir durum değil. Ayrıca hobbitlerin olmadığı bir Orta Dünya oldukça sıkıcı olurdu. Dizide göreceğimiz hobbitler Harfoot olarak bilinen bir kabile olarak söyleniyor. Bu kabilenin Bilbovari ismi olan Nori(teaserda gördüğümüz hobbit) az önceki tanımı hak edecek şekilde kabilesinden ayrılıp dünyada neler olduğunu görme peşinde olacak. Nori demişken…

Meteor Adam?

Teaserın belki de en ilginç kısmı Nori karakterinin alevler arasından kurtardığı gizemli bir adam olarak görülebilir. Kim olduğunu bilmediğimiz bu kişi Nori karakteri ile oldukça uzun bir ekran süresine sahip olacakmış gibi gözüküyor. İlginç olan, Orta Dünya’da karakterlerin göklerden meteor olarak düşmemesi. Teoriler çoğalmaya başladı bile.

Elfler, Elfler, Daha Çok Elfler

elf
elf

Teaser bize birçok elf karakteri sunuyor. Bunlardan ilki hikayenin ana gövdesinde çok yer kaplayacağını düşündüğümüz Galadriel. Kendisini Tomb Raider gibi bir dağa tırmanırken, bir grup atlının başında atını sürerken ve bir insanın elf mi diye kulaklarını kontrol ederken görüyoruz. Son kısım biraz tatsız… Yine de dizide Galadriel’in bir savaşçı olarak genç yaşında (elfler için genç) neler yaptığını görmek ilginç olacak.

Arondir, internette çok tartışma yaratan karakterlerden biri. Şu an için kendi hikayesi içerisinde insanlarla yakın olduğunu ve hatta bir insan (Browyn) ile aşk yaşayacağını biliyoruz. Orta Dünya’da elfler ve insanlar arasında bu tür yakınlaşmaların bir elin parmaklarını geçmediğini bilenler için oldukça garip gelebilir.

Gil Galad, Orta Dünya’da Lindon’a krallık eden bir elf olarak hikayenin birçok noktasında yer alacak gibi görünüyor. Bir mimar ve politik bir figür olarak gösterilecek olan Elrond ile birlikte bu karakterler üzerinden, Orta Dünya’da elfler ve cüceler arasındaki ilişkilerin yansıtılacağını düşünüyorum. Cüceler demişken…

Cüceler!

Orta Dünya’da kültürleri ve kendilerini daha çok görmek istediğim başka bir ırk daha yoktur sanırım. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde mecburen Legolas ve Gimli ile sınırlanan elfler ve cüceler arasındaki ilişkileri daha çok göreceğimiz için oldukça mutluyum. Aynı zamanda dişi cüceleri de göreceğiz ve teaserda bize gösterilen de Prens Durin IV’nin karısı Prenses Disa’dan başkası değil.

Genel Bir Bakış ve Sonuç

Böylece tam beş senedir hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz dizi, gözlerimizin önünde şekillenmeye sonunda başladı. Yine de tekrar tekrar söylemek gerek, bize hala tam olarak bir şeyler veriyor değiller. Hala ana hikayenin boyutları hakkında bilgi sahibi değiliz. Karakterlerin nasıl işleneceği hakkında çok az bilgimiz var. Açıkçası Amazon’un bu kadar gizli bir şekilde ilerlemesi beni oldukça tatmin ediyor. Tek endişem bu dizinin sadece Orta Dünya’ya yeni tanık olacaklar ve çok az tanık olmuş kişiler için hazırlanacak olması.

Bunun yanında kitaplardan farklı birçok şeyin olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Elimizde koca bir çağ var ve bu çağda önemli işler yapan elflerin yanında onlar kadar önemli işler yapan insanlar ve cüceler de var. Ancak her birini kendi zamanına göre anlatmak imkansız olacaktır. Çünkü zamanda seneler atlamak gerekiyor ve bu zaman içerisinde tanıdığımız bütün insanlar ölecekler. Bu yüzden bazı değişikliklere açık olmak konusunda olumlu bir bakış açısı sergilenmeli diye düşünüyorum. Henüz hiçbir şey anlatılmadı ve önümüzde hala büyük bir gizem var.

Geçen yılın dilden düşmeyen yapımı Squid Game 2.sezon ne zaman çıkacak?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir